Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotka útočí na Klause

Česko

Výroky z Hradu po schválení Lisabonu napadají pilíř demokracie, míní šéf Senátu

Mezi Hradem a vedením Senátu padají ostrá slova. Důvodem je Lisabonská smlouva, respektive její schválení horní komorou parlamentu. Její šéf Přemysl Sobotka (ODS) ve svém prohlášení uvedl, že Klaus zpochybňuje význam Senátu. PRAHA Kritikou schválení Lisabonu činí prezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky nepromyšlená gesta. Prezident naopak včera ústy svého mluvčího Radima Ochvata Sobotku obvinil z toho, že mění názory.

Situace mezi oběma ústavními činiteli se vyostřila poté, co Václav Klaus po schválení Lisabonské smlouvy Senátem minulý týden prohlásil, že ratifikace je selháním politických elit a že smlouva je „mrtvá“, protože ji odmítlo schválit Irsko.

Olej do ohně navíc o víkendu přilil prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Ten mimo jiné řekl v České televizi, že ratifikaci smlouvy by znamenal až prezidentův podpis, zatímco parlament s ratifikací „předběžně vyslovuje souhlas“. Sobotka jeho vystoupení považuje za „pokračující atak vůči Senátu“, a proto se proti těmto vystoupením včera ohradil.

„Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie. Václav Klaus tak svými výroky nepřímo zpochybňuje i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v únoru 2008,“ prohlásil Sobotka. Obvinil také lidi z prezidentova okolí, že zpochybnili české předsednictví a podkopávají důvěru evropských partnerů k České republice.

Václav Klaus včera kontroval tím, že Sobotka by měl být ve svých názorech konzistentní. „Při loňském setkání s prezidentem v Lánech pan Sobotka uvedl, že postup Senátu při ratifikaci Lisabonské smlouvy bude záležet na tom, jak se k dokumentu postaví Irové. K tomu není třeba nic dalšího dodávat,“ uvedl v prohlášení hradní mluvčí Radim Ochvat.

Prezident po ratifikaci Lisabonské smlouvy o budoucím fungování rozšířené unie minulý týden oznámil, že chce vyčkat, zda skupina senátorů nechá prozkoumat dokument u Ústavního soudu a na jeho následné rozhodnutí.

Skupina senátorů ODS zatím jen oznámila, že stížnost k Ústavnímu soudu podá. Podpis stížnosti údajně slíbilo potřebných 17 senátorů ODS. Chtějí, aby ústavní soudci zhodnotili smlouvu jako celek, nejen šest jejích nejspornějších částí, jimiž se zabývali loni na podzim.

„Myslím si, že jsme minulým podáním sporných ustanovení ústavnímu soudu udělali, co bylo potřeba. diskuse na toto téma již proběhla,“ připomněl předchozí neúspěšný pokus smést Lisabon se stolu Sobotka. Prezident je ale podle něj neovlivnitelný a nemá cenu s ním polemizovat.

Autor: