Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve Studénce se modlili za oběti vlakového neštěstí

Česko

STUDÉNKA Na dvě stovky lidí se sešly v sobotním deštivém dopoledni v kostele svatého Bartoloměje ve Studénce, aby si připomněli následky tragédie, která se nedaleko odtud odehrála osmého srpna. Při srážce rychlíku Comenius s troskami zříceného mostu zahynulo sedm lidí, dalších sedm desítek jich bylo zraněno.

„Tím vlakem jezdím docela často. Jela jsem jím dokonce den před tragédií, dovezl mne domů,“ říká během ekumenické bohoslužby biskupa Československé církve husitské Jana Šilerová. Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz konstatoval, že událost „zatřásla všemi občany Studénky, kraje i celé republiky“. Zároveň ocenil připravenost a obětavost záchranářů, kteří na místě neštěstí zasahovali. „Rád bych jim poděkoval, při své pomoci šli až do krajnosti,“ prohlásil biskup. Mše neměla být jen vzpomínkou na mrtvé, ale také poděkováním pro ty, kdo následky nehody pomáhali řešit.

České dráhy v ten den dokonce nachystaly pro cestující do Studénky a zpět z Ostravy a Bohumína jízdné zdarma. Možnosti využilo jen několik lidí, i kostel ve Studénce byl poloprázdný. „Myslím, že to bude tím počasím, lidé měli strach, aby se nedostali do bouřky,“ řekla Anna Vicherková, která byla mezi těmi, kteří přijeli na mimořádnou mši až z Bohumína. Na mši přišli i někteří zranění z vlaku a také pozůstalí po obětech tragédie. Během mše na nich bylo vidět veliké pohnutí.

„Na mnoho věcí je ještě příliš brzy. Budeme s vámi ještě dlouho,“ řekla pozůstalým a zraněným Petra Ďásková, vedoucí ostravského krizového centra.

Odborníci z krizového centra již nabídli pomoc prakticky všem zraněným či pozůstalým. „Plánujeme i společné setkání. Příhodná doba je zhruba šest měsíců po nehodě. To už bývá člověk, který prožil neštěstí, většinou na takové setkání připraven,“ říká Ďásková. Zatím není jasné, zda setkání proběhne opět formou mše. Setkání se dokonce může uskutečnit i v místě srážky.

Někteří zranění a pozůstalí ze Studénky již pomoci odborníků využívají, jiní ji odmítli. „Je ještě příliš krátká doba,“ říká pracovník centra Jaroslav Kytlica. Podobně se prý chovali lidé při srážce tramvají ve Vřesině, při které zemřeli tři cestující. Mnozí zprvu pomoc psychologů odmítali, po pár dnech či týdnech ji však sami vyhledali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!