Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Světelná špína není hlavní problém

Česko

Světelný smog či agresivní světelná reklama jsou pojmy, s nimiž se v současnosti setkáváme stále častěji.

Tomáš Maixner, předseda Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení a soudní znalec v oblasti osvětlování, vidí tuto situaci trochu jinak. „Světelná špína“ podle něj zdaleka není to, co nás nejvíc ohrožuje.

* LN Lze odhadnout, jak je na tom Česko v oblasti světelného znečištění?

Světelné znečištění je termín, který používají ekologičtí aktivisté, ve starších učebnicích astronomie takový pojem nenajdete, byť tento úkaz popisují. Nazývají jej ale jako rušivé světlo. Nátlakové skupiny ale dávají přednost pojmu světelné znečištění, protože vědí o jeho psychologickém dopadu na laickou veřejnost.

* LN Dobrá, jak jsme na tom tedy s množstvím rušivého světla? Třeba v porovnání se zahraničím?

V oblasti rušivého světla jsme v Evropě zhruba sedmí, horší než evropský průměr, ale neviděl bych to tak tragicky. Hodně se na tomto výsledku podepisuje i hustota osídlení a fakt, že jsme ve střední Evropě. Třeba Polákům a Španělům pomáhá to, že v jejich zemích pořád zůstávají relativně velká neobydlená území, která u nás nejsou, Velká Británie má zase výhodu, že nedostává žádné světlo od okolí, protože sousedí s mořem. Přičítá se tomu větší význam, než to má. Připouštím, že ve hvězdárně na Petříně asi nemohou astronomové dělat výzkum, ke kterému potřebují vidět tmavé nebe, ale chtít kvůli tomu zhasnout v celém okolí Petřína mi připadá podobné, jako kdyby myslivecké sdružení Letná chtělo obnovit honitbu ve Stromovce, historické právo by na to mělo. Když chci vidět tmavou oblohu, musím vyjet za ní. Už v Hlásné Třebani lze v noci pouhým okem pozorovat Mléčnou dráhu a je to kousek za Prahou. Od astronomů vím, že tmavou oblohu potřebují asi v pěti procentech výzkumů, a ty lze realizovat i na jiných hvězdárnách.

* LN Řešil jste coby soudní znalec v oboru osvětlování i případy rušivého vlivu světelné reklamy?

Dělal jsem posudky na několik případů, v poslední době byly dva. V celkovém měřítku to katastrofa není, ale hodně záleží na subjektivním pocitu lidí a na tom, jak okolí reklamu vnímá. Někde opravdu ruší, ale i tam lze učinit opatření, která nežádoucí účinky omezí či odstraní.

* LN S jakými hlavními problémy se v oblasti světelné reklamy setkáváme?

Pokud jste někdy projížděl autem Evropou, všiml jste si někde na dálnici jiného billboardu než upozornění na dodržování rychlosti? Nikde na dálnicích nejsou, jen na vedlejších trasách. U nás jsou narvány všude. U dálnic přitom mohou billboardy odpoutávat pozornost řidičů. Ve městech se občas stává to, že světlo z billboardů vadí lidem, kteří bydlí v okolí. Konkrétně v Praze jsem kvůli tomu zpracovával asi dva posudky. V obou případech šlo ale o anonymní udání ve stylu: bydlím v paneláku, naproti je velká hospoda, majiteli jsou dva mladí kluci, co jezdí v bavoráku. Roli tu tedy hrála spíš lidská závist. Na stavební úřad tak přišla anonymní stížnost, že na hospodě je světelná reklama, která v noci ruší při spánku. Když jsem měřil intenzitu světla z této reklamy ze vzdálenosti od nejbližšího domu, musel jsem počkat, až odjedou auta, která jela ve směru ode mne – i koncová světla aut byla silnější než dopadající jas z oné plochy. Kvanta znaleckých posudků se zkrátka týká toho, že soused nemá rád souseda, a tak si na něj stěžuje kvůli světlu. Za léta činnosti jsem udělal kolem devadesáti posudků, a z toho jen dva, které měly nějaký hlubší smysl.

* LN O co v těchto dvou konkrétních případech šlo?

V obou bohužel o zabití. Jeden se týkal vojáků ve službě, kteří hlídali muniční sklad krátce poté, co jiný a nedaleký muničák vykradli. Hrály jim tedy nervy. Chodili po pravidelné pochůzce kolem hradby a hlásili se telefonem z jednotlivých strážních bodů. Jednoho bohužel napadlo schovat se do křoví a vybafnout na toho druhého, který byl natolik vystresovaný, že vystřelil. Bylo to už za soumraku a mým úkolem bylo později určit, zda při daných světelných podmínkách mohl voják svého kolegu poznat. Můj posudek vyzněl tak, že ho poznat nemohl. Druhý posudek jsem zpracoval nedávno, byť je na událost, která se stala asi před dvanácti nebo třinácti lety. V Humenném tehdy tři pachatelé shodili jednoho chasníka z mostu, chtěli ho prý svrhnout na koleje, ale spadl vedle. Přežil, dva pachatele chytili a mým úkolem je posoudit, zda napadený mohl vidět všechno, co popisuje.

* LN Určují míru přípustného světelného jasu závazné normy?

Normy existují, ale u nás nejsou závazné. Při znaleckých posudcích z nich však vycházím. V některých normách jsou i zmínky o rušivém světle. Jde o to, jaký jas může mít billboard a kolik světla z něj coby ze světelného zdroje může dopadnout na objekty.

* LN Nejsou-li však ty normy závazné, jaká je potom jejich vymahatelnost? Čím se mají firmy instalující světelnou reklamu řídit?

Firmy si de facto mohou dělat, co chtějí, dokud někdo nevznese námitku. Normy závazné nejsou, ale jen do té doby, dokud se nestanou součástí nějakého vyššího předpisu, například zákona nebo vyhlášky. Tím se závaznými stanou. Pro vnitřní osvětlení už závazné normy existují, pro venkovní bohužel ne. Tak se dostávám k dalšímu velkému problému, který vznikl letos a který je mnohem vážnější než „světelná špína“. A to jsou LED svítidla. Ta v některých případech doslova ohrožují lidské životy.

* LN Jak to?

Protože ve venkovním osvětlení až na vzácné a drahé výjimky neexistuje LED svítidlo, které by svítilo rovnoměrně. Všechna svítí pod sebe, a vytvářejí tím světelný val. Když proti vám jede vozidlo s rozsvícenými světly, tak za něj nevidíte, jeho světla vám zacloní výhled. S LED svítidly, která se sem dostávají přes různé nesolidní prodejce, je to podobné – pokud z nich sestavíte veřejné osvětlení, střídá se vám v něm světlo a tma, což je pro silniční provoz vždycky rizikové. Teď jsem dělal znalecký posudek pro jednu vesnici, která své komunikace kompletně osvítila LED svítidly, a osvětlení komunikace II. třídy nesplňuje ani nejnižší požadavky kladené na cesty pro pěší. Jde o životu nebezpečné osvětlení, lepší by bylo je zhasnout. Je to také věc starostů, kteří by při zadávání takové zakázky měli znát i nabídku klasických svítidel, která může být investičně i provozně výhodnější. Měli by samozřejmě požadovat, aby osvětlení splňovalo požadavky normy. Chce-li to starosta a včleníli to do zadání, stává se tím norma závaznou.

* LN LED svítidla by se ale měla oproti klasickým svítidlům vyznačovat větší úsporou energie...

No... Ano i ne. Zcela jednoznačně má LED budoucnost, která není ani tak vzdálená. V současnosti už dosahují poměrně vysokých světelných toků a říká se o nich, že je to studené světlo, že nevyzařují teplo a jsou úspornější. Existuje však jedno ALE, a to ALE je velmi důležité – LED diody nevyřazují teplo před sebe, ale na opačnou stranu, dovnitř, čímž se zahřívají – a tím klesá jejich světelný tok i životnost. U laciných dovozů z Číny, kde se LED diody vrazí do běžného svítidla, ze kterého se předtím vykuchaly vnitřnosti, je jejich životnost podstatně kratší, než by měla být. Neřeší totiž dostatečně chlazení. Nicméně dnes už existují LED svítidla od korektních firem, schopná osvětlit i některé vedlejší komunikace. Chce to ale čas a vývoj, jak v oblasti samotných LED diod, tak i v oblasti technologií zpracovávajících jejich světlo.

* LN Lze zobecnit, zda světelná reklama dnešní společnosti spíš škodí, nebo prospívá?

Kde je špatně umístěná, škodí. Některé posudky jsem vám už popisoval, řešil jsem ale i případy, kde opravdu rušila – udělal jsem měření, kolik světla dopadá na nejbližší objekt, porovnal je s tím, kolik připouští norma, a navrhl jsem, aby se večer intenzita svícení snížila a po desáté večerní ještě víc. Je-li světelná reklama špatně umístěná u silniční komunikace, ohrožuje bezpečnost dopravy. Chce to citlivý přístup. Obecně si však myslím, že světelné reklamy už k našemu životu patří a sundávat úplně neony by byl nesmysl. Nejenže by to ochudilo noční život, ale obchodníci by to poznali i na zisku. Vliv světla na obchodní výsledek existuje, zažil jsem to i v případě jednoho posudku, kde restaurace měnila svůj vývěsní štít. Majitel mi pak řekl, že v době, kdy byl štít dole a nesvítil, mu klesla tržba.

* LN Na co se zaměří projekt, který v září chystáte na Liberecku?

Léta děláme ve spolupráci s Ostravskou univerzitou rozsáhlý průzkum týkající se rušivého světla. V polovině září na hodinu zhasneme veřejné osvětlení v celém Libereckém kraji. Je to světově unikátní projekt. A jsem velice zvědavý, jak se na velikosti rušivého světla skutečně podílí osvětlení komunikací.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...