Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Brně brání své paneláky

Česko

Na seznam památek se může dostat první panelové sídliště. Požádala o to část obyvatel brněnské Lesné – a to i proto, aby tam nerostly další domy. BRNO Nejsme sídliště v zeleni, jsme sídliště v parku. Takové se v Česku už nikde jinde nepostavilo. I tak zdůvodňují lidé z brněnské Lesné, proč by se jejich ani ne půl století staré domy, z velké části panelové, měly stát památkami.

Včera předali ministerstvu kultury návrh, aby se nejstarší brněnské sídliště stalo památkovou zónou. „Musí se tak stát dřív, než zanikne,“ prohlásil jeden z iniciátorů Martin Maleček. Určení za zónu by znemožnilo investorům zaplňovat volné plochy a měnit vzhled Lesné.

Zástupci ministerstva připouštějí, že Lesná má šanci se památkovou zónou stát. „Zóna je řešení, které umožňuje variabilní ochranu, neznamená konzervaci sídliště. To je významné zejména kvůli urbanistickému řešení, začlenění domů mezi zeleň,“ poznamenala ředitelka odboru památkové péče Anna Matoušková. Podobně jsou chráněny například baťovské domky ve Zlíně, kde mají obyvatelé dané, co se nesmí měnit – a neznamená to například zákaz přestaveb, výměn oken či zateplování.

První náměstek ministra František Mikeš ve společenském centru Obzor, jehož plánovaná přestavba návrh podnítila, dodal, že si nechají připravit analýzy. „To, co jsme viděli, i tento areál, by tuto zeměkouli opustit nemělo,“ dodal.

Pokud by Lesná získala památkovou ochranu, byla by prvním podobně chráněným sídlištěm v ČR. „Pokud si to některé sídliště zaslouží, je to nepochybně Lesná,“ potvrzuje historik architektury Zdeněk Lukeš. Památkář Miloš Stehlík, který na Lesné bydlí, zdůrazňuje její včlenění do krajiny, ale i umělecká díla, která do ulic tvůrci začlenili. Na to, že část obyvatel ale nemusí souhlasit a změna je může omezit, upozornil starosta městské části Leo Venclík. A navrhuje o tom místní referendum.

Mírné obavy naznačil včera i architekt Viktor Rudiš. Byl členem ateliéru Františka Zounka, kde podoba Lesné vznikala. Rudiš se bojí zakonzervování sídliště, naznačil, že některé stavby nejsou inspirativní architekturou a snaha o jejich prohlášení za památku je spíše formou protestu. „Chce to nové impulzy,“ dodal s tím, že si je schopen představit citlivé úpravy.

Lesná vyrostla na konci 60. let a tvůrci se inspirovali ve Skandinávii. Vymohli si změny typizovaných panelových domů, které nemají v přízemí byty, navrhli řidší zástavbu v zeleni a vše doplnili infrastrukturou. Režim další podobně velkoryse pojatá sídliště odmítl.

Autor: