Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda v Brně předhání Prahu

Česko

Miliardy na vědu – Nová badatelská centra zavalují moravskou metropoli zkratkami

Brňané by se měli učit nové zkratky. Bez nich se za chvíli v brněnských vědeckých a univerzitních projektech za miliardy korun nevyznají.

BRNO Brzy aby obyčejný Brňan nosil po kapsách slovník zkratek. V Bohunicích a v Králově Poli poroste CEITEC, na Anenské ICRC budované ve spojení s klinikou Mayo, na Žlutém kopci RECAMO a v Bohunicích zase COTOCOEN. Co projekt, to stovky milionů až miliardy korun. Ale také otázka, zda se v tom všem ještě běžní Brňané zorientují.

Brno má téměř jisté investice do vědy za asi patnáct miliard korun. To je suma, jaká v tuzemsku nemá obdoby – Praha totiž nemá na podobné evropské dotace nárok a většina dalších vědeckých pracovišť se soustředí v moravské metropoli.

„Pamatuji si ještě CESLAB, to obsahuje základ slova laboratoře,“ svěřuje se Brňan Karel Vokatý. Jenomže obří synchrotron, který Akademie věd ČR plánovala na Černovické terase, je nakonec jeden z mála, který ze seznamu dotací vypadl ještě předtím, než došlo na finálové rozhodování. Akademici ho stáhli, aby nekonkurovali ostatním. Ministryně školství Miroslava Kopicová zveřejnila seznam 38 vědeckých projektů, které se ucházejí o 28 miliard korun. Pokud Brno uspěje, získá polovinu sumy. „Postupují do závěrečné fáze posuzování,“ informovala Kopicová.

Jádrem zájmu jsou centra excelence, která žádají o tři až sedm miliard korun. Těch je na seznamu kandidátů devět, z toho v Brně jako v jediném městě dvě – Středoevropský technologický institut CEITEC a Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC při Fakultní nemocnici u svaté Anny. Další často vznikají v obcích v okolí Prahy, kterých se „pražské“ omezení netýká. Brno uspěje, tvrdí ministerstvo Jan Vitula z ministerstva školství je optimista. „S velkou pravděpodobností dnes už můžeme říct, že většina z těchto devíti projektů bude financována. Osobně se domnívám, že jak CEITEC, tak ICRC na ty prostředky dosáhnou,“ uvedl. Protože některé projekty ale po připomínkách mezinárodních expertů před schvalování Evropskou komisí ještě zeštíhlí, je pravděpodobné, že díky ušetřeným penězům se dostane třeba i na většinu ostatních ze šťastné devítky.

A tak i když ještě před časem vznikl dojem, že CEITEC a ICRC jsou vlastně soupeři, nyní autoři obou projektů budou spolupracovat. „To, že vznikly informační šumy nebo tlaky, které mohly vytvořit dojem, že ty dva projekty se nemají rády, nebylo nikdy z naší strany,“ zdůraznil včera ředitel svatoanenské nemocnice Petr Koška.

Zástupci univerzity a nemocnice teď hledají, jak část plánů CEITEC přesunout pod hlavičku ICRC, aby se některé činnosti nedvojily. Pravděpodobně půjde například o oblast biomedicíny, aby se CEITEC soustředil na nelékařské obory.

Jedni miliardy, další stamiliony Rozpočet pro ICRC i CEITEC se pohybuje kolem deseti miliard. Potřebných pět miliard pro ICRC plánuje nemocnice dát dohromady nejen z evropské dotace, ale i ze státního rozpočtu. Zhruba miliardu si totiž vyžádá vybudování budovy, kde budou například centrální operační sály či urgentní příjem, a jež zkvalitní provoz nemocnice.

Souběžně se rozhoduje i o dalších projektech na vědu. Jsou řádově za desítky až stovky milionů a ve hře jich je pro Brno pět z 29 postupujících. Brno má ale už „v kapse“ dalších pět projektů, které už vznikají, za asi 2,5 miliardy korun.

Věda a zkratky

* Centra excelence v Brně: Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC za asi 5 miliard korun a Středoevropský technologický institut CEITEC za 6,5 miliardy.

* Regionální centra v Brně se stále ucházejí o peníze: Pokročilé stavební materiály, konstrukce a technologie AdMaS VUT, Centrum senzorických, informačních a komunikačních systémů SIX také při VUT, Dopravní VaV centrum Centra dopravního výzkumu, centrum molekulární onkologie RECAMO Masarykova onkol. ústavu a VaV centrum pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy MU.

* Již schválená jsou centra NETME Centre VUT (Nové technologie pro strojírenství – 767 milionů korun), Centrum pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně (365 milionů), Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií AV ČR (432 milionů), COTOCOEN MU (543 milionů) a Centra materiálového výzkumu VUT (232 milionů).

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč