Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velice nepříjemná izolace

Česko

Nepochybně žijeme v době reklamy, přesvědčování a emocionálního působení, a tak jsou politici hluboce přesvědčeni, že komunikace, nikoli rozumná argumentace a apel na morálku, je podstatou politiky. Problém je v tom, že se zásadní postoje, „konstanty“ veřejného mínění pomalu proměňují a politik, jenž si toho nevšimne, se pak chce jako Galileo opřít o pevný bod, který neexistuje. To se právě stalo šéfovi opozice Bohuslavu Sobotkovi, který si nevšiml, že podle nedávného průzkumu společnosti Sanep, s neobvykle reprezentativním počtem respondentů (10 000), se Česko mentálně posunulo do Skandinávie. Proti zavedení eura se vyjádřilo 73 procent lidí, proti federalizaci Evropy 60 procent a proti vstupu do Unie by dnes hlasovalo více lidí než pro vstup. A přesto se Bohuslav Sobotka (LN, 5. 4. 2011) podivuje nad tím, že se premiér odmítl zúčastnit schůze eurozóny a zůstal jakoby za zavřenými dveřmi, vždyť izolace, jak tvrdí, není v českém zájmu. Přitom voliči jeho strany by ještě výrazněji zvedli všechny jmenované hodnoty izolace.

Zvědav, proč to podle Sobotky není v českém zájmu, dozvěděl jsem se z článku, že „byl přijat komplexní soubor opatření, která mají být adekvátní reakcí na krizi,“ a potom už čteme, že jde o strukturální reformy podle strategie (futurologie) 2020, o posílení správy a mechanismů stability a tak dále. Tenhle dřevěný nicneříkající jazyk musí hloubavého čtenáře přímo rozlítit.

A přece jen Sobotkovy „obavy o osud České republiky a postavení v Unii“ mají svůj racionální záměr, jakmile ale pochopíme tajenku. Evropská unie je podle jedné vědecké hypotézy organizace na podporu stárnoucích politiků, kteří si díky ní mohou udržet svůj doživotní význam a životní úroveň, aniž by se museli podrobit nepohodlným, ponižujícím a otravným volbám a zpovídat se ze svých činů. V době vysoké profesionalizace politiků je charitativní unijní pojistka pro politiky velmi důležitá. Jak tedy může kariérní politik a premiér Nečas pohrdat rukou, která ho jednou bude živit? A ještě tím možná ohrozit i budoucnost českých politiků v Bruselu?

V jedné věci má ale Sobotka přece jen pravdu, když lamentuje nad absencí parlamentní diskuse nad eurem. Možná by mezi zákonodárci zazněla paradoxní pravda slavného summitu: vytáhnout nesolventní státy z krize nelze, protože se to voličům v Zaalpí nelíbí, a nechat je krachnout také ne, protože by to spustilo finanční krizi a se současnými politiky by byl amen. Summit byl proto jen dalším dějstvím ve hře na oddalování krize a na záchranu politiků.

Kde jsou doby, kdy Češi věřili, že euro zlevní nejen turistické, ale i obchodní transakce a povede k větší prosperitě celé Evropy? Kdo dnes ještě věří i na západ od nebožky RVHP v mezinárodní pakty na prosperitu? Prosperitu zavedla konkurence a inovace, nikoli byrokracie.

Unie je něco jako světská církev a její sněmy a konkláve na záchranu světa musí mít věřící. Těch ale v celé Evropě povážlivě ubývá.

ČTVRTEK ALEXANDRA TOMSKÉHO

Unie je něco jako světská církev a její sněmy a konkláve na záchranu světa musí mít věřící. Těch ale v celé Evropě povážlivě ubývá.

O autorovi| ALEXANDER TOMSKÝ, publicista

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...