Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velký problém strany: konkubíny

Česko

PEKING/TCHAJ-PEJ „Žádná oběť (v podobě manželky), žádný zisk,“ začalo se říkat na radnici v Pao-ťi v provincii Šan-si na severovýchodě Číny. Důvodem pro toto rčení se stal tamější starosta - třiašedesátiletý Pchang Ťia-jü, do jehož pravomoci spadalo mimo jiné rozhodování o místních developerských projektech.

Mezi Pchangovými podřízenými by se těžko hledal někdo s mladou a pohlednou manželkou, která by nebyla starostovou milenkou. Pchang Ťia-jü jich měl minimálně jedenáct a jejich přízeň získával příslibem velkých kontraktů pro jejich manžele. Avšak poté, co byli manželé několika Pchangových milenek odsouzeni za úplatkářství k trestu smrti, daly se starostovy ženy dohromady a usvědčily ho z korupce.

Pchang ztratil funkci i členství ve straně a nyní čeká na další trest. Jen několik dní před jeho vyloučením byl popraven jiný stranický kádr, jedenašedesátiletý Tuan I-che. Tuan se totiž své milenky, která po něm požadovala více peněz i manželský slib, rozhodl zbavit a nastražil do jejího auta bombu, kterou poté na dálku odpálil.

To jsou však jen některé z nedávných skandálů. Mít milenku je mezi stranickými kádry i obchodníky v Číně stále častější praxí a sociologové již hovoří o „boomu konkubín“, které byly běžné v císařské Číně. Podle zákona tehdy sice muž mohl mít pouze jednu ženu, ovšem počet konkubín byl omezen jen jeho bohatstvím. Hlavním důvodem, proč muž přiváděl do domu milenku, byla neschopnost první ženy porodit mu chlapce. Pozici nelegitimní manželky potom určovalo nejen to, zda porodila vytouženého potomka mužského pohlaví, ale také její vztahy s první ženou.

Dnes jsou ale motivy mužů jiné. „Jde tu hlavně o prestiž. Mnozí muži, kteří mají moc a peníze, potřebují být obklopeni krásnými ženami. Stačí se podívat na muže ve vedení jakékoliv větší čínské firmy, ať už státní nebo soukromé. Téměř všichni mají kolem sebe krásné ženy,“ sdělil sociolog Wej Wu-ťün.

Šarmantní milenky jsou v Číně brány jako důkaz mužovy moci a bohatství a pořizuje si je stále více čínských byznysmenů a kádrů. To také vedlo před několika lety skupinu žen k iniciativě požadující, aby byla nevěra postavena mimo zákon. Neuspěly.

Milenky však nedělají vrásky pouze čínským manželkám, ale také čínské straně a vládě. Jsou totiž považovány za důvod, proč se strana tolik potýká s korupcí, kdy kádry zneužívají svoji moc a přijímají úplatky, aby měly peníze na jejich vydržování. Peking přitom již v minulosti oznámil, že korupce pro stranu představuje jednu z největších hrozeb. Proto by se měl také tento problém projednávat na začínajícím sjezdu čínské komunistické strany.

Milenky a korupce jdou ruku v ruce i podle nedávného průzkumu, podle nějž mělo milenky 90 procent straníků, kteří byli v posledních pěti letech usvědčeni z braní úplatků. Byl mezi nimi i bývalý stranický šéf v Šanghaji či exministr financí. Nejznámějším případem se ale zřejmě staly milostné avantýry tajemníka strany v provincii Fu-ťien Lin Lung-feje. Ten si vysloužil trest smrti za korupci poté, co vyšlo najevo, že na každoroční stranické recepce zval všech svých dvaadvacet milenek.

O autorovi| Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wan

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!