Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Ukradli mi můj příběh“

Česko

Seržant Jeffrey S. Sarver žaluje tvůrce snímku Smrt čeká všude a požaduje milionové odškodné

SOUTHFIELD/PRAHA Celosvětově úspěšný film The Hurt Locker (v češtině Smrt čeká všude) je podle svých autorů „fiktivním“ příběhem. Ještě před nedělním udílením Oscarů, kde je nominován v devíti kategoriích (včetně původního scénáře), se ale objevil pyrotechnik, který tvrdí, že ve skutečnosti je hlavní postavou filmu on, že děj snímku je jeho vlastním příběhem a že vymyslel i samotný název. A za to teď požaduje odškodné v řádu několika milionů dolarů.

Scénář k snímku, který si odnesl celkem šest britských cen BAFTA a překvapivě tak porazil i favorizovaného Avatara, napsal novinář Mark Boal. Vlastně prý pouze sepsal to, co jako doprovod týmu amerických vojáků zneškodňujících bomby v Iráku pod vedením seržanta Jeffreyho S. Sarvera viděl všude kolem sebe.

Tehdy se psal rok 2004 a reportáž pod názvem The Man in the Bomb Suit (Muž v bombovém obleku) pak vyšla v časopisu Playboy, informovala agentura Reuters. A byl to právě také tento článek, který se stal předlohou pro film. Právní zástupce seržanta Geoffrey Fieger na středeční tiskové konferenci uvedl, že podobnost hlavního hrdiny snímku s jeho klientem je tak zřejmá, že „pokud někdo tvrdí, že seržant Sarver není Will James, je to naprosto směšné“. „Prohlášení, že jsou všechny postavy ve filmu smyšlené, je ve skutečnosti smyšlené samo o sobě,“ dodal Fieger. „Úplně mě z toho vynechali“ „Cítím, že mě tak trochu vynechali,“ řekl sám Sarver během setkání s novináři a přiznal, že by byl velice potěšen, kdyby během natáčení „fungoval“ jako konzultant. Mark Boal ani režisérka Kathryn Bigelowová ho o to ale nepožádali. „A já jsem neznal svá práva,“ dodal osmatřicetiletý Sarver, který při sledování filmu poznával i svoje vlastní repliky. Navíc, samotný název byl prý také jeho nápad.

Tvůrci filmu se proti nařčení tvrdě ohradili. Distribuční společnost Summit Entertainment vydala prohlášení, ve kterém sice „nepochybují o tom, že seržant Sarver sloužil své vlasti se ctí a že při tom neváhal nasadit vlastní život“, ale trvá na tom, že „film je ale dílem fikce, založené na scénáři Marka Boala“. Geoffrey Fieger potvrdil, že je již několik měsíců v kontaktu jak se společností, tak s producentem snímku Nicholasem Chartierem. Reportérům dokonce ukázal vytištěný e-mail z loňského prosince, kde Chartier píše, že nikoho jménem Sarver nezná. „Nezaujal jsem proti němu žádný nefér postoj. Nikdy jsem o něm neslyšel... Přebral jsem mu snad přítelkyni? Nikdy jsem o něm neslyšel,“ opakoval producent znovu v e-mailu.

Opravdový dramatický příběh Mark Boal se ale brání. V úterním rozhovoru s americkým listem Los Angeles Times řekl, že během svého působení v Iráku mluvil s více než stovkou vojáků a smícháním všeho tak mohl vzniknout autentický, ale také dramatický příběh. Fieger s tím nesouhlasí. „K tomu, že Boal vedl rozhovory se stovkou mužů, vesměs s experty na výbušniny... je to absurdní, skoro jediný člověk, se kterým po celou dobu byl, byl seržant Sarver. Tečka,“ zakončil během konference argumentaci oslavovaného scenáristy. Celou věc teď bude projednávat federální soud v New Jersey.

Autor:

Perfektní dudlík, který nekřiví zoubky: Který to je?
Perfektní dudlík, který nekřiví zoubky: Který to je?

Vybrali jsme 40 maminek malých chlapců a děvčátek starších 6 měsíců, které se svými dětmi testovaly jedinečné dudlíky MAM Perfect. Ty se vyznačují...