Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topolánek se nebojí, chce volby už v létě

Česko

* Kabinet dnes čeká páté hlasování o nedůvěře * Topolánek v případě pádu odmítl úřednickou vládu * Premiér chce předčasné volby dříve než Paroubek

PRAHA Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek včera překvapil nečekaným tahem.

Právě dnes může být jeho vládě vyslovena nedůvěra. Topolánek ale opozici vzkázal, že se případného pádu kabinetu nebojí. A dokonce přišel s požadavkem, aby se v takovém případě konaly předčasné volby co nejdříve - tedy už letos v létě.

Sociální demokraty, kteří hlasování o nedůvěře svolali, tím zaskočil. Šéf ČSSD Jiří Paroubek totiž zatím mluvil o tom, že by Topolánkův kabinet měla nahradit úřednická vláda. Předčasné volby by chtěl nejdříve na podzim.

Topolánek trvá na tom, že současná vláda má stále ještě smysl. Pokud ale dnes neuspěje, má připravený plán, jak dál. Včera představil tři podmínky, za kterých bude jeho strana ochotna spolupracovat. „Bude-li vládě vyslovena nedůvěra, pak očekávám, že prezident pověří předsedu nejsilnější strany sestavením nového kabinetu,“ vzkázal Václavu Klausovi. „Nepodaříli se sestavit většinovou nekomunistickou vládu, pak ODS odmítá přistoupit na nepolitická mimoústavní řešení v podobě úřednické či polopolitické vlády,“ pokračoval druhou podmínkou.

„A v případě, že vláda zítra nedostane důvěru, ODS jednoznačně podporuje nejrychlejší možnou cestu k předčasným volbám, a to ještě v létě letošního roku,“ dodal Topolánek. Jeho vláda bude dnes čelit již pátému pokusu o vyslovení nedůvěry. Ještě nikdy nebyl Topolánek tak blízko pádu, výsledek hlasování je ale přesto nejasný.

ČSSD doufá, že ji podpoří Vlastimil Tlustý spolu s dvěma dalšími rebely z řad ODS Janem Schwippelem a Jurajem Ranincem. V tom případě by jim k pádu kabinetu stačil jeden hlas z dua bývalých zelených poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové. Ty ale do poslední chvíle vládu napínají, jak se zachovají. Otazníky také zůstávají nad tím, jak bude hlasovat lidovec Ludvík Hovorka a občanský demokrat Jan Klas.

Pokud by se opozici podařilo vyslovit vládě nedůvěru, musí kabinet podat demisi a prezident ji musí přijmout. Tím by vláda skončit nemusela. Mohla by úřadovat do doby, než prezident jmenuje nový kabinet; žádná časová lhůta ho přitom neomezuje.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Poslanci se na schůzi k vyslovení nedůvěry sejdou dnes ve dvě hodiny. Hlasování se podle závazných pravidel odehrává veřejně a po jménech, což znamená, že každý poslanec musí vstát a nahlas říct, zda je pro návrh, proti návrhu, nebo se zdržuje hlasování.

Ještě před hlasováním ale zřejmě opozice vystoupí s kritikou kabinetu. Premiér a ministři naopak mohou svou politiku hájit.

Za posledních deset let nedošlo k rozsáhlejší obměně nebo demisi vlády země, která v té době předsedala Evropské unii.

Jednotliví ministři se vystřídali ve Francii, Německu či Británii. Celá vláda se ale vystřídala pouze v případě Itálie v roce 1996 a v Dánsku o tři roky dříve.

Mirek Topolánek by tak měl poměrně slabý mandát k tomu, aby mohl jednat například o řešení ekonomické krize.

Autor: