Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve Velehradu se žilo už v 9. století

Česko

VELEHRAD Archeologové poprvé přímo doložili osídlení Velehradu v době Velké Moravy, tedy v devátém století. Při záchranných pracích ve velehradské bazilice objevili velkomoravskou keramiku a dokázali, že se tam v době největší slávy pohybovali lidé.

„Jde o nejstarší doklad osídlení Velehradu,“ řekl vedoucí výzkumu Zdeněk Šenk ze společnosti Archaia Olomouc. „V minulosti se vedly velké spory, zda místo bylo osídleno v době Velké Moravy. Náš nález dokládá lidské aktivity přímo na místě baziliky ještě před jejím založením, ke kterému došlo na počátku 13. století,“ upřesnil.

Objev ale ani zdaleka neznamená, že Velehrad mohl být bájným Veligradem, někdejším hlavním městem Velkomoravské říše, popsaným kupcem Abú Omarem ibn Rustou z Isfahánu. Vědci dodnes místo, kde údajně stály výstavné domy, nenašli. Pátrání směřují například na Valy u Mikulčic, Staré Město, Pohansko, ale také Znojmo, Hodonín či na Slovensko. V sousedství Velehradu leží další archeologická lokalita – Modrá.

Velehrad je přesto v lidové tradici považován za centrum Velkomoravské říše i sídlo arcibiskupa Metoděje, a tedy také centrum šíření křesťanství v českých zemích. I proto tam později vyrostl rozlehlý církevní areál, který nyní prochází rozsáhlou obnovou v celkové hodnotě více než 300 milionů korun.

Archeologové prozkoumávají prostory od loňského podzimu. V areálu odkryli při průzkumech také hroby s kosterními pozůstatky ze 13. století a důmyslný systém odvodňovacích kanálů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: