Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci chtějí nejvyšší státní vyznamenání pro Kunderu. Neprošel Miloš Zeman

Milan Kundera v Paříži (2010) foto: Profimedia.cz

Poslanci podpořili návrh šéfa ANO Andreje Babiše, aby Řád Bílého lva in memoriam dostal spisovatel Milan Kundera. Neprošel naopak návrh vyznamenat nejvyšším státním vyznamenáním exprezidenta Miloše Zemana, což chtěl místopředseda ANO Radek Vondráček. Poslanci také odmítli vyznamenat bratry Ctirada a Josefa Mašíny. Celkem hlavě státu navrhli ocenit 151 lidí.
  10:09aktualizováno  15:30

Petr Pavel, který bude v den státního svátku 28. října vyznamenání udělovat, se návrhy poslanců nemusí řídit. Stejně tak nemusí vyhovět návrhům senátorů, nebo těm, které dostává od veřejnosti.

„Osobně ho považuji za nejlepšího spisovatele,“ řekl před hlasováním o Milanu Kunderovi Babiš. Dával najevo, že se nedokáže smířit s tím, že by Kundera nejvyšší státní vyznamenání nemusel dost jen proto, že ho navrhl právě on.

Pro návrh vyznamenat nejvyšším státním vyznamenáním vynikajícího spisovatele českého původu, který ale významnou část života prožil v exilu ve Francii, hlasovalo 126 ze 173 přítomných poslanců. Proti byli jen Pavel Žáček z ODS a Šimon Heller z KDU-ČSL.

Kundera, který zemřel loni v červenci v Paříži ve věku 94 let, byl v roce 1995 oceněn medailí Za zásluhy 1. stupně. Kundera, který žil až do smrti v exilu ve Francii, ho sice přijal, ale na ceremoniál poslal pouze svou ženu.

Seznam, o němž poslanci rozhodovali, obsahoval celkem 159 jmen a Babišův návrh ocenit Kunderu před tím neprošel, když o něm hlasoval podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Babiš se s neúspěchem v případě Kundery nesmířil a využil práva navrhnout ho všem poslancům.

„Od podvýboru se čeká, že se dotkneme všech i kritických momentů z osobnosti kandidátů,“ řekl člen podvýboru Pavel Žáček z ODS.

Kundera v roce 2008 důrazně popřel tvrzení historiků, že v roce 1950 udal agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Komunistická policie si na něj počíhala přímo na koleji, kde bydlel u své kamarádky. Spisovatel označil zprávu badatelů v telefonickém rozhovoru s ČTK za nepravdivou.

„Bohužel Milan Kundera se nemůže bránit sám, to je veliká chyba,“ zastala se Kundery poslankyně ANO Helena Válková. Zarazilo ji, že Žáček v souvislosti k Kunderou prohlásil, že „jednorázové udání“ dostalo Dvořáčka do vězení.

Ocenění Kundery podpořila předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vyzvala poslance, ať jdou hlasovat. „Možná budete někteří překvapeni,“ řekla Pekarová Adamová.

Řekl nám, že se chováme jako hovada, stěžoval si Nacher na poslance STAN

Jednání o návrzích bylo velmi emotivní. Poslanec ANO Patrik Nacher vyzval Ondřeje Lochmana z hnutí STAN, aby se omluvil opozičním poslancům, na které podle Nachera pokřikoval, že se chovají jako hovada.

„Jsem emotivní člověk, takže se omlouvám kolegům za ten výstup a současně bych byl rád, kdyby to kluci řešili, když jsem mluvil ke dvěma kolegům ctěným, abychom to řešili taky chlapsky, a pan kolega mě taky úplně nečastoval pěknými výrazy, tak bychom si to mohli potom venku normálně říct jako chlapi,“ řekl později Lochman.

Stejně tak jako Babiš se bývalý šéf Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček nechtěl smířit s tím, že v podvýboru neprošel návrh vyznamenat bývalého prezidenta Miloše Zemana.

„Považuji ocenění bývalé hlavy státu za projev určité vyzrálosti společnosti,“ prohlásil Vondráček. Proti návrhu ocenit takto Miloše Zemana se ale okamžitě ohradil šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. A většina Sněmovny se postavila proti ocenění bývalé hlavy státu.

Koalice se postavila proti ocenění Zemana

Pro návrh vyznamenat Miloše Zemana bylo 87 ze 175 přítomných poslanců, formálně tedy chyběl jen jeden hlas, ale Zemana podpořil jen přítomní poslanci ANO a SPD a jeden poslanec ODS (Václav Král), jinak vládní pětikoalice neviděla důvod oceňovat bývalého prezidenta.

„Co si to dovolujete zpochybňovat Kundera a Zemana?“ rozčiloval se před hlasováním poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

„Malí vrhají velké stíny. Pan prezident se nesmazatelně zapsal do české politiky,“ komentoval výsledek hlasování o Miloši Zemanovi předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.

Oceněna může být bývalá první dáma Havlová Veškrnová, arcibiskup Graubner či Kryl

Mezi poslaneckými adepty na vyznamenání jsou třeba herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, bývalá česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, pražský arcibiskup Jan Graubner a písničkář Karel Kryl.

Na seznamu navržených je i třeba dvojnásobný hokejový mistr světa Bohumil Modrý, kterého odsoudil komunistický režim ve vykonstruovaném procesu za špionáž a velezradu.

Dostal se na něj i dobrovolník Martin Krejčí známý jako Taylor, který padl po zranění na Ukrajině. Na východní frontě zachraňoval zraněné bojovníky bránící svobodu své země před agresory z Putinova Ruska.

Taylor byl zakladatelem Projektu Phoenix, školil ukrajinské vojáky v bojové medicíně a sám pracoval jako záchranář v předních liniích. V březnu 2023 utrpěl v Luhanské oblasti zranění, když ho zasáhla střepina šrapnelu do hlavy. Na následky zranění o dva měsíce později zemřel.

Jednadvacet lidí je poslanci navrženo na ocenění Řádem T. G. Masaryka. Jsou mezi nimi katolický disident za bývalého režimu Augustin Navrátil či bývalý ředitel a později prezident československého a českého oddělení Radia Svobodná Evropa/Radia Svoboda (RFE/RL) Pavel Pecháček in memoriam.

Na stejné vyznamenání jsou navrženi i bojovník za práva Romů a spoluzakladatel Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička či advokát, bývalý disident a signatář Charty 77 Stanislav Devátý.

Vyznamenání chce Sněmovna také pro Josefa Valčíka a Adolfa Opálku, ale i pro další lidi spojené s událostmi kolem eliminace zastupujícího říšského protektora za druhé světové války Reinharda Heydricha.

Neprošli bratři Mašínové ani youtuber Kovy

Znovu byli původně navrženi na medaili Za hrdinství in memoriam Ctirad Mašín i jeho bratr Josef Mašín, členové odbojové skupiny, ale ve Sněmovně neprošli.

Prezident Pavel se loni rozhodl propůjčit Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy sestře obou bratrů Zdeňce Mašínové. Kritický názor na počínání bratří Mašínů má ale Pavel shodně se svými předchůdci Milošem Zemanem, Václavem Klausem a Václavem Havlem. Ti také odmítli sourozence, kteří se postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, ocenit.

Neprošli ani youtuber Karel Kovář známý jako Kovy a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.