Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlajky vyletěly. Ale pryč z města BRNĚNSKÉ OČI

Česko

Bývaly časy, kdy brněnské šaliny (pro ty zvenčí: tramvaje) vozily ve dnech svátků a ve dnech veletrhů na čele praporky. Jeden státní, druhý městský. Kovová monstra tak vypadala jaksi vstřícněji, připomínala trošku výjimečnost města.

Doba se změnila. Tramvaje, trolejbusy ani autobusy pro možnost připevnění praporků nejsou „homologovány“, znamenalo by to peníze navíc, odůvodňuje mluvčí dopravního podniku fakt, že tradice skončila a oni ji obnovovat nehodlají. Jediným místem, kde v dopravním podniku vlajky užívají, je lodní doprava na Brněnské přehradě. Shodou okolností právě ta, kde zítra hodinu před polednem zahájí novou plavební sezonu vytažením vlajky v přístavišti. Respondenti v průzkumu, který k 65. výročí osvobození uspořádala agentura STEM/MARK, s vyvěšováním vlajek na veřejných budovách souhlasí. Celkem 84 procent Čechů, Moravanů a Slezanů podle něj považuje za správné, aby na úřadech a školách visely při státním svátku státní vlajky, negativně se vyjádřilo jen devět procent odpovídajících. Podle osmi procent dotázaných je vyvěšování vlajek přežitkem komunistického režimu a dnes k němu proto cítí určitou nechuť.

Když jdu a dívám se na vlajkovou výzdobu nevýzdobu, vždycky přemýšlím nad slovy starosty jedné obce poblíž Brna. Ten nechal vyvěšovat státní vlajky pravidelně a po celý rok. A přidával k nim symboly obecní. Důvod? Jeho matka pochází z Holandska, a tam je vyvěšování vlajek tradicí nejen při významných dnech. Lidé si váží svého okolí a tak, jako je vhodně doplní květina, pohybující se voda či zeleň, svědčí jim i ve větru se pohybující vlajka. Nicméně Brno se své krásné tradice vzdalo. V sezoně přidá pár praporů na vybraná náměstí, ale tím to hasne. Vlastně je jako lidé v tom průzkumu: Většině se vlajky líbí, ale pouhá tři procenta lidí si vlajku vyvěsí také doma. Nejčastěji proto, že vlajku vůbec nevlastní nebo nebydlí na vhodném místě.

Jen si toho někdy, až nebude státní svátek, všimněte v ulicích. Kde vlastně pravidelně vlají státní či jiné vlajky? U státních institucí, kterým to zákon doporučuje. V Brně nad Novou radnicí, na Špilberku, žluté prapory připomínající spíše poutače využívá firma Student Agency ve svém sídle na náměstí Svobody. A aby to nebylo nespravedlivé, ještě jedna skupina vlajky uznává: kasteláni hradů. Třeba na Veveří či na Pernštejně se pravidelně některá z vlajek vidí, když už ne státní nebo brněnská, tak alespoň symbolicky moravská. Otom, kdy vlajky visí, přitom nerozhoduje zákon. Respektive ano: umožňuje státní vlajku „vhodným a důstojným způsobem“ užít kdykoli.

Zítra se svezu ovlajkovanou lodí pod ozdobený hrad Veveří. A budu doufat, že někoho z „odpovědných“ spolucestujících napadne, že je škoda vrátit se do smutného města, kde vítr honí maximálně prach.

O autorovi| MILOŠ ŠENKÝŘ redaktor LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: