Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlček porušil zákon. Zatím ale zůstává

Česko

Olomoucké jedničce ČSSD Miloslavu Vlčkovi hrozí odchod z kandidátky. Exposlanec Michal Kraus to má prý snazší. Stačí, když promluví s médii. PRAHA Sál v sídle ČSSD, Lidovém domě v Praze, byl nabitý k prasknutí. Na podium mířila snad desítka kamer a všichni čekali jen na jedno – až se objeví Miloslav Vlček a konečně promluví o kauzách, které se kolem něj už několik dní točí.

Kdo čekal vstřícnost, byl na omylu. ČSSD šéfovi Poslanecké sněmovny dovolila jen nervózně přečíst dopředu sepsané vyjádření a zakázala dotazy. A když se přesto někdo z přítomných novinářů pokusil zeptat, umírnil ho volební manažer strany Jaroslav Tvrdík. Vlčkův případ je prý „kvazikauza“, která brání ČSSD řešit před volbami skutečné problémy.

Milion v pytlíku Jen několik hodin poté ale nabraly události kolem Vlčka rychlý spád.

Po naléhání MF DNES se přiznal, že porušil zákon o praní špinavých peněz, a shovívavost ČSSD zmizela. „Podle mých informací se tím bude zabývat grémium strany,“ řekl LN Tvrdík. O názoru vedení ČSSD nechtěl spekulovat, jasný verdikt by však prý mohl padnout už dnes.

Vlček se provinil, když v roce 2005 vrátil svému asistentovi Zdeňku Klapalovi půjčku v hodnotě 1,1 milionu korun v hotovosti v papírovém pytlíku. Podle zákona na potírání praní špinavých peněz se ale v hotovosti mohlo nakládat pouze s částkami do půl milionu korun. Víc musí jít bezhotovostním převodem. „Této skutečnosti jsem si dříve nebyl vědom a vypůjčené peníze jsem Z. Klapkovi vracel v dobré víře, že se nejedná o žádné porušení zákona,“ rozeslal Vlček zprávu spolu s omluvou. Teď mu ale kvůli přestupku hrozí až půlmilionová pokuta.

Lhát se smí Ještě na dopolední tiskové konferenci přitom šéf sněmovny tvrdil, že žádný zákon neporušil, a zdůvodňoval tím i své setrvání v politice. „Z hlediska práva nelze dovodit, že bych se dopustil nežádoucího chování,“ prohlásil.

Místo za nelegální splacení půjčky se však hájil hlavně za jiné věci. Zpovídat se musel z toho, proč ve sněmovně lobboval za 25milionovou dotaci pro podnikatele a svého asistenta Petra Vrtala, která měla navíc místo sportovního střediska skončit v luxusním hotelu. I z toho, proč ho již zmíněný Klapka žaluje za nesplacení další půjčky, tentokrát ve výši 2,5 milionu.

„Uznávám, že jsem se dopustil chyby, když jsem zcela bezdůvodně popřel, že se znám s Petrem Vrtalem,“ reagoval Vlček na to, že v posledních dnech médiím lhal. To, že by ovlivnil udělení dotace, ale popřel. „Za dotaci jsem nikdy nelobboval,“ trval na svém a odpovědnost za její údajné zneužití přehodil na ministerstvo financí. „Jeho zodpovědnost je zde zcela nepochybná,“ prohlásil Vlček směrem k Eduardu Janotovi a vyzval ho k odchodu z politiky v případě, že se podezření potvrdí.

Janotu Vlčkova slova rozzlobila. „Sociální demokracie nebo pan Vlček jsou vtipálkové. V době, kdy někdo přinesl žádost o to rehabilitační centrum v Harrachově, tak já jako Janota jsem nepracoval na ministerstvu financí,“ reagoval. A zodpovědnost odmítlo i ministerstvo. „Když to schválí sněmovna, je to součástí zákona a my tomu musíme vyhovět. Stačí, aby byly splněné základní podmínky, což tehdy byly,“ řekl mluvčí Ondřej Jakob. Podobným způsobem Vlček hájil i spor o nesplacenou půjčku. „Od počátku prohlašuji, že jsem takovou dohodu nepodepsal,“ tvrdil a spekuloval, proč tři roky trvající spor vyplynul na povrch před volbami. V dopise stranickému grémiu pak z rozšíření kauz obvinil svého soupeře v Olomouckém kraji Ivana Langra z ODS. Závěrem Vlček přesto nabídl svoji politickou kariéru. V případě, že se prokáže zneužití dotace nebo existence 2,5milionové půjčky, je prý připraven odejít. Když to říkal, nejspíš ale netušil, že to možná bude dřív a kvůli jiné věci.

Každému stejným metrem?

Miloslav Vlček nicméně není jediným sociálním demokratem, který má co vysvětlovat. Podle Hospodářských novin se totiž možná při udělení 25milionové dotace nezapletl sám. Byt od firmy, která měla z peněz místo sportoviště postavit luxusních hotel, totiž ve stejné době koupil syn bývalého šéfa rozpočtového výboru Michala Krause.

Ten má za sebou navíc pestrou minulost. Z politiky musel odejít, když ho policie vyšetřovala kvůli praní špinavých peněz při investici do továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně. A teď se chce vrátit – je trojkou liberecké kandidátky ČSSD.

„Budeme postupovat stejně u všech,“ reagoval místopředseda ČSSD Milan Urban na dotaz LN, zda budou i po Krausovi žádat vysvětlení. A Tvrdík ho doplnil: „Předseda ČSSD požádal Michala Krause, aby některému respektovanému médiu ukázal dokumenty, které vedou k nabytí bytů.“ A Kraus tak v zápětí také učinil. Na dotaz LN však napsal: „Už jsem se obrátil na konkurenci. Neberte to osobně.“

V porovnání s Vlčkovým případem přesto vyznívá postup ČSSD mírně. Zatímco šéf sněmovny musel skládat účty i grémiu ČSSD, Krausovi stačí vyjít vstříc médiím. „Pan Kraus má všechny věci v pořádku a kdykoliv je může doložit,“ hájil ho sám Jiří Paroubek. Vlčkovi přitom strana hrozí stažením z kandidátky.

***

„Uznávám, že jsem se dopustil chyby, když jsem zcela bezdůvodně popřel, že se znám s Petrem Vrtalem,“ reagoval Vlček na to, že médiím lhal.

Prohřešky?

Předseda Poslanecké sněmovny a jednička ČSSD v Olomouckém kