Středa 3. července 2024, svátek má Radomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smrt palestinského vyznavače násilí

Česko

Předák marxistické PFLP George Habáš používal jako metodu boje únosy letadel a pumové útoky * Zemřel v sobotu v Ammánu

AMMÁN/PRAHA Palestinské vlajky vlají od soboty na půl žerdi a prezident Mahmúd Abbás vyhlásil třídenní smutek. V jordánském Ammánu totiž zemřel jeden z prvních palestinských vůdců, zakladatel marxistické Lidové fronty za osvobození Palestiny (PFLP) George Habáš. Radikální PFLP neblaze proslula na přelomu 60. a 70. let sérií atentátů a únosů letadel.

Habáš je považován za prvního vůdce, který začal používat únosy a pumové útoky proti civilistům jako zbraň proti Izraeli. „Když uneseme letadlo, je to mnohem účinnější, než když v bitvě zabijeme stovku Izraelců. Světová veřejnost nebyla po desítky let pro ani proti Palestincům. Jednoduše nás ignorovala. Teď o nás svět aspoň mluví,“ řekl v roce 1970 časopisu Stern.

Mezi Habášovy nepřátele ale nepatřil jen Izrael: ostře také kritizoval vlády arabských států, které měly podle jeho názoru příliš blízko k Západu. Jako přesvědčený marxista tak Habáš vyzýval k jejich svržení a jeho hnutí také bojovalo během takzvaného „Černého září“ proti jordánské armádě.

Čínský a vietnamský příklad Habáš se narodil v roce 1925 v palestinské Lydě (dnes izraelském Lodu) v rodině křesťanského obchodníka. Jako nadaný student byl přijat na medicínu na Americké univerzitě v Bejrútu. V roce 1948 ale studia přerušil, aby se vrátil do Palestiny a pomohl utéci rodičům z válečné oblasti.

Když viděl, jak rodící se izraelská armáda vyhání Palestince z jejich domovů, rozhodl se vstoupit do politiky. Po získání doktorátu v oboru pediatrie založil Arabské nacionalistické hnutí, které mělo za cíl vytvořit arabský superstát. Sen o arabské jednotě ale Habášovi dlouho nevydržel – k jeho zhroucení přispěl neúspěšný pokus o svržení jordánského krále Husajna a hlavně Šestidenní válka, při níž Izrael obsadil rozsáhlá arabská území včetně východního Jeruzaléma.

V prosinci 1967 proto Habáš založil PFLP, která za jediný prostředek boje proti nepříteli považovala „revoluční násilí“. Inspiraci našel na Dálném východě: „V roce 1967 jsme pochopili, že abychom osvobodili Palestinu, musíme následovat čínský a vietnamský příklad,“ řekl v rozhovoru s odkazem na tamní marxistické gerily.

Brzy nato se rozjel kolotoč násilí. V červenci 1968 unesla PFLP letadlo izraelské společnosti El Al, které letělo z Tel Avivu do Říma. Mylně se totiž domnívala, že na jeho palubě letí Ariel Šaron. Zrodila se tak nová taktika, která k „palestinské otázce“ přitáhla pozornost světa. Teroristické útoky sice PFLP v očích veřejnosti příliš nepomohly, pro mnoho Palestinců se ale Habáš stal hrdinou. Následovaly pumové útoky v jeruzalémském supermarketu, na izraelské ambasády a na saúdskoarabský ropovod. Habáš tvrdil, že cílem je nejen „boj proti sionistům“, ale i proti zbytkům koloniální vlády v arabských zemích. Největší akci si PFLP naplánovala na září 1970 – unesla čtyři letadla a tři z nich odpálila v přímém přenosu v jordánské poušti. Pasažéři byli naštěstí před výbuchem propuštěni. Některým z akcí PFLP velel známý terorista Carlos přezdívaný Šakal. O dva roky později zabili členové PFLP ve spolupráci s Japonskou rudou armádou 26 lidí na telavivském letišti.

Marxisty nahradili islamisté Na rozdíl od Jásira Arafata, který se snažil pro palestinskou věc získat především arabské státy, se Habáš obracel raději na Sověty a Čínu. PFLP byla tehdy hned po Fatahu druhou nejvlivnější palestinskou frakcí. Když potom v 90. letech vedl Arafat mírová jednání s Izraelci, patřil Habáš k jeho nejtvrdším kritikům. Dohody z Osla jednoznačně odmítl.

V té době už ale jeho vliv klesal. Palestinci se totiž v průběhu první intifády od radikálních marxistů stále více obraceli k islamistům. Sám Habáš na svůj post v roce 2000 rezignoval a poslední léta života strávil v Jordánsku.

Muž přezdívaný Al-Hakím (doktor) zemřel v sobotu večer v nemocnici v Ammánu. „Dostal infarkt, zemřel okamžitě,“ citovala televize Al-Džazíra Lejlu Chálidovou, která v roce 1969 velela únosu letadla TWA z Los Angeles. Habášova manželka řekla, že její muž i těsně před smrtí sledoval dění v Gaze.

Mezinárodní spolupráce marxistů Lidová fronta za osvobození Palestiny George Habáše (na snímku z roku 1998) poskytovala své tréninkové tábory předákům německé teoristické skupiny Frakce rudé armády. V roce 1976 pak Palestinci unesli ve spolupráci s německými Revolučními buňkami letadlo společnosti Air France. Partnery PFLP byli i teroristé z Japonska. rok

Autor: