Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka

jen za 89 Kč/měsíc

Velký ruský dopingový skandál

MOSKVA/PRAHA Jen týden před začátkem olympijských her v Pekingu otřásl sportem obrovský dopingový skandál. Dopingoví komisaři totiž odhalili, že sedm ruských atletek odevzdalo při přepadové kontrole falešné vzorky moči. Porovnali totiž loňské odběry s letošními a našli zcela jinou DNA.

Předseda ruské atletiky Valentin Balachničov uvedl, že všechny závodnice o vrchol sezony přijdou. Falešné vzorky navíc odevzdaly atletky, které se mohly ucházet o medaile. Šlo o nejlepší závodnice Například třiatřicetiletá Taťána Tomašovová je dvojnásobnou mistryní světa v běhu na 1500 metrů a také držitelka stříbra z aténské olympiády.

Ve stejné disciplíně jako Tomašovová zvítězila na halovém mistrovství světa pětadvacetiletá Jelena Sobolevová. Druhá skončila další z proviněných závodnic Julia Fomenková. Podváděly také dvě vytrvalkyně, Světlana Čerkasovová a Olga Jegorovová. U této běžkyně na 1500 a 5000 metrů byl též před mistrovstvím světa v Edmontonu roku 2001 nalezen krevní doping EPO, kontrolní vzorek však byl negativní.„Týden před olympiádou je to zdrcující zpráva,“ přiznal Balachničov. Provinila se také třiadvacetiletá diskařka Darja Piščalnikovová, mistryně Evropy z roku 2006 a majitelka stříbrné medaile z loňského mistrovství světa. Sedmou závodnicí je Gulfija Chanafejevová, šestadvacetiletá držitelka světového rekordu v hodu kladivem z roku 2006. Mezinárodní atletická federace všem závodnicím zastavila činnost.