Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA mají rekordní schodek

Česko

Letos v únoru utratila americká vláda o 222 miliard dolarů víc, než vybrala

PRAHA Americký státní rozpočet dosáhl letos v únoru nového rekordu. Žádný důvod k radosti to ale není. Ministerstvo financí oznámilo. že se rozpočtový deficit vyšplhal na sumu 222,5 miliardy dolarů.

Lze tak očekávat, že americká vláda tak i přes úsporná opatření míří k historicky nejvyššímu deficitu i v rámci celého fiskálního roku. Nestranický kongresový rozpočtový úřad zvýšil své odhady deficitu za rok 2011 už v lednu. Uvedl, že odhad 1,1 bilionu dolarů není dostatečný a s větší pravděpodobností se letošní rozpočtový schodek vyšplhá až na 1,5 bilionu dolarů. Vláda prezidenta Obamy dokonce navrhla minulý měsíc deficit ve výši 1,65 miliardy dolarů. Obama tak od svého nástupu počátkem roku 2009 stále ještě nezažil měsíc, kdy by v hospodaření vlády viděl kladná čísla, ani rok, kdy by celoroční schodek dostal pod dříve nevídanou hranici bilionu dolarů.

Právě kvůli kritickému stavu americké státní pokladny zabodovala v listopadových volbách opozice. Vleklé debaty mezi republikány, ovládajícími nyní Sněmovnu reprezentantů, a demokraty, kteří mají většinu v Senátu, končí zatím ve slepé uličce.

Republikáni navrhují vládní škrty ve výši 60 miliard dolarů, demokraté se snaží prosadit zhruba 10miliardovou úsporu. Jejich neshody uvrhly USA do období nejistoty. Rozpočtové provizorium je momentálně prodlouženo až do 18. března. Pokud se do té doby obě strany na rozpočtu nedohodnou, hrozí konec federální vlády.

Ekonomové se shodují na tom, že pokud se Kongresu a Bílému domu nepodaří deficit radikálně snížit, čeká americké hospodářství opět útlum. Investoři budou požadovat vyšší úroky, což zvýší náklady spotřebitelů, obchodníků i vlády. A v důsledku toho se zpomalí ekonomický růst.

Útlum ale vyvolají i radikální škrty v rozpočtu, upozornil šéf Fedu Ben Bernanke minulý týden. Varoval Kongres, že kdyby se podařilo republikánům prosadit plánovanou 61miliardovou úsporu, Spojené státy by ztratily okolo dvou set tisíc pracovních míst. S tím souhlasí i ekonom Moodys’ Analytics Mark Zandi. Jeho odhad je ale mnohem skeptičtější. Podle něj by škrty ve výši 60 miliard dolarů připravily v USA o práci 700 000 lidí.

I kdyby se americké vládě podařilo letos ušetřit, i tak ji bude státní deficit stát dodatečné miliardy dolarů. Jednou z nejstrměji rostoucích položek rozpočtu jsou totiž samotné náklady na obsluhu obrovského deficitu. Za minulý rok jejich výše dosáhla 94,5 miliardy dolarů, což je téměř 10procentní nárůst proti předchozímu roku. Podle ministerstva financí jen v únoru USA zaplatily 19,1 miliardy úroků.

Někteří analytici už přestávají věřit, že se USA z této dluhové pasti dostanou. Největší dluhopisový fond na světě Total Refund Fond, který spravuje investiční společnost Pimco, v minulém měsíci prodal veškeré dluhopisy, vydávané americkou vládou. Prodal i pokladniční poukázky, které jsou považovány za bezpečnější než desetileté dluhopisy. Výnosy dluhopisů jsou podle Billa Grosse, zakladatele a manažera společnosti, příliš nízké. Gross se také obává, že ještě klesnou ve chvíli, kdy americká centrální banka Fed přestane pumpovat do oběhu další hotovost. Bill Gross také minulý týden řekl, že kdyby byly Spojené státy soukromým podnikem, nikdo by mu žádné další finanční prostředky už nepůjčil.

Graf

Vývoj hospodaření USA Výsledky amerického státního rozpočtu v miliardách dolarů

Pramen: Vláda USA, www.gpo.gov

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!