Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tusk má vládu. Jakou chtěl

Česko

Nová polská vláda bude proevropská, bude se snažit rychle zavést euro, ale rovná daň zatím zřejmě počká

VARŠAVA/PRAHA Nakonec si i ruce podali.

Celé Polsko napjatě sledovalo, jak dopadne páteční přijetí nové vlády premiéra Donalda Tuska u prezidenta Lecha Kaczynského. Pozornost nebyla upřena ani tak na premiéra, tomu se dostalo studeného přijetí už několik dní předem, kdy akt trval sedmatřicet vteřin.

Středem zájmu se stal nový ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Tento bývalý špičkový novinář a diplomat, ministr obrany ve vládách Práva a spravedlnosti a před volbami přeběhlík a jedna z hlavních hvězd volební kampaně Tuskovy Občanské platformy, vadil prezidentovi nejvíce. Dokonce tak, že před jmenováním nových ministrů předal Tuskovi tajné odposlechy Sikorského. Podle hlavy státu obsah odposlechů Sikorského diskvalifikoval na funkci šéfa diplomacie. Tusk však rozhodl, že Sikorského ve funkci ministra zahraničí chce a prezident musel ustoupit. Také proto, že mu podle platné ústavy nic nezbývalo. „Budu se snažit o shodu s prezidentem, ale ve shodě s ústavou je složení vlády v mé pravomoci,“ řekl Tusk a držel se toho.

Osobní nevraživost mezi prezidentem a šéfem diplomacie, která panuje ještě z dob, kdy byl Sikorski ministrem obrany ve vládě Jaroslawa Kaczynského, může zkomplikovat zahraniční politiku. Prezident v ní má totiž značné slovo. „Já mu ruku určitě podám,“ odpověděl Sikorski v rozhovoru pro list Dziennik na otázku, jak bude probíhat jmenování nových ministrů v prezidentském paláci. „K tanci je třeba dvou. Já jsem tančit připraven,“ dodal Sikorski k tomu, jak bude spolupráce s hlavou státu probíhat.

S Kaczynským se Sikorski a vláda liší v názoru na většinu témat zahraniční politiky - stažením polských vojáků z Iráku počínaje a přijetí charty práv a svobod (již si Polsko vymínilo odmítnout) konče.

Mezi Sikorským a Kaczynským nakonec ke stisku rukou v pátek došlo a vláda se dočkala (narozdíl od Tuska) dokonce i přání všeho dobrého. Předtím si však musela vyslechnout krátký přehled úspěchů předchozího kabinetu prezidentova bratra Jaroslawa Kaczynského. „Je třeba ocenit odcházející vládu za rychlý hospodářský růst, milion pracovních míst a čtrnáctiprocentní růst mezd,“ uvedl prezident. „Naše země ale potřebuje, aby se rozvíjela ještě rychlejším tempem. Samozřejmě, že vám co nejsrdečněji přeji úspěch, protože tento úspěch by byl velkým úspěchem naší země,“ dodal Kaczynski.

Vicepremiérem Tuskovy vlády je lidovec Waldemar Pawlak a středoví lidovci vůbec mají v kabinetu poměrně silnou pozici. V polských médiích se proto spekuluje, že „obětí“ koaliční dohody se zřejmě stane projekt patnáctiprocentní rovné daně slibované platformou nebo liberální reforma zdravotnictví.

Jednou z hlavních priorit vlády by se naopak mohlo stát co nejrychlejší přijetí eura. Nový ministr financí Jacek Rostowski byl členem týmu Leszka Balcerowicze, který na počátku devadesátých let úspěšně provedl v Polsku šokovou liberální reformu.

Prezident Lech Kaczynski se ale nechal slyšet, že příliš liberální ekonomické zákony, včetně případné rovné daně, bude vetovat. Vládní koalice má ale spolu s protikaczynským blokem Levice a demokraté dost hlasů, aby veto přehlasovala.

***

„Je třeba ocenit odcházející polskou vládu za rychlý hospodářský růst, milion pracovních míst a čtrnáctiprocentní růst mezd.“

Autor: