Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa

jen za 89 Kč/měsíc

Sparta zlomila kladenské prokletí

Nečekaně mnoho práce měli hokejisté Sparty ve včerejším střetnutí 7. kola extraligy. Poslední Kladno udolali až v poslední třetině.

Sparta – Kladno 2:1

PRAHA Hokejisté pražské Sparty byli stoprocentně úspěšní i ve čtvrtém domácím utkání sezony. Celek Kladna si naopak připsal již šestou porážku za sebou a svou chudou sbírku tří bodů v neděli nerozšířil. Sparta se radovala z úspěchu proti Kladnu po čtyřech porážkách ve vzájemných zápasech za sebou.

V polovině úvodního dějství Sparta uzamkla Kladno v obranném pásmu a Orct čelil řadě střeleckých pokusů. Jen Ton ho prověřil za jediné střídání čtyřikrát.

Vedení se nakonec dočkali domácí, když v 27. minutě potrestali vyloučení Libora Procházky. Po Vykoukalově křížné přihrávce prostřelil Orcta, velkou oporu Kladna, Ton.

Kladno pak vyrovnalo rovněž v početní převaze. Při Zelenkově trestu ještě Martin Procházka z dobré pozice neuspěl, ale pak putoval na trestnou lavici také sparťanský kapitán Ptáček a ve výhodě pěti proti třem proměnil Paterovo vybídnutí zblízka Tenkrát.

Sparta mohla odpovědět, ale po kombinaci s Tonem v přečíslení nedotáhl do úspěšného konce bekhendový blafák Vaic.

Do závěrečného dějství vstoupila Sparta náporem, který ještě umocnilo Kazatelovo vyloučení. V oslabení sice Kladno odolalo, ale v 47. minutě Orct jen vyrazil Hanzlíkovu střelu vedle sebe a Petr Nedvěd doklepl kotouč do prázdné branky.

V 58. minutě mohl pojistit výhru Sivek, ale Pražané i tak náskok uhájili, když v závěrečných vteřinách neuspěl ve skrumáži Martin Procházka. Sparta tak na svém ledě porazila Kladno poprvé od ledna 2005.

Sparťanský kouč Marian Jelínek připomněl, že v loňské sezoně jeho tým ze dvanácti možných bodů proti Kladnu získal jediný. „Psychická deka byla znát v koncovce. Předvedli jsme hokejově slušný výkon, ale produktivita vázla,“ říkal.

Kladenský trenér Petr Kasík ho doplnil: „Zápasy se Spartou jsou svou atmosférou vždycky jiné než ostatní. Nevstoupili jsme do utkání šťastně, pak jsme ale bojovali a rozehráli se. Poslední zápasy se bohužel trápíme v koncovce a na jeden gól se tady nevyhrává...“ čtk, spo Branky a nahrávky: 27. P. Ton (Vykoukal), 47. P. Nedvěd (Jan Hanzlík) - 29. Tenkrát (Patera). Rozhodčí: Homola - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 5176. Třetiny: 0:0, 1:1, 1:0.

Statistiky a ohlasy na zápasy 7. kola hokejové O2 extraligy

Slavia – Pardubice 7:3

Branky a nahrávky: 1. D. Hruška (Tomica), 11. Micka (Rataj), 27. Žižka (Hlavačka), 28.

Beránek (Tomica), 37. Bednář (Červenka), 37. Micka (Rataj), 56. Červenka (Bednář) - 4. Blažek, 19. P. Sýkora, 44. P. Sýkora. Rozhodčí: Minář - Padevět, Kis. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:0. Diváci: 7068. Třetiny: 2:2, 4:0, 1:1.

Vladimír Růžička (Slavia): „Zápas se tak vyvíjel podle očekávání. Myslím si, že ve druhé jsme měli štěstí. Podařilo se nám dát čtyři branky a zápas rozhodnout.“ Miloš Říha (Pardubice): „Vůbec jsme nebyli disciplinovaní, ukáznění a nehráli to, co jsme si řekli.“

Liberec – Třinec 4:2

Branky a nahrávky: 29. Jiruš (Zíb), 29. Plodek (Klimenta), 44. Moravec (Jiruš), 60. L. Čermák - 9. Skořepa (Sekeráš), 53. Tomík. Rozhodčí: Rejthar - Lhotský, Pouzar. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. Diváci: 4415. Třetiny: 0:1, 2:0, 2:1.

