Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Smutný hrdinův konec

Česko

KOMENTÁŘ

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu čelí tlakům ze všech stran. Jak dlouho vydrží?

Jako dodělávající zvíře krátce před smrtí působí v posledních týdnech Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, hlavní hrdina loňských parlamentních voleb. Už leží, ale ještě kolem sebe kope. Do konce roku s ním ale nejspíš bude ámen.

A nad budoucí mršinou se už nyní slétají supi: včera Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo, že nechá znovu prověřit, zda se šéf útvaru Jan Kubice a jeho dva podřízení, Hynek Vlas a Jaroslav Hruška, nedopustili několika trestných činů, když loni v květnu poslancům předložili důvěrnou zprávu o prorůstání mafiánů a politiků.

Není to ale jediný příklad. Dva detektivy ÚOOZ, Luďka Žákovce a Dušana Pakandla, už několik týdnů šetří inspekce kvůli tomu, že měli nadstandardně spolupracovat s uprchlým odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem. A aby bylo na Zbraslavi, kde ÚOOZ sídlí, dusno, vypustí inspekce informaci, že stopa možná vede i k dalším elitním detektivům.

Problémy má i samotný šéf útvaru Kubice. Nejprve na něho byl vyvíjen nátlak, aby si to „podepsal“, jak se v policejní hantýrce říká žádosti o odchod do civilu. Když po tříhodinové hádce odmítl, dostal během léta dvě důtky, jež mohly znamenat negativní služební hodnocení, a tedy nedobrovolný konec u policie. I to byla forma nátlaku: služební hodnocení nakonec vyznělo pro Kubiceho dobře, o důtkách ani zmínka, jen se prý nedostatečně seznamuje s interními oběžníky. Směšné, působí to jako poznámka v žákovské knížce. Jako kolovrátek se vrací i jiná písnička.

Kubice nemá potřebné vzdělání, aby mohl útvar řídit. Jeho odpůrci naznačují, že se studiu nevěnuje.

Také toto je věc, která pouze otravuje vzduch kolem nepohodlného šéfa ÚOOZ. Na studium má šest let, do té doby je v ochranné lhůtě.

Dalším klackem pod nohy byl nápad se zřízením speciálního odboru, který má honit zloděje aut a starožitností.

Prý je to zvlášť závažná organizovaná trestná činnost, ať ji tedy vyšetřuje ÚOOZ. Co na tom, že už teď na Zbraslavi chybí lidé, nejsou auta, počítače, technika a dvacet nových lidí není ani pořádně kam usadit. Tady se ÚOOZ ubránil úspěšně: do práce v novém odboru se nikdo nepřihlásil.

Čas od času se objeví zpráva, že se ÚOOZ snaží těmto tlakům bránit i jinak, třeba sepsáním nové „Kubiceho zprávy“. Poslední dobou média takto píší třeba o takzvané Žížale, materiálu, který šéfové ÚOOZ v červnu poslali na Policejní prezidium, Vrchní státní zastupitelství a ministrovi vnitra. Ve skutečnosti ale Žížala žádné výbušné informace neobsahuje, je to pouhý chronologický soupis událostí, které loni na jaře vedly k návštěvě Kubiceho v Poslanecké sněmovně, rozšířený o to, co se dělo v následujícím roce. Tedy věci notoricky známé, navíc sepsané z otevřených zdrojů. Bublina jménem Žížala splaskla.

Není divu, že trpělivá práce policejních šéfů, inspektorů a státních zástupců nese ovoce. Z ÚOOZ odcházejí elitní detektivové, kteří pracovali na nejzávažnějších zločinech na pomezí mafie, byznysu a politiky. Už nyní zhruba pětisetčlennému útvaru chybí desítky policistů, na konci roku to budou stovky. Údajně až čtyři ze sedmi odborů, které potírají nejzávažnější trestnou činnost, by mohly do konce roku přijít o své vedení.

Detektivové odcházejí takovým úprkem, že někteří ani nečekají na dosažení hranice pro vyplacení výsluh. Jiní naopak u útvaru zůstávají jen proto, aby potřebných odsloužených let dosáhli. Pěkně v klidu, třeba na nemocenské. Spekuluje se i o tom, že nakonec dojde trpělivost i Kubicemu a skutečně si to „podepíše“. To by byl faktický konec Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jak ho známe v dnešní podobě.

Plán se dvěma chybičkami Samozřejmě, že se tento stav odráží především na vývoji vyšetřovaných kauz, včetně těch nejzávažnějších a mediálně nejsledovanějších. Kauza zavražděného podnikatele Františka Mrázka je na mrtvém bodě. Případ „biolíh“ k soudu nedospěl, státní zástupkyně v létě stíhání osmi obviněných zastavila. K soudu zatím nemíří ani kauza zneužitých evropských dotací, známá jako případ „Budišov“. Už šest měsíců se v ní nic neděje, čeká se na výslechy nových svědků. Na mrtvém bodě je i pokus o podvodné vylákání peněz ze státního podniku Čepro.

Vedení Policejního prezidia ví, že je nejvyšší čas s katastrofálním stavem konečně něco udělat. A přichází s ambiciózním plánem na reformu elitních útvarů, která by se měla dotknout i ÚOOZ. Plán má jen dvě malé chybičky: o reformě se zatím jen mluví, její podobu zatím nikdo pořádně neviděl. A hrozí, že ji za několik měsíců už nebude s kým dělat. Všichni kvalitní detektivové budou dávno v civilu. Což se ovšem netýká jen ÚOOZ.

***

Služební hodnocení nakonec vyznělo pro Kubiceho dobře, o důtkách ani zmínka, jen se prý nedostatečně seznamuje s interními oběžníky. Směšné, působí to jako poznámka v žákovské knížce.

O autorovi| Robert Malecký redaktor LN e-mail: robert.malecky@lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!