Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA: Severní Korea je už hodná

Česko

Washington odstranil KLDR ze seznamu zemí podporujících terorismus * Předčasně, tvrdí „jestřábové“

WASHINGTON/PRAHA Krátce před odchodem z Bílého domu se může administrativa prezidenta George W. Bushe pochlubit ještě jedním zahraničněpolitickým úspěchem. Po „polepšení“ Libye a postupném pacifikování Iráku našel Washington smířlivý tón i ve vztahu k Severní Koreji. Americké ministerstvo zahraničí o víkendu oznámilo, že odstraňuje KLDR ze seznamu zemí podporujících terorismus. A Pchjongjang na oplátku přislíbil, že připustí mezinárodní inspektory ke svým podezřelým jaderným zařízením. Komunistickému režimu by to mělo mimo jiné usnadnit přístup k prostředkům mezinárodních finančních institucí.

Ne všichni však toto ujednání přivítali s nadšením. „Naše vláda tyto kroky vítá jako příležitost k normalizaci šestistranných rozhovorů a postupnému ukončení severokorejského jaderného programu,“ přivítal americký krok Kim Suk, hlavní vyjednavač Jižní Koreje, která má ze severokorejských jaderných ambicí největší strach. Již o poznání kritičtější slova ale zazněla z Japonska, které trápí stále otevřená kauza japonských občanů unášených léta do Severní Koreje. Většina vládních představitelů sice americký krok opatrně uvítala s tím, že téma únosů nepovažují za uzavřené. Méně servítků si ovšem vzal japonský ministr financí Šoiči Nakagawa, který je známý svým nesmlouvavým postojem vůči KLDR. Rozhodnutí americké diplomacie označil za „extrémně politováníhodné“. Čtrnáct let kličkování Pochyby nad přínosem víkendové dohody pramení z toho, že v cár papíru se už proměnila celá řada ujednání s KLDR. K uzavření svých reaktorů zneužitelných k výrobě jaderných bomb se ostatně Severní Korea zavázala již v roce 1994. Doposud nejenže svůj podezřelý nukleární program zcela nezmrazila, ale především se dopracovala i k atomovým zbraním – jakkoliv možná stále nedokonalým.

A nedůvěra vůči severokorejským závazkům se promítla i v některých reakcích v samotných Spojených státech, a to včetně obou prezidentských kandidátů. Vstřícnější slova paradoxně zazněla od Bushova ideového odpůrce, demokrata Baracka Obamy. Ten krok ministerstva zahraničí označil za „přiměřený“ a zdůraznil roli diplomacie, na niž klade sám velký důraz. Jeho republikánský rival – a Bushův stranický kolega – John McCain byl ve své reakci o poznání skeptičtější. „Znepokojuje mě také, že tato zatím poslední dohoda byla očividně sjednána mezi Washingtonem a Pchjongjangem a teprve poté probrána s našimi asijskými spojenci,“ uvedl McCain.

Otevřeně kritický pak byl bývalý americký velvyslanec při OSN John Bolton, který ujednání označil za „dojemné“. „Severní Korea vyhrála 95 procent,“ uvedl.

***

Americký seznam

*Seznam zemí podporujících terorismus sestavuje ministerstvo zahraničí USA od roku 1979. Tehdy na něm byly Libye, Irák, Jemen a Sýrie. *Země uvedené v seznamu podle ministerstva „opakovaně poskytují podporu činům mezinárodního terorismu“ * Proti zemím, které jsou zařazeny na seznam, uplatňují USA přísné sankce *Na seznamu zůstávají v současnosti Kuba, Írán, Sýrie a Súdán

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...