Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět se na Kima jen mračil

Česko

Severokorejské jaderné repete - Stalinistický režim provedl další pokusný atomový výbuch

REAKCE ZE SVĚTA

KLDR se vyhne ostřejšímu trestu za jaderné testy. Ve hře je pouze zpřísnění sankcí NEW YORK Severokorejský jaderný test rozpoutal vlnu hněvu po celém světě. Nesouhlasné reakce včera přicházely nejen od tradičních odpůrců diktátorského režimu, ale i od jeho spojenců.

Přesto bylo patrné, že kromě rozhořčených slovních proklamací KLDR včera hrozilo maximálně zpřísnění sankcí. Například o vojenské odpovědi jakéhokoliv druhu nepadlo ani slovo.

Pouze Jižní Korea, která se KLDR cítí ohrožena nejvíce, mluvila o provokaci a zvýšila pohotovostní stupeň své armády. Odborníci ale upozorňovali, že zkouška může být pro KLDR pouze záminkou, jak vykonávat větší tlak na novou vládu Baracka Obamy.

Americký prezident včera hovořil o tom, že snaha KLDR vyvinout jadernou zbraň představuje stejně jako tamní raketový program hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. „Nebezpečí pramenící z nebezpečných severokorejských aktivit opravňuje akce mezinárodního společenství,“ podotkl.

Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana zdůrazňoval potřebu „tvrdé odpovědi“. Korejské testy odsoudil z pozice předsedající země EU i český ministr zahraničí Jan Kohout. Konkrétnější v reakci na korejskou hrozbu byla Francie, navrhující vůči KLDR nový zpřísněný postih.

„Bezpochyby se jedná o porušení mezinárodního práva a závazků,“ uvedl mluvčí vlády Luc Chalet. „Proto Francie požaduje nejtvrdší sankce,“ dodal. Zároveň tak nastínil, s jakou strategií jeho země mířila na zasedání Rady bezpečnosti OSN, která měla o problému jednat.

KLDR kvůli svým jaderným choutkám čelí sankcím ze strany mezinárodního společenství již delší čas. Samotný režim však jimi netrpí daleko tolik jako obyvatelstvo KLDR, které často hladoví, protože se mu nedostávají některé základní potraviny.

Důležitá je hlavně Čína Pro další zpřísnění sankcí na půdě OSN však byl včera samozřejmě nutný souhlas i Číny i Ruska.

„Čínská vláda rozhodně nesouhlasí s jaderným testem KLDR,“ uvedl Peking, který obecně platí za nejbližšího mezinárodního spojence režimu Kim Čong-ila. Podle předpovědi odborníků ale včera nebylo pravděpodobné, že by Čína (v radě má jako stálý člen právo veta) zpřísnění podpořila.

Blíže Západu v této otázce mohla stát Moskva, která varovala hlavně před zvyšováním napětí v severovýchodní Asii. „Nemůžeme jednání Severní Koreje označit jinak než jako porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1718, která Pchjongjangu zakazuje provádět jaderné zkoušky,“ uvedlo Rusko. V době uzávěrky tohoto vydání však výsledky jednání rady bezpečnosti nebyly známé. KLDR jadernou zbraň poprvé vyzkoušela v říjnu 2006. Tehdy kromě sankcí KLDR musela čelit diplomatickému tlaku Západu, aby svůj program zastavila. Ten však přinesl pouze omezené výsledky. Hlavní půdou pro vyřešení situace byla takzvaná šestistranná jednání, kterých se kromě obou Korejí účastní Rusko, USA, Japonsko a Čína. Ty však v poslední době kvůli raketovým pokusům KLDR vázly.

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...