Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda dvojčat skončila, na řadě je Tusk

Česko

Premiér Jaroslaw Kaczynski podal demisi * Nebudu blokovat jmenování nové vlády, slíbil jeho bratr prezident Lech Kaczynski

VARŠAVA/PRAHA Výměna vládnoucí garnitury je v Polsku z poloviny hotova. „Zakončili jsme naši vládní misi se zdviženou hlavou. Ekonomika je na tom dobře a během uplynulých dvou let jsme posílili postavení Polska v Evropě,“ chválil se včera Jaroslaw Kaczynski, když do rukou svého bratra -prezidenta Lecha Kaczynského -dával demisi. Ta byla jen formálním krokem, který následuje po porážce doposud vládnoucí strany Právo a spravedlnosti (PiS) v nedávných prezidentských volbách.

Už méně jasné ovšem bylo, zda a kdy bude k sestavení nové vlády přizván předák vítězné Občanské platformy (PO) Donald Tusk. Prezident Kaczynski mu totiž ani dva týdny po volbách nepoblahopřál a namísto toho dával najevo nelibost nad jeho plány. Včera se ale prezidentský palác pokusil veškeré pochyby rozptýlit. „Pan prezident hodlá designovat (pověřit sestavením vlády, pozn. LN) Donalda Tuska tento týden,“ oznámil poradce hlavy státu Michal Kaminski.

Vláda vedená Kaczynského PiS proslula konfrontačním stylem, důrazem na sociálně-konzervativní hodnoty a tvrdým postojem vůči Německu, Rusku a zbytku EU. Tuskovi liberálové slibují, že nový kabinet - v němž ještě mají zasednout lidovci - bude znamenat i změnu politiky. Například chce být vstřícnější vůči Bruselu. Už dopředu avizoval ochotu přistoupit k evropské Chartě základních práv, která podle konzervativců může přinutit Polsko uznat homosexuální svazky. Již tento čtvrtek se také Tusk chce sejít s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem, který podle informací včerejšího vydání deníku Gazeta Wyborcza přijede do Varšavy.

V ekonomické oblasti zase Tusk hodlá prosadit zavedení rovné daně, což nenaráží jen na odpor prezidenta Kaczynského, ale i pravděpodobného koaličního partnera - lidovců. Střety mezi prezidentem a příštím prezidentem se ale čekají i v personální rovině. Trnem v oku hlavě státu je hlavně plánovaná nominace Radoslawa Sikorského na post ministra zahraničí.

Sikorski totiž k Tuskovi přeběhl právě z PiS, za které byl ministrem obrany, dokud neupadl v nemilost bratrů Kaczynských. Důvodem byly spory o práci vojenské rozvědky, Sikorski ale také podle vládnoucích dvojčat torpédoval jednání s Američany ohledně umístění části protiraketové základny v Polsku.

Prezident Kaczynski už minulý týden varoval, že v případě nominování Sikorského „nebudou vztahy s vládou hladké“. Včera ale poradce hlavy státu Kaminski prohlásil, že prezident nebude jmenování blokovat „ať už půjde o kohokoliv na jakýkoliv post“.

Kaczynski tak nehodlá jít ve šlépějích prvního nekomunistického prezidenta Lecha Walesy, který si silové ministry přímo vybíral. To mu ovšem umožňovala tehdy platná ústava, byť ji Walesa využíval až do krajností.

***

Jak se vybírá premiér

* Premiéra vybírá a jmenuje prezident, následně musí vláda do dvou týdnů požádat Sejm o vyslovení důvěry.

* Jestliže neuspěje, vybírá dalšího kandidáta na premiéra přímo Sejm.

*Pokud ani tato vláda důvěru nezíská, přichází opět ke slovu prezident. Při tomto třetím pokusu je vyslovení důvěry vládě snazší - stačí jí totiž místo nadpoloviční většiny pouze prostá většina, a to alespoň poloviny přítomných členů Sejmu.

*Pokud ani tento pokus není úspěšný, následují nové volby.

„Zakončili jsme naši vládní misi se zdviženou hlavou,“

řekl na rozloučenou premiér Kaczynski

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč