Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Studenti se vracejí na koleje

Česko

  16:27
BRNO - Očekávaný exodus studentů z vysokoškolských kolejí se nekoná. Rok po reformě ubytování, v jejímž rámci dostávají vysokoškoláci příspěvky na bydlení přímo na ruku, se vše vrací do starých kolejí. V tomto případě doslova.

Kolej, nebo privát? Za obě varianty zaplatí studenti skoro stejně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Sehnat levné a kvalitní ubytování mimo studentské koleje je totiž problém. „Bydlení v Brně hledám už přes měsíc, zatím bez zdárného konce,“ potvrzuje student druhého ročníku veterinárního lékařství Michal Kotrla. Svůj neúspěch připisuje na vrub i brněnským realitním kancelářím.

„Byt často není v takovém stavu, jaký inzerují, nebo se jejich zástupci nedostaví na smluvenou prohlídku a já tak do Brna zbytečně cestuji až ze Zlína,“ dodává.

Podle zaměstnanců správ studentských kolejí vysokoškoláci loni odcházeli s vidinou bezstarostného bydlení v soukromí - často však narazili na problémy právě při hledání vhodného pronájmu.

Realitní kanceláře zvýšený zájem připouštějí a dodávají, že na něj reagují zvýšením cen někteří majitelé bytů. Studentům vzkazují - pronájmy hledejte se značným předstihem, nejlépe před začátkem prázdnin „Obrací se na nás v této době až třicet vysokoškoláků týdně. Nabídky jsou tak hodně přebrané,“ uvedla Michaela Boudová z realitní agentury DVL. Míní, že nejčastější požadavek, čtyři studenty v bytě 2+1, nevidí rádi někteří pronajímatelé, kteří upřednostňují pracující páry nebo mladé rodiny.

„Často až po odchodu z kolejí si studenti uvědomí, jakého pohodlí se jim u nás dostávalo,“ míní Antonino Milicia z Kolejí a menz VUT. Patří mezi ně blízkost školy, možnost stravování v menze nebo internet přímo na pokoji. Změnil se i přístup ke studentům.

„Chováme se k nim jako k zákazníkům, kteří si za srovnatelnou cenu s privátní sférou vybírají podle kvality,“ uvedl dříve pro LN Zdeněk Čížek z vedení kolejí Masarykovy univerzity.

„U nás obsadíme letos všechna lůžka. Studenti se už více orientují v systému příspěvků na ubytování a poznali už také jeho nevýhody, třeba prodlevu ve výplatě,“ míní ředitel Správy kolejí a menz na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně Zdeněk Bednář.

Také na Vysokém učení technickém registrují znovu výrazný nárůst zájmu o bydlení. Podle Milicii si přibližně patnáct set žadatelů bude muset hledat bydlení jinde - škola pro ně nemá místo. Za vysokým zájmem stojí opatření vedoucí k uspokojení potřeb studentů. „Samozřejmě se je snažíme co nejvíce zaujmout a nabídnout jim patřičný komfort,“ říká Milicia s tím, že i přesto letos nedojde k nárůstu cen. Ty se pohybují od 1800 korun za měsíc na lůžko. Za vybavenější pokoje pak studenti připlatí až o osm set korun více.

Ubytovací stipendium mimobrněnským studentům sníží náklady na bydlení průměrně o šest set korun, a to podle vnitřních předpisů školy. Peněz se dočkají pouze posluchači univerzity s trvalým pobytem mimo okres jejího sídla.

Autoři: ,

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...