Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V pátek zavřeli dalších sedm

Česko

Černý rok - Finanční krizi letos ve Spojených státech padlo za oběť sto bank

Už 106 amerických bank letos úřady zlikvidovaly. Více než tisíc dalších je ve vážném nebezpečí.

PAVLA KOZÁKOVÁ WASHINGTON Finanční a hospodářská krize si letos ve Spojených státech vyžádala ukončení činnosti již více než sta bank. Podle odborníků se dá očekávat, že do konce roku padne ještě několik, zejména menších finančních ústavů.

Američtí regulátoři v pátek uzavřeli dalších sedm bankovních domů v pěti různých státech. Tím se celkový počet nesolventních bank od začátku roku vyšplhal již na 106, vyplývá to z údajů amerického fondu pojištění vkladů (FDIC). Letošní náklady fondu na uzavření těchto institucí se zatím odhadují na více než 27 miliard dolarů, tedy téměř 466 miliard korun. U FDIC je nyní pojištěno více než 8300 bank.

Banky ve Spojených státech nemohou zkrachovat. Ty, které se ocitnou v potížích a hrozí jim krach, jsou buď spojeny s jinými bankami, nebo převzaty FDIC. Fond je pak dočasně spravuje a později je prodá. Klienti těchto upadajících ústavů se však o většinu svých úspor bát nemusí. Od loňského října jsou totiž jejich vklady v jednotlivých bankách pojištěny až do 250 tisíc dolarů, tedy více než 4,3 milionu korun. To je s výjimkou zemí, které nabízejí bezlimitní pojištění vkladů, druhé nejvyšší na světě. Vyšší limit než USA má již jen Norsko, a to ve výši dvou milionů norských korun, což v přepočtu činí více než 6,2 milionu korun.

Současnou ekonomickou krizí jsou ve Spojených státech nejvíce postiženy malé bankovní domy. Kromě klesající ekonomiky a upadajícího trhu komerčních nemovitostí totiž musí čelit i konkurenci ze strany velkých bank, jako je například Citigroup nebo Bank of America. Takoví bankovní obři totiž od státu dostali podporu.

Americká vláda v loňském roce připravila na záchranu velkých bank 700 miliard dolarů a tím ukázala, že pro záchranu velkých bank je ochotna udělat prakticky cokoliv. Podle předsedkyně FDIC Sheily Bairové se ukazuje, že uplatňování hesla „příliš velká na krach“ má negativní dopady na trh. „Vytváří konkurenční nerovnost mezi velkými a malými institucemi, protože každý ví, že malé ústavy mohou padnout. Proto je pro ně mnohem těžší získat kapitál a zajistit si tak financování,“ citoval Bairovou americký deník USA Today.

Problémy s financováním se tak v nadcházejícím období promítnou do pádu dalších stovek bank. Podle Joshua Siegela z investiční firmy StoneCastle Partners se v současnosti pod výrazným tlakem nachází zhruba 1200 malých bank. Proto se odborníci shodují, že regulátoři uzavřou 300 až 500 bank v následujících letech.

„Tento trend bude pokračovat rychlým tempem v letošním i následujícím roce,“ řekla Bairová. Podle ní se však nebude opakovat situace z let 1985 až 1992, kdy padlo více než 2100 bank. Spojené státy tehdy změnily legislativu a nový zákon smazal rozdíly mezi bankami a ostatními finančními institucemi. Podle některých ekonomů tato deregulace vedla k snadnějšímu přístupu federálně pojištěných finančních institucí ke kreditu. To je lákalo k vyššímu úvěrování a později vedlo k jejich pádu.

Bezkonkurenčně nejvyšší počet bank však ve Spojených státech padl v roce 1933, kdy zkrachovaly více než 4000 ústavů. O rok dříve to bylo 1400 a v roce 1931 padlo na 2300 bank. Tato situace vedla americkou vládu k založení FDIC, jehož pojištění vkladů mělo navrátit důvěru na bankovní trh.

I tehdy měly největší potíže zejména malé banky, které půjčovaly především farmářům. Ti ve dvacátých letech bojovali nejen se suchem, ale i klesajícími cenami kukuřice a bavlny. Proto mnoho z nich nebylo schopno splácet své půjčky. Postavení lokálních bank zhoršila i změna legislativy, která přestala limitovat počet poboček. Pobočky větších bank tak na malých městech mohly lépe soutěžit s malými, lokálními ústavy. Tato situace vedla americkou vládu k založení FDIC, jehož pojištění vkladů mělo navrátit důvěru na bankovní trh.

***

Krize a americké banky

Největší letošní krach

Colonial Bank, jmění 25 miliard dolarů

Nejvíce postižený stát v roce 2009

Georgia, 20 padlých bank

Největší krach v historii (2008)

Washington Mutual, jmění 307 miliard dolarů

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!