• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Původní zpráva

Korupčníci, ročník 2012. Upláceli fůrou dříví i bezplatnou kocovinou

Česko
  •   9:00
PRAHA - Jaké jsou aktuální trendy v úplatkářství? I to lze vyčíst z poslední zprávy Transparency International, kterou nezisková organizace zpracovala na žádost vlády. Ukázalo se, že uplácet lze ledasčím. Třeba i fůrou bukového dřeva. A když dojde na dotaz "Za kolik?", dobře poslouží třeba dotykový telefon.
  • Opravím vám střechu aneb Úplatky všeho druhu

Když se řekne úplatek, představíme si zpravidla balík peněz. Úplatkářské případy z posledních let však ukazují, že pod slovo úplatek spadá mnohem pestřejší spektrum věcí, třeba i "fůra bukového dřeva".

Silniční kontrola motorkářů – ilustrační foto.

Nejzajímavější nabídky dostávají dopravní policisté, které se snaží oblomit neukáznění řidiči. "Za úplatek byla označena například nabídka, že pro ně zdarma vyrobí vestavěné skříně, nabídka bezplatného užívání bytu, právo na bezplatnou konzumaci alkoholických nápojů na baru či bezplatné poskytování sexuálních služeb od zde pracujících prostitutek," uvádí zpráva Transparency International (TI).

Jindy muž zasahujícím policistům krom peněz nabízel, že jim "bezplatně udělá střechu na jejich domy". Zajímavý případ projednával také Okresní soud v Trutnově, kde obžalovaní žádali úplatky za to, že potvrdí osobám odsouzeným k trestu obecně prospěšných prací, že si vše odpracovali. Kromě peněz spočíval úplatek i v přepravě osob do Polska či Berlína.

  • Neúspěšná výmluva

Analýza TI

Nevládní organizace Transparency International zpracovala Analýzu pravomocných soudních rozhodnutí ve věcech úplatkářských trestných činů vydaných v období od 1. ledna 2010 do 30. dubna 2012 na žádost místopředsedkyně vlády Karolíny Peake. Dokument navazuje na obdobný materiál z let 2007 až 2009.

Celá analýza je ke stažení ZDE.

Když zjistili, že o nich novináři natáčejí nelichotivou reportáž, nabídli 60 tisíc korun, pokud připravený materiál neodvysílají. Novináři na nabídku kývli, avšak jen naoko. Bývalého starostu pardubického obvodu Dubina Jána Kasiče (ČSSD) a vydavatele novin Svatopluka Kodeta natočili skrytou kamerou i s úplatkem.

U soudu ale muži zevrubně trvali na tom, že o uplácení nešlo. "Obžalovaný přišel s tím, že částka ve výši 60 tisíc korun, kterou předal televizním reportérům, nebyla úplatkem za neodvysílání reportáže, nýbrž kupní cenou za zpracování reportáže v rámci běžné obchodní transakce," popisuje nezvyklý způsob obhajoby zpráva TI.

  • Nejokatější korupční hlášky

"Tento dlouhodobý a sofistikovaný korupční vztah se vyznačoval vysokou mírou konspirace," uvádí se v dokumentu k případu exmanažerky bývalé České konsolidační agentury Radky Kafkové. Když šlo o úplatky, řeč se točila kolem Beáty, což byl krycí název pro zkorumpovanou pohledávku. Avšak v rámci obhajoby se obžalovaní hájili tím, že se bavili nikoliv o úplatcích, nýbrž o psovi.

Tomu však soud neuvěřil. "Zájem obžalovaného XXXX o Beátu, kterou si měl někdy přijít pohladit, jindy se na ní přijet pouze podívat, popř. řešit odškodné za její „zpackaný“ výcvik nebo ji zkontrolovat, zda nemusí na operaci, zda nelíná, jak se jí leskne srst či ji měl shánět vitamíny na předpis anebo jí nasazovat vlastní cytostatika používaná na chemoterapii a vzápětí se dožadovat možnosti alespoň na 5 minut nahlédnout do jejího rodokmenu, soud skutečně nemohl považovat za reálný zájem o psa," uvedl Obvodní soud pro Prahu 7. VÍCE O PŘÍPADU ZDE.

  • Moderní způsoby, jak si říct o úplatek

Ukázalo se také, že si korupčníci počínají čím dál tím opatrněji. Například říct si o úplatek se stává vskutku diskrétní záležitostí. "Za povšimnutí stojí způsob, jakým si o úplatek řekl obžalovaný, který napsal perem na dotykový displej svého diáře částku 800 000, jíž ukázal prostředníkovi a následně smazal," popisuje "moderní postup" v uplácení zpráva TI.

Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia.

"Uvedené názorně dokresluje, jak obtížné může být v některých případech zmapování úplatkářského jednání, jestliže obžalovaný jednak nezanechal o své žádosti žádné stopy a jednak sám tuto žádost sdělil prostředníkovi, který posléze informoval svědka požádaného o úplatek. Samotnou žádost o úplatek tady procesně použitelnými prostředky, s výjimkou svědecké výpovědi, v podstatě nebylo možné zaznamenat."

  • Novináři zastávají roli policistů

Při analýze úplatkářských kauz nenarazila TI ani na jeden případ, kdy by policie v posledních letech nasadila tajného agenta, aby pronikl do korupční sítě. "Je s podivem, že ve věcech úplatkářských trestných činů nebývá vůbec využíván," konstatuje se ve zprávě, kde se následně dodává, že tuto roli na sebe berou investigativní novináři.

"Jak vidno, zatímco orgánům činným v trestním řízení se bezprostředně pronikat do korupčního prostředí v zásadě nedaří, jsou zástupci medií jako osoby bez jakýchkoli procesních oprávnění a s teoreticky horším technickým vybavením schopni dosadit své figuranty i do velmi uzavřených úplatkářských vztahů," uvádí analýza a jako příklad zmiňuje například reportérku, která odhalila uplácení ve farmacii.

  • Opilecká neuvážlivost

Poněkud zbrkle zareagoval úředník magistrátu, když ho městští strážníci přistihli pod vlivem návykových látek v pracovní době. Začal jim rychle nabízet úplatek, pokud ho nepředvedou k jeho nadřízenému. Už však nedomyslel, že k takovému postupu nemají strážníci pravomoc.

"Úplatek jim nabízel ve snaze ovlivnil jimi prováděný úkon, o jehož legitimitě v daný moment vůbec nepochyboval, a domníval se, že jeho předvedení před nadřízeného spadá do výkonu jejich pravomoci a že tudíž nemá na výběr," líčí zpráva skutek, který řešil soud v Mladé Boleslavi.

Autor: spa