Neděle 7. července 2024, svátek má Bohuslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Premiér Fiala se na summitu v Moldavsku setkal s prezidentem Zelenským

Česko

  9:55aktualizováno  20:25
Moldavsko si zaslouží obdiv za to, jak se dokáže postavit Rusku a čelit důsledkům ruské barbarské invaze na Ukrajinu. Na summitu Evropského politického společenství (EPC) v moldavském Kišiněvu to ve čtvrtek řekl premiér Petr Fiala, který se zde setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Na zámku Mimi v obci Bulboaca nedaleko moldavské metropole Kišiněva jednalo ve čtvrtek na padesát lídrů evropských zemí a představitelů evropských institucí. Rozhodnutí uspořádat summit jen asi 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou označila moldavská prezidentka Maia Sanduová za jasné vyjádření evropské solidarity s Kyjevem.

„Propojili jsme kontinent, abychom potvrdili naše společné a silné odhodlání přinést mír zpět do Evropy. Ukázali jsme sílu a jednotu v době, kdy je stabilita našeho kontinentu ohrožena, a dali najevo, že jsme jednotní vůči největší vojenské agresi od dob druhé světové války,“ prohlásila prezidentka Sanduová.

„Obdivuji, jak je Moldavsko statečné a jak se dokáže postavit Rusku a jak čelí důsledkům ruské barbarské invaze na Ukrajinu,“ doplnil ji Fiala a poukázal na to, že vzdušný prostor Moldavska sousedícího s Ukrajinou v minulosti opakovaně narušily ruské střely mířící na ukrajinské cíle.

Sanduová pak uvedla, že summit EPC v Moldavsku ukázal jednotu a sílu v době, kdy svět čelí největší vojenské agresi od druhé světové války. Moldavsko podle Sanduové potřebuje také podporu, aby mohlo čelit kybernetickým útokům a ruské propagandě a dezinformacím.

Zelenskyj v Moldavsku

Překvapením byl příjezd ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož účast nebyla až do poslední chvíle jistá. Do Kišiněva však dorazil již ráno a mezi společným jednáním všech státníků absolvoval i jednotlivé schůzky.

V podvečer se setkal také s premiérem Fialou. Hovořili spolu o další podpoře Ukrajiny nebo zapojení českých firem do budoucí poválečné obnovy země.

Zelenskyj při slavnostním zahájení summitu řekl, že chce, aby Ukrajina na červencovém summitu NATO ve Vilniusu získala „jasné“ rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlantické alianci. Zmínil také, jak důležitá je pro jeho zemi jednota a že ruský teror v jeho zemi i nadále pokračuje.

„Bezpečnostní záruky jsou nesmírně důležité nejen pro Ukrajinu, ale také pro naše sousedy včetně Moldavska, a to kvůli Rusku a jeho agresi na Ukrajině a potenciální agresi i v dalších částech Evropy,“ upozornil ukrajinský prezident.

Na okraj summitu pak podle agentury Ukrinform apeloval na Západ, aby Ukrajině dodal letouny F-16. „Potřebujeme moderní stíhačky. Nejde jen o součást naší protiofenzivy, ale je to i záležitost ochrany našeho vzdušného prostoru, logistiky a především Ukrajinců,“ řekl Zelenskyj.

„To je pro nás obtížné, protože nemáme moderní stíhačky, a proto má na obloze převahu Ruská federace,“ dodal prezident, který k dodání moderních stíhacích letounů vyzývá západní spojence už několik měsíců. „Dokud nebudeme mít letadla, potřebujeme více systémů Patriot,“ řekl Zelenskyj, podle kterého jde o nejlepší systém na obranu ukrajinského nebe.

Ukrajinská obrana je podle něj ale i tak díky západním spojencům schopná sestřelit všechny ruské střely. Několik evropských zemí dalo v posledních týdnech najevo ochotu podílet se na zprostředkování dodávek letounů F-16, konkrétní sliby však v tomto ohledu zatím nepadly.

Kromě evropských prezidentů a premiérů nechyběli na summitu ani vrcholní představitelé evropských institucí, tedy šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel nebo vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Josep Borrell.

Moldavské nebe hlídá NATO

Kvůli velkým bezpečnostním výzvám, které s sebou setkání takového formátu nese, hlídají vzdušný prostor Moldavska po celý čtvrtek i pátek letouny NATO. Země totiž čelí dlouhodobým ruským tlakům. Napětí je vyostřeno i kvůli přítomnosti ruských vojsk v separatistickém moldavském regionu Podněstří.

Summit takto velkého formátu se koná již podruhé. S myšlenkou, že by se neformálně mohly země evropského kontinentu společně potkat, přišel poprvé francouzský prezident Emmanuel Macron. První ročník této akce hostilo loni v říjnu Česko na Pražském hradě, a to i díky svému předsednictví v Radě EU. Štafetu po něm převzalo právě Moldavsko. To zatím není členem unie, loni však země dostala kandidátský status. A to ve stejném čase jako Ukrajina.

Přestože se jednání nemají týkat unijních otázek, Kišiněv podle organizátorů doufá, že mu summit dopomůže k urychlení procesu přístupových jednání.

Bezpečnost a prosperita

Cílem summitu je především posílit spolupráci a stabilitu v Evropě. A také ukázat svoji sounáležitost s Ukrajinou, která již přes rok čelí ruské agresi. I z toho důvodu nebylo na setkání přizváno Rusko ani Bělorusko.

Odpoledne probíhají kulaté stoly, při kterých politici řeší hlavně otázky bezpečnosti a stability. Nad to ještě političtí lídři využívají setkání k různým bilaterálním schůzkám.

Důležitým tématem summitu je mimo jiné zajištění míru a posílení stability v Evropě. Podle moldavské prezidentky Maii Sanduové vyšle summit evropské poselství o oddanosti míru a odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Fakt, že se summit koná pouhých 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou, má rovněž vyjadřovat solidaritu ukrajinskému národu.