Dušan Gregor (Liberec): „Po první třetině se do naší hry vkrádala určitá křeč. Po stáhnutí na tři lajny jsme ale dokázali vývoj otočit.“ Jiří Juřík (Třinec): „Rozhodly přesilovky, soupeř z nich dal první tři góly. Škoda, že osm vteřin před koncem neproměnil Tomík šanci.“

Ústí n. L. – Znojmo 2:3 v prodl.

Branky a nahrávky: 13. Janků (Pazourek), 56. A. Novotný (Pazourek) - 14. Tesařík (Erat), 47. Haman (Čachotský), 63. Chmelíř (Dopita). Rozhodčí: Šindler - Pešek, Šátava. Vyloučení: 5:5, navíc Zápotočný (Ústí) na 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4932. Třetiny: 1:1, 0:0, 1:1 - 0:1.

Vladimír Evan (Ústí): „Splnili jsme cíl získat o víkendu čtyři body.“ Václav Sýkora (Znojmo): „Nejurputnější hokej se hrál ve třetí části. Mohli jsme dosáhnout na tři body.“

Zlín – K. Vary 3:4 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 31. Okál (Rachůnek), 35. Balán (R. Pšurný), 39. Leška (Balaštík) -31. Kraft (Skladaný), 36. Kristek (Grof), 58. Grof (Duben), rozhodující nájezd Jiří Hanzlík. Rozhodčí: Jonák (Slov.) - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 9:5, navíc Zubíček 5 min.

a do konce utkání - Kraft 5 min. a do konce utkání, Dobroň na 10 min. Bez využití. Diváci: 3982. Třetiny: 0:0, 3:2, 0:1 - 0:0.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): „Soupeř měl více štěstí. Vyrovnávací gól byl shodou náhod.“ Zdeněk Venera (K. Vary): „Vyložené šance jsme neproměnili a nakonec jsme srovnali kuriózním gólem.“

Vítkovice – Č. Budějovice 1:2

Branky a nahrávky: 54. R. Hruška (Köhler) - 45. Mertl (Vydarený), 53. V. Hübl (Brabenec). Rozhodčí: Fraňo - Čížek, Prchal. Vyloučení: 8:9. Bez využití. Diváci: 3814. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:2.

Miroslav Fryčer (Vítkovice): „Z naší strany v tom bylo srdce i nasazení, chybělo nám ale štěstí.“ Josef Jandač (Č. Budějovice): „Lví podíl na výsledku má brankář Turek, který nás podržel.“

Plzeň – Litvínov 6:5 v prodl.

Branky a nahrávky: 11. Ludvík (Vampola), 12. Šindel (Fabuš), 35. Ludvík (Vampola), 38. Dvořák (Fabuš), 43. Jasečko (Divíšek), 62. Divíšek (Vlasák) - 5. Trávníček (Kubinčák), 18. Jánský (Branda), 38. Reichel (Lukeš), 39. Machulda (Benda), 60. Kubinčák (Skuhrovec). Rozhodčí: Jeřábek - Guth, Křivský. Vyloučení: 6:11. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4933. Třetiny: 2:2, 2:2, 1:1 - 1:0.

František Černý (Plzeň): „Něco není dobře. Něco naší hře chybí.“ Jaroslav Hübl st. (Litvínov): „Jedenáct gólů svědčí o útočné hře. S bodem jsme spokojeni.“

***

Události kola

* Pardubice dál tápou. Loňský finalista stále čeká na první výhru. Tentokrát ho srazil na kolena první gól Slavie již z 27. vteřiny.

* Změna na čele. České Budějovice vystřídaly po výhře ve Vítkovicích v čele tabulky Karlovy Vary.

Hvězdy kola 1. Tomáš Micka (Slavia) -Brankostroj Pražanů podpořil dvěma góly. 2. Jiří Hanzlík (K. Vary) -Šikovný obránce ukončil zápas úspěšným nájezdem. 3. Zdeněk Orct (Kladno) -Jen díky němu inkasovalo Kladno pouze dvě branky.

14. HC Geus Okna Kladno 7 0 1 1 5 14:28 3

Pozn.: Za názvem klubu je počet odehraných zápasů, výhry, výhry v prodloužení, prohry

v prodloužení, prohry, skóre a získané body.