Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tucet dokumentů bojuje o lvy

Česko

Na festivalu v Jihlavě byla oznámena jména dokumentů, které budou bojovat o „zpětného“ Českého lva. PRAHA České dokumentární filmy konečně existují i „oficiálně“: po dlouholetém snažení se jejich tvůrcům podařilo vybojovat příslušnou kategorii mezi výročními cenami tuzemské kinematografie.

Čeští lvi se udílejí od roku 1993. Během této doby, kdy na nich byly dokumenty ignorovány, však vzniklo nemálo filmů, které si získaly zájem diváků a uspěly na festivalech. Proto budou na nadcházejícím ročníku Českých lvů vyhlášeny tři nejlepší dokumentární filmy z uvedeného období. Zatímco o této trojici rozhodnou členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), předvýběr provedla desetičlenná odborná porota. Výsledky jejího hlasování byly zveřejněny na zahajovacím večeru Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

V porotě zasedli například ředitel jihlavské přehlídky Marek Hovorka, prorektorAMUa člen prezidia ČFTA Ivo Mathé, režisér Marko Škop, dramaturg karlovarského festivalu Karel Och i zástupci médií. Garantem hodnocení je vedle ČFTA Institut dokumentárního filmu a Asociace producentů v audiovizi. Vybíralo se z devětatřiceti titulů, které v uplynulých patnácti letech splnily podmínky platné pro filmy nominovatelné na Českého lva -například stopáž nad padesát minut či distribuci v domácích kinech. Přestože bylo původním záměrem zúžit výběr na deset snímků, porota nakonec s odvoláním na jejich vysokou kvalitu vybrala dvanáct.

Nejdříve každý z porotců nominoval deset titulů, které se později obodovaly. Vedle aritmetiky platila i další pravidla: ve výsledném výběru se od jednoho tvůrce nesmělo vyskytovat víc titulů.

Vznikla tak kolekce, která nedávnou minulost českého dokumentu mapuje velmi reprezentativně. Jsou v ní zastoupeni klasici váhy Věry Chytilové s jejím Pátráním po Ester i celovečerní debuty jako Hry prachu Martina Marečka. Silné osobnosti s nezaměnitelným rukopisem (Karel Vachek s rozmáchlým esejem Bohemia docta) tu stojí vedle silných témat (Síla lidskosti, v níž se Matej Mináč ohlíží za „britským Schindlerem“ Nicholasem Wintonem, který z nacisty okupované Prahy zachránil 669 dětí).

Nechybí ani satirické ostří, zastoupené třeba snímky Český sen (režie Filip Remunda a Vít Klusák) či Ženy pro měny (Erika Hníková).

Dokumenty, které vznikly po roce 2007, už budou soutěžit ve své samostatné kategorii po boku hraných filmů. Letos mimořádně úspěšný rok české dokumentaristiky zatím nabídl například Evropskou filmovou cenou oceněný snímek René nebo dokument Občan Havel s úctyhodnou návštěvností přes 160 000 diváků.

***

Nejlepší české

dokumentární filmy

z let 1993-2007

Bohemia docta aneb Labyrint

světa a lusthauz srdce

(Karel Vachek, 2000)

Český sen (Filip Remunda

a Vít Klusák, 2004)

Hry prachu

(Martin Mareček, 2002)

Kamenolom boží (Jeden

rok v severních Čechách)

(Břetislav Rychlík, 2005)

Marcela

(Helena Třeštíková, 2007)

Nespatřené

(Miroslav Janek, 1997)

Nonstop

(Jan Gogola ml., 1999)

Pátrání po Ester

(Věra Chytilová, 2005)

Síla lidskosti - Nicholas

Winton (Matej Mináč, 2002)

Svěcení jara

(Jana Ševčíková, 2002)

Ztracená dovolená

(Lucie Králová, 2007)

Ženy pro měny

(Erika Hníková, 2004)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!