Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Těšíně se po volbách dál sváří

Česko

Muž viněný kvůli kupování hlasů vrací úder - stěžuje si na starostu, který prý dal sledovat část obyvatel při volbách městskou policií.

ČESKÝ TĚŠÍN Kvůli volbám v Českém Těšíně si tam improvizovanou pobočku zřídí krajský soud. A nyní by k témuž mohli přikročit i policisté - budou se muset zabývat dalším trestním oznámením. Tentokrát si stěžuje přímo člověk, kterého místní politici viní z kupování hlasů: bývalý místostarosta a někdejší sociální demokrat Marián Kuś, známý svým zfalšovaným lustračním osvědčením.

Nepřímo zpochybňuje část důkazů, které by proti němu měly sloužit při pondělním jednání o platnosti voleb. Tvrdí, že starosta města Vít Slováček (KDU-ČSL) zneužil pravomoc, když nechal v době voleb sledovat část obyvatel. A chce, aby to řešila policie.

Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo, že Kuśovo trestní oznámení převzalo a předalo ho policii.

Českotěšínská radnice už dříve podala právě na Kuśe a jeho uskupení SOS Český Těšín trestní oznámení, podle něhož mají informace, že v době voleb sociálně slabí obyvatelé města za hlas pro stranu získali až pět set korun. Tvrzení podpírá mimo jiné vyjádření městské policie, jejíž strážníci se podobnými podněty zabývali.

Podle textu oznámení, který politik zaslal LN, byli sledovaní lidé později předvoláváni na státní policii a museli vysvětlovat, kde se nacházeli ve dnech voleb. „Což je hrubý zásah práv chráněných Listinou základních lidských práv a svobod,“ tvrdí Kuś.

Policie tyto lidi podle informací LN vyslýchala právě v souvislosti s trestním oznámením z těšínské radnice. Většina politiků ve městě totiž proti kupování hlasů protestuje. Budoucí koalice největších stran podala trestní oznámení, protože zpochybnění voleb by mohlo změnit i jejich výsledky. Menší strany naopak tvrdí, že jim postup ubral hlasy, a žádají opakování voleb. „Musí se ukázat, zda je v této zemi možné kupovat hlasy,“ poznamenal advokát Marek Ježek, který nespokojené menší politické subjekty zastupuje.

Kuś obvinění z kupování hlasů odmítá, přesto právě informace radnice a nespokojených stran naznačují, že při volbách svážela auta do volebních místností lidi, kteří zjevně ještě nikdy u voleb nebyli, zejména bezdomovce a Romy. Ti poté čekali na výplatu odměny.

Volební stížnost na kupčení s hlasy v Českém Těšíně budou soudci netypicky v pondělí řešit přímo na místě. Pro práci soudcům vyčlenila jednu z místností tamní radnice. Mluvčí soudu Barbara Plchotová zdůvodnila „výjezdní zasedání“ ekonomikou, je lepší, pokud vyjede senát do Těšína, než kdyby řada svědků musela do Ostravy. Velká část z nich by se mohla z jednání omluvit. Volební stížnosti přitom musejí soudy řešit urychleně, nemají na ně tolik času jako na běžné případy. Je proto možné, že rozhodnutí by mohlo padnout ještě v pondělí nebo v úterý.

Kuś obvinění odmítá. Strany, které se domlouvají na koalici, ho chtějí nechat v opozici.

***

POKUS O NÁVRAT Kuś už na radnici byl, chce se vrátit

* Pro Mariana Kuśe by vstup na českotěšínskou radnici byl vlastně návratem. Působil tam před šesti lety jako místostarosta za ČSSD právě v době, kdy vyšla najevo aféra kolem jeho falešného lustračního osvědčení. O okolnosti své spolupráce s někdejší Státní bezpečností se stále soudí.

Současně se Kuś, nyní podnikatel, letos pokoušel v karvinském volebním obvodu dostat také do Senátu, tam ale vůbec neuspěl.

* Podle propočtů by ho získané hlasy v komunálních volbách mohly stát až stovky tisíc korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Domácí rychlé langoše
Domácí rychlé langoše

Ze surovin vypracujeme tužší těsto, které rozválíme na cca půl cm a vykrajíme věští kolečka (např. od sklenice).