Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Už při volbě školy uvažujte o uplatnění

Česko

OSOBNOST „Je nejvyšší čas, aby mladí lidé přestali plést do studia své koníčky,“ říká personalistka Taťána Panýrová

O trhu práce má Taťána Panýrová velký přehled. Léta působila jako personalistka ve velkých firmách, jako je Telecom, Komerční banka nebo PPF, teď pracuje pro různé firmy jako personální poradce na volné noze.

* LN Jak se v posledním roce změnil trh práce?

Je téměř mrtvý. Zatímco dřív se ucházeli o práci většinou jen lidé, kteří byli propuštěni kvůli svým nedostatečným kvalitám, anebo lidé, kteří svou práci nepromyšleně opustili, teď jsou to často špičkoví pracovníci. Ještě před rokem dvěma museli zaměstnavatelé lovit opravdu kvalitní síly v jiných firmách. Dnes jsou i ti nejkvalitnější bez práce a neloví je nikdo. A pokud by headhunteři chtěli přece jenom získat špičkového odborníka k přestupu do jiné firmy, nejspíš narazí na jeho malou ochotu dát v původní firmě výpověď. Lidi nechtějí moc riskovat. I proto už pár headhunterských agentur z Česka odešlo a jiné utlumují svou činnost. Dneska firmě stačí podat si inzerát.

* LN A ovšem probrat se desítkami životopisů...

Ano, to je často problém. Některé firmy si najímají odborníky právě jen na ten výběr z nabídek.

* LN Zaznamenala jsem, že některé firmy chtějí po svých zaměstnancích, aby jim dohodili, pokud je potřeba, spolehlivé lidi.

Jenže se může stát, že dohodí spíš potřebné než kvalitní.

* LN To by si ale u svého zaměstnavatele moc nepomohli...

Máte pravdu, že doporučit někoho problematického si asi dneska nikdo nedovolí.

* LN Natož personalista, který nechce ztratit dobré jméno, že?

Samozřejmě. Taková věc je dnes o to náročnější, že firmy, jež se dřív spokojily s člověkem, který splňoval jejich požadavky a představy na sedmdesát procent, požadují dnes splnění aspoň na devadesát procent. Naštěstí je z čeho vybírat.

* LN Chtějí vůbec čerstvé absolventy, nebo trvají na praxi?

Faktem je, že dřív se po absolventech například vysokých škol takříkajíc jen zaprášilo. To už říct nelze. Přesto existují firmy, které cíleně zaměstnávají hlavně absolventy, kteří ještě nemají špatné návyky. Často to bývají třeba telekomunikační nebo poradenské společnosti. Studenty si vyhledávají už na vysokých nebo středních školách a pomalu si je formují podle svých představ. Třeba od analytiků očekávají jen to, že jsou chytří, systematičtí a umějí dobře počítat. Někteří nastupují málem ještě v dětském věku. V takových firmách většinou nepadá v úvahu, aby na šéfovské místo přišel někdo zvenčí.

* LN Myslíte, že mají šanci absolventi humanitních a všeobecných studií?

Mají to obtížnější. Je nejvyšší čas, aby mladí lidé začali při volbě školy víc uvažovat o tom, zda se uplatní, a nepletli do studia své koníčky. Mýma rukama prošlo například nemálo lidí z velmi prestižní Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Ty ale, pokud se nechytí někde v nějakých evropských strukturách, téměř nikdo nechce. Dívky, které tento atraktivní obor vystudovaly, dělají pak často asistentky čili lepší sekretářky. Zatímco absolventy méně prestižních fakult stejné školy, ty, kteří studovali finance, účetnictví nebo daně, firmy berou rády.

* LN Někteří absolventi si stěžují, že nemohou najít práci proto, že jsou tak zvaně překvalifikovaní. Místo získají, až když své vysokoškolské studium zatají nebo upozadí. Je to tak?

Může to tak být. Zaměstnavatel, který potřebuje člověka na určitou pozici, chce, aby na ní působil a cítil se spokojený. Ne jako někdo, jehož ambice nebyly uspokojeny. I já jsem si všimla, že někteří žadatelé o práci začínají své vysokoškolské vzdělání, praxi nebo původní pozice poněkud bagatelizovat.

* LN Jak se chovají firmy k bakalářům. Chtějí je?

Nezažila jsem, že by bakalářské studium nebraly jako plnohodnotné vysokoškolské vzdělání. Na vysokoškolácích stejně oceňují spíše než délku studia fakt, že se na škole naučili určitým způsobem pracovat.

* LN Kdo má vlastně dneska na pracovním trhu aspoň trochu šanci na uplatnění? Nebo jinak: Koho firmy chtějí?

Nejvíc se nabízejí místa obchodních zástupců. Ovšem pozor. Je něco jiného, když děláte obchodního zástupce, kterému firma dala na starosti určitý segment svých klientů - a když po vás firma chce, abyste si na IČO ty zákazníky sháněl sám.

* LN Kdo se může uplatnit jako obchodní zástupce?

Podle mých zkušeností jsou v tom oboru dobří třeba učitelé, i technici bývají dobrými obchodníky. Obecně se na těchto pozicích dobře uplatní lidé komunikativní, empatičtí, dobře se vyjadřující, se silnou vůlí a orientací na výsledek.

Pokračování na straně 36

Už při volbě školy uvažujte o uplatnění

Dokončení ze strany 35

* LN Jsou dnes lidé ochotni se kvůli práci stěhovat?

Mobilita se trochu zvýšila, ale pořád to není nic moc. Pravdou ovšem je, že teď nejsou místa nikde, a když jsou, obsadí se lidmi z regionu.

* LN A jeli by za prací do ciziny?

Pracovala jsem s personální agenturou, která sháněla lidi na místa v Irsku a ve Španělsku. Nepodařilo se mi sehnat ani jednoho člověka, který by splňoval podmínky a byl přitom ochoten pracovat v zahraničí. Dokonce ani „ajťáci“, kteří měli jet na rok na školení do ciziny, s tím, že by se pak vrátili do firmy v Česku, odjet nechtěli. Na druhou stranu mám známou, která přišla v Česku o dosti vysoký post, několik měsíců se snažila najít novou práci, ale marně. Tak si dala inzerát na web v Anglii, a během tří týdnů měla místo tam.

* LN Co má člověk dělat, aby našel práci?

Neustávat v hledání. Využívat všech zdrojů informací a nabízet se všemi způsoby. Spousta lidí si myslí, že stačí, když pošlou do nějaké agentury svůj životopis. Nevědí, že personální agentury tu nejsou od toho, aby hledaly práci nezaměstnaným, ale aby dodávaly požadované lidi firmám. Takový životopis jen vezmou a založí pro případ potřeby. Neshánějí tomu člověku práci aktivně. Důležité taky je budovat si pořád kolem sebe sociální síť. Každému říkat, že hledám práci a co umím. Neškodí taky, když člověk začne pracovat už při studiu. Tím ovšem nemyslím u McDonalda. I když i z toho pak lze usuzovat alespoň tolik, že ten člověk je aktivní a dovede se sám o sebe postarat.

* LN To boduje?

U zkušených personalistů, kteří své věci rozumějí, ano. Ale pozor: takovému personalistovi může být zase divné, pokud student pracoval už od prvního ročníku. Mohl se pak pořádně věnovat taky studiu?

* LN Řekněte, jak jsou na tom vlastně personalisté? Uplatní se dobře třeba absolvent andragogiky?

Podle mého škola zdaleka nestačí. Dobrým personalistou se stanete až zkušenostmi. Musíte se k té kvalitě takzvaně prožít. Mám hrůzu, když vidím, jak v některých velkých podnicích dělají předvýběr uchazečů čerství absolventi škol, kteří nevědí, že například matka rodiny má víc manažerských zkušeností než kdejaký magistr.

***

Profil

Taťána Panýrová (47)

Absolventka VŠE v Praze. Hned po škole začala pracovat v oblasti lidských zdrojů - nejprve v Telecomu, pak v Komerční bance a v PPF. Od roku 2007 působí jako personální konzultant na volné noze. V současnosti je partnerem poradenské a investiční společnosti TARPAN PARTNERS, přednáší na VŠEM v Praze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!