Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát zdanil veterány. Vojáci, policisté a hasiči ho zažalují

Česko

PRAHA Letos dvaapadesátiletý Jiří patří mezi české vojáky, kteří pomáhali spojeneckým vojskům při první válce v Perském zálivu. Z armády odešel po odsloužení dohodnutých let. „Stát se na oplátku zavázal, že mi bude až do důchodu platit dvanáct tisíc,“ vzpomíná.

Stejně jako všichni ostatní vysloužilci se ale od začátku letošního roku cítí podvedený. Částku mu snížila 15procentní daň a už v lednu mu přišlo jen něco přes deset tisíc. Nápad na zdanění vzešel vloni v létě z dílny ministerstva financí, které chce tímto způsobem přivést až miliardu do schodkového státního rozpočtu.

Vysloužilí vojáci se tak spojili s policisty a hasiči, kterých se rychle připravené zdanění také dotklo, a pracují na žalobě proti státu. „Během několika týdnů vybereme právníka, se kterým stížnost k Ústavnímu soudu připravíme,“ vysvětluje mluvčí iniciativy Miroslav Pechát.

Ministerstvo financí se však vysloužilců nebojí, podle jeho výkladu má na zdanění právo a protestovat je zbytečné.

„Daňové podmínky může stát měnit kdykoli v závislosti na rozpočtové situaci,“ říká poměsíci fungování novely zákona o dani z příjmu Jakub Haas z ministerstva. „Jinými slovy, právních sporů se neobáváme,“ dodává.

Jenže odborníci na ústavní právo si myslí něco jiného. „Postižené skupiny mohou mít u Ústavního soudu šanci,“ vysvětluje Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Situaci, kdy voják jedná se státem o nástupu do služby, považuje Kudrna za druh smlouvy. A v takovýchto případech je podle něj retroaktivita zákonů, která mění podmínky, spíše nežádoucí.

„Voják si navíc podpisem závazku naplánoval nějakou kariéru a přistoupil na konkrétní nabídku,“ dodává Kudrna.

Férovější by tak podle něj bylo, kdyby změna zákona platila jen pro nově nastupující vojáky, hasiče či policisty, kteří ví, do čeho půjdou. Na advokáta pomůže sbírka Aby nespokojení vojáci a policisté měli u soudu šanci, pořádají mezi sebou nyní sbírku na kvalitního ústavního právníka. Ten by jim měl pomoct i s přípravou žaloby. Kromě toho už však začali útočit na ministerstva se stížnostmi.

„V současnosti evidujeme zhruba 200 správních řízení, všechna se snažíme řešit individuálně,“ říká náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Pokračování na straně 5

Stát zdanil veterány. Vojáci, policisté...

Dokončení ze strany 1 Podle náměstka ministra obrany Michaela Hrbaty musí bývalí vojáci chápat, že nová vláda postupně ruší všechny výjimky ze zdanění a výsluhy by jednou na řadu tak či tak přišly. „Nám se ale například povedlo odložit zdanění příspěvku na bydlení,“ vysvětluje Hrbata s tím, že alespoň tento ústupek by měl vojáky utěšit. Ten už veteránům ale není k ničemu, mají na něj nárok jen ti, kteří jsou v aktivní službě. „Coby muži ve službě jsme jeli podle stanovených pravidel, všechna jsme je museli splnit. Teď ale armáda jeden ze svých závazků porušila,“ myslí si Ladislav Sornas ze Sdružení válečných veteránů. Patří k hlavním organizátorům současné iniciativy, na jejímž konci by měla být žaloba na stát. Nedá se ale odhadnout, kolik lidí se k nápadu aktivně připojí. „Na našich stránkách na Facebooku je nyní něco kolem 1200 lidí, kteří myšlenku podporují,“ vypočítává Sornas. Skutečný zájem ale bude jasný až podle toho, kolik peněz se vybere na účet k zaplacení právnických služeb. Ke včerejšku bylo v kase 23 tisíc korun. Natlačeni ke zdi Napadení státu u soudu je podle zástupců vysloužilců jediná možnost, jak na zdanění výsluh zareagovat. „Stát nás zatlačil ke zdi, nic jiného nezbývá. Máme analýzy, které ukazují, že jednání vlády je v rozporu s tím, co nám bylo ve službě slíbeno,“ tvrdí bývalý pilot Jiří Kohout, který se angažuje v Samostatných odborech vysloužilců. Ministerstvo financí, odkud loni nápad na zdanění výsluh policistů, vojáků a hasičů vzešel, má však jasno v tom, že jednalo správně.

Podle služebního zákona mají po patnácti letech služby nárok na výsluhy vojáci, hasiči, policisté, celníci a vězenští strážci. Nový zákon výsluhy zdanil 15 procenty, s čímž se dotknuté skupiny nehodlají smířit a mluví o zneužití daňového systému.

Hodnota bonusu činí minimálně 5 % a maximálně 55 % průměrné hrubé mzdy. Příspěvek se vyplácí až do důchodu. Pokud je starobní renta menší než příspěvek, stát dorovnává rozdíl.

55 Ministerstvo vnitra Ministerstvo obrany 5 9900Kč průměrná výsluha 11 500Kč 3,2miliardy celkový rozpočet na výsluhy 2,7miliardy 27 500 kolik lidí má na výsluhy právo 10 000 Jak se daní veteráni

Od 1. ledna 2011 platí novela zákona o dani z příjmu, podle níž mají bývalí vojáci, hasiči a policisté nově zdaněný výsluhový příspěvek o 15 procent. Ministerstvo financí tak chce získat až miliardu korun do státního rozpočtu. Dotčené skupiny tvrdí, že stát porušil pravidla.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...