Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unie podpořila Topolánka

Česko

EU na Hluboké – Ministři zahraničí Evropské unie nadále považují Čechy za své vůdce

Ministři zahraničí států Evropské unie včera slíbili podporu českému předsednictví oslabenému vládní krizí.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU Kabinetu Mirka Topolánka se včera dostalo ujištění od šéfů evropských diplomacií, že Čechy i nadále považují v tomto půlroce za své vůdce. Reagovali tím na pochybnosti o síle českého předsednictví pro následující týdny poté, co se Topolánkova vláda stala vládou v demisi. Ministři zahraničí unie – momentálně pobývající na neformální schůzce na zámku v Hluboké nad Vltavou v jižních Čechách – se shodli, že je nutné pražskou vládu zejména v této době podpořit.

„Bylo by katastrofou jít dál se slabým předsednictvím,“ řekl italský šéf diplomacie Franco Frattini. „Potřebujeme předsednictví schopné dál vést a zejména zorganizovat, jak to Česko dělá, první summit s americkým prezidentem a šéfy států a vlád Evropy,“ dodal v odkazu na schůzku s Barackem Obamou, která se uskuteční příští neděli v Praze.

Německý ministr Frank-Walter Steinmeier přiznal, že je pro něj politická situace v Česku „matoucí“. „V těžkých chvílích se přátelé podporují,“ řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. „Měli jsme skvělou debatu a dnes v ní budeme pokračovat, jako by se nic nestalo. Nebudeme řešit jakoukoli změnu v Praze. Pro nás (ministry zahraničí – pozn.red.) se vůbec nic nezměnilo,“ dodal.

Schwarzenberga reakce jeho kolegů potěšila. „Projevila se pozoruhodná evropská solidarita,“ reagoval na to hostitel schůzky Karel Schwarzenberg. Ministr se vyjádřil také k Topolánkovu výroku, že plán USA na obnovu ekonomiky je „cesta do pekel“. Podle něj šlo o komentář dovnitř unie. „Myslím, že se mezitím objasnilo, že to nebylo nasměrováno proti Spojeným státům, kde jsou podmínky odlišné než v Evropě,“ sdělil ministr.

Po Topolánkově komentáři se zpotil především Gordon Brown, který bude předsedat globální ekonomické „seanci“ skupiny G20 příští týden v Londýně. Dohoda s Barackem Obamou bude klíčovým bodem. Britský ministr zahraničí David Miliband se však nechtěl k „peklu“ vracet.

Jednání na Hluboké má neformální charakter, i proto je podle zúčastněných velmi otevřené a vřelé. A to navzdory chladnému počasí, které na jihu Čech panuje. I v samotném zámku byly ještě před měsícem pouhé tři stupně Celsia. Podle Tomáše Jirsy, senátora a starosty Hluboké, museli zámecké prostory vytápět postupně celý měsíc. Uvnitř objektu byla včera teplota 22 stupňů Celsia.

Eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová vyvrátila spekulace, že by měli politici během jednání nějak „mrznout“. „Šířily se nějaké obavy, že v zámku není topení, ale musím říct, že tam bylo opravdu příjemně,“ uvedla. A kdyby i přesto bylo některému ze zástupců sedmadvacítky zima, mohli se zahřát dárky, které jim připravil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Každý si totiž z Hluboké odváží lahev slivovice a také černý či vínový svetr. „Je to osobní dárek pana ministra. Jak říkal, on od dětství vyrůstal na zámku a byla mu vždycky zima,“ vysvětlil Tomáš Jirsa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!