Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stop pití na veřejnosti

Česko

Ministerstvo vnitra schválilo zákaz z Ústí, další města chystají stejnou vyhlášku

PRAHA Popíjení alkoholu na ulicích českých měst zvoní umíráček. Ministerstvo vnitra včera schválilo městskou vyhlášku, která v Ústí nad Labem zakazuje pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Jedná se o precedens, který může znamenat zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti v dalších městech po celé republice.

Verdikt ministerstva přijali s velkou radostí třeba v Hradci Králové. Radní doufají, že jim vyřeší problémy s opilci a bezdomovci. „Čekali jsme, jestli to ministerstvo Ústí posvětí. Hned v pondělí půjde podobná vyhláška do rady. Čím dříve se schválí, tím lépe,“ řekl tiskový mluvčí magistrátu Hradce Králové Václav Svoboda.

Zákazu pití se zřejmě dočkají i další města. Rozdávat pokuty za pití alkoholu na veřejných prostranstvích plánují v Praze. „Hledáme restriktivní nástroj, kterým můžeme opilce, především pak bezdomovce, vytlačovat z ulic. Zákaz alkoholu na některých místech by mohl být řešením. Lokality typu hlavní nádraží nebo letiště k tomu přímo vybízejí,“ prohlásil pražský radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Vyhlášky podobné té ústecké už na několika místech v Česku platí. Osvědčila se například v Českém Těšíně nebo Novém Jičíně.

Některé radnice ale budou i nadále uplatňovat liberálnější přístup. „Uplatňovat vyhlášku by bylo nesmírně složité už kvůli tomu, že se v různých místech města konají akce spojené s prodejem alkoholu, například vinné trhy, pivovarské slavnosti či vánoční vesnička, spojená s naléváním punče,“ poznamenal například primátor Brna Roman Onderka.

V Ústí nad Labem vyhláška platí od 14. července. Vymezuje 22 lokalit, kde může městská policie provinilce pokutovat blokovou pokutou až ve výši jednoho tisíce korun. Podle ústeckého primátora Jana Kubaty není cílem vyhlášky upírat obyvatelům právo pít alkoholické nápoje, ale „chránit obyvatelstvo před negativními jevy“.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Odbor veřejné správy ministerstva se rozhodl, že nebude vyhlášku o zákazu pití na veřejnosti „pozastavovat ani ji rozporovat“. Ale to neznamená, že není napadnutelná. „Možnost napadnout vyhlášku existuje vždycky. Ale i přesto do toho půjdeme,“ řekl mluvčí magistrátu Hradce Králové Václav Svoboda.

Podle města Ústí by to byl ale marný pokus s mizivou šancí na úspěch, protože vyhláška má oporu v nálezu Ústavního soudu. Podle primátora Ústí Jana Kubaty je nyní čas pozměnit názor na samosprávu tak, aby mohla více regulovat „negativní jevy, jako jsou popíjející skupiny lidí, kteří obtěžují kolemjdoucí či bezdomovci s lahví alkoholu v ruce na nádražích a v parcích“. „Podobný problém trápí všechna velká města, nyní budou moci podobně upravovat své poměry,“ řekl Kubata.

O vyhlášce jednali v minulosti i primátoři Komory statutárních měst ve Svazu měst a obcí. Města čekala, zda ji ministerstvo neshodí ze stolu. Nestalo se tak. A proto možná budou následovat další.

„Pro města a obce se otevírá zcela nový prostor. My jsme předběžně domluveni s ministerstvem vnitra, že bychom popsali i jiné okruhy, které by chtěly obce upravit, s tím, že by se posunulo i výkladové stanovisko Ústavního soudu,“ řekl Lukáš Váňa ze Svazu měst a obcí České republiky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!