Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tři biliony. Tolik stojí záchrana Řecka

Česko

Dohodnuto. Řecká vláda přistoupila na přísné požadavky Bruselu a výměnou za drastické škrty získá půjčku 110 miliard eur

PRAHA Řecko nezkrachuje. Místo toho se na příští tři roky stáhne z finančních trhů a jeho nenasytný rozpočet naplní státy Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Podmínky záchranné půjčky řecká vláda dojednala včera a pomoc již stihli schválit i ministři financí eurozóny. Řekové to však zaplatí zvyšováním daní a škrtáním v platech státních zaměstnanců.

Podle nové dohody musí Řecko během tří let snížit rozpočtový deficit o 30 miliard eur, což představuje bezmála 800 miliard korun. Do roku 2014 pak má schodek stlačit pod tři procenta hrubého domácího produktu, přičemž ještě loni to bylo 13,6 procenta. Za to získá půjčku 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu korun), která má zemi udržet při životě do doby, než se její ekonomika ozdraví a bude se moci vrátit k běžnému režimu.

„My všichni stojíme před volbou. Je to volba mezi kolapsem a záchranou. Je to volba mezi velmi ambiciózním a obtížným tříletým programem fiskální konsolidace a reforem a zemí na absolutním konci,“ komentoval výsledky jednání řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Pomoc od zemí eurozóny a MMF má náklady Řecka, které si nyní musí půjčovat 60 miliard eur ročně, pokrýt na další tři roky. Papakonstantinu nicméně doufá, že by Řecko mohlo ztracenou důvěru investorů s dluhopisy získat i dříve, takže by pomoc nevyčerpalo v plné výši. Musí se ale poctivě držet plánu, podle kterého má letos deficit snížit na 8,1 procenta hrubého domácího produktu, příští rok na 7,6 procenta a v roce 2012 na 6,5 procenta HDP.

Konečně opravdová dohoda Šéf Evropské komise José Barroso označil nově dojednaná opatření za věrohodná a s jeho názorem souhlasí i ekonomové.

„Konečně byla vytvořena dohoda, která by měla stačit k tomu, aby se zklidnily finanční trhy a přestalo se spekulovat na bankrot Řecka,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Důležité je podle něj především to, že byla země donucena k velkým ústupkům. „Ostatní země tak dostaly jasné varování, že pomoc sice přijde, ale tu největší část si bude muset odpracovat dlužník sám,“ dodal Marek.

Mnohem méně pochopení však dávají najevo samotní Řekové a největší překážkou v cestě za stabilizací bankrotující země by se tak mohly stát sociální nepokoje. Odbory už ohlásily generální stávku plánovanou na středu.

„V našich protestech budeme pokračovat a budeme je stupňovat. Vláda dnes ohlásila zkázu dělníků, penzistů i nezaměstnaných. Smazala veškerou naději na pracovní příležitosti a budoucnost pro mladé lidi,“ prohlásil včera šéf odborového svazu ADEDY, který zastupuje asi půl milionu pracujících.

Násilné střety mezi demonstranty a policií Řecko zažilo už během sobotních prvomájových oslav a podle nedávného průzkumu je přes 50 procent lidí odhodláno vyjít protestovat do ulic.

Většina odborníků však Řecko chválí za to, že se konečně začalo chovat racionálně. Země postavila své plány na realističtějším odhadu vývoje HDP, který se má letos snížit o celá čtyři procenta místo původně deklarovaných dvou a čtvrt. Stejně tak posunulo svou schopnost krotit celkovou výši dluhu, která se má začít snižovat až od roku 2012, kdy dosáhne 150 procent ročního výkonu hospodářství. Podle dosavadních tvrzení to mělo být již o rok dříve.

Pokračování na straně 19

Dokončení ze strany 15

O osudu dohody, se kterou zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Řecka přišli po deseti dnech vyjednávání, hned včera jednali také ministři financí států eurozóny. Právě ti totiž budou muset přesvědčit jednotlivé vlády, aby peníze uvolnily. Ministři však pomoc podle očekávání schválili a za návrh se postavil i dosud největší kritik pomoci Řecku v podobě Německa. Země tak má peníze, které získá formou úvěrů od jednotlivých států, již v podstatě jisté.

Ozdravný plán svým vyjádřením posvětila i Evropská centrální banka. Ta sice upozornila na nutnost počítat i s dalšími opatřeními, plán však přesto označila za komplexní a ambiciózní. „Vypořádává se rozhodným způsobem s podstatnými politickými výzvami, a proto obnoví důvěru a ochrání finanční stabilitu v eurozóně,“ uvedla banka ve svém prohlášení.

Současná podoba úsporných návrhů, které řecká vláda předloží parlamentu už tento týden, je podle banky vhodným prostředkem k postupné stabilizaci fiskální a ekonomické situace a řešení strukturálních problémů. „Rada však považuje za nezbytné, aby řecké státní orgány byly připraveny podniknout další opatření, která by mohla být nutná k dosažení těchto cílů,“ dodala banka.

***

Drsné škrty

Řekové musí ušetřit 30 miliard Platy všech státních zaměstnanců se na tři roky úplně zmrazí. Ve veřejném sektoru přitom pracuje téměř každý čtvrtý Řek. Spotřební daně na alkohol, cigarety a pohonné hmoty se jednorázově zvýší až o 10 procent. Nejvyšší sazba daně z přidané hodnoty bude zvýšena ze stávajících 21 procent na 23 procent. Nové zákony uvolní přísná pravidla pro propouštění zaměstnanců. V současnosti firmy nesmí propustit více než dvě procenta zaměstnanců za měsíc. Řecko změní pravidla také v oblasti vyplácení odstupného při propouštění zaměstnanců. Lidé dostanou méně. Bude stanovena nová výše minimální mzdy pro dlouhodobě nezaměstnané a mladé lidi bez práce. Kritizované třinácté a čtrnácté platy státních zaměstnanců se úplně nezruší, sníží se však na 500 eur. Také důchodcům budou dodatečné bonusy sníženy na celkových 800 eur. Vláda připraví rozsáhlé škrty výdajů v oblasti zdravotnictví a omezí rozpočet armádě.

Autor: