Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Splníme i to, co zatím nechcete

Česko

ÚHEL POHLEDU

Provokovat lidi o dovolených, a navíc v horku, není slušné. Přesto to udělám. Volby budou za deset týdnů a naši politici si nechávají stále dělat průzkumy své obliby. Jiří Paroubek, zjistí-li, že jeho popularita klesá, tváří se jako macecha od Sněhurky, když zjistí, že již není nejkrásnější. Dnešním jazykem řečeno, nejpopulárnější. Pan Topolánek chce zase začlenit přání lidu do programu své strany a zjišťovat to přímo na náměstích. Program vedoucí politické strany budou tedy určovat ti, co jsou náhodou přítomni na předvolebním mítinku. A když se těsně před volbami názor lidí změní, tak se změní i program té které strany?

Další si pozvou experty od reklamních společností, aby jim pomohli zmasírovat veřejné mínění. To je ale fraška, karikatura demokracie. Oslovují ne lidi, ale tzv. lid, který již dávno svým voláním „ukřižuj“ či „psovi psí smrt“ sehrál smutnou úlohu. Tvůrci ústavy USA měli již před více než dvěma sty lety největší strach z brutality k prosazování toho, co je jen a jen populární a co může ohrozit možnost uplatnění menšin.

Jít k volbám je naše právo, ale ne povinnost. Protože volby v demokratickém systému jsou založeny na pozici politických stran, které získají pro svůj program co nejvíce hlasů, snaží se všichni získat co nejvíce voličů. Ať jsou jacíkoli. Většina lidí ale programy nečte. Nerozlišuje, co je pravice a co levice, a obávám se, že mnohdy ani nevědí co tyto strany zastupují.

Proto se všechny politické strany snaží získat voliče přes ty nejpopulárnější, nejjednodušší, nejpodbízivější slogany. Zajistíme vám JISTOTY, všichni milujeme a volíme Andreu. Nevíme, kdo je usmívající se Andrea či co jejím zvolením vlastně volím, ale pamatuji si, že tam hrála dobrá kapela a dali mi párek s rohlíkem. Nebo to byla houska? Politika je tak redukována na tváře jednotlivců. Vedle Narcise nejvyššího, který teď před volbami logicky ustupuje do pozadí, nechávají si průzkumy své oblíbenosti dělat další a další politici. Aby tito nerozhodnutí voliči, kteří často nezastávají žádný postoj, byli osloveni, jsou předvolební programy redukovány na ubohosti nejubožejší. Proti nim nabídka prášku na praní, který vše vypere tak, že to bude bělejší než to nejbělejší, je hlubokomyslná. Podbízet se těm nerozhodnutým voličům bez názoru, kteří stejně volit většinou nepůjdou, je prý demokratické a je to nutnost.

Voliči, registrujte se A tak navrhuji jiný přístup. Právo volit není povinností jít volit. Zredukujemeli programy stran na populární banality, sníží se úroveň programů. Před 150 lety měli volební právo pouze ti, kdo platili daně. Předpokládalo se, že tito lidé mají větší zájem na dobrém fungování státu. Jsme demokratičtí, ať tedy dnes má právo volit každý, kdo má zájem na fungování této společnosti tím, že se sám přihlásí, že chce a půjde k volbám.

Ať všichni, kdo chtějí realizovat svoje volební právo a tím i rozhodovat o této společnosti, jsou vyzváni, aby se šli dobrovolně ještě před volbami sami zaregistrovat, že chtějí jít k volbám. Sami si několik týdnů před volbami vyzvedli lístek opravňující je pak jít k volbám. Doufám, že těchto občanů bude více než těch, kteří dnes realizují svoje právo volit, (tedy víc než 40 procent) Ty by si pak svolávaly jednotlivé politické strany a je by se svým - v tomto případě mnohem náročněji formulovaným programem - snažily získat. Pro naše politiky by to bylo náročnější, programy by nemohly fungovat na principu reklamy a ani ubohého podbízení se či skandalizovaní odpůrce. Politici by museli formulovat inteligentní, realizovatelný program, který by se dal později i kontrolovat. Nemohly by to být sliby na úrovni líbivé reklamy.

Již slyším, že je to nedemokratické. Proč prosím Vás? Je demokratičtější podbízet se ve finančně náročném předvolebním boji lidem, kteří stejně nikdy k volbám nepůjdou? Zkusme to alespoň příště. Bestseler není označení toho nejlepšího, ale toho, co se nejlépe prodává. A to platí i pro naše politiky. I soutěží krásy se účastní jen ti, kdo se přihlásí, a volí je ti, kdo chtějí volit.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Jiřina Šiklová socioložka

Autor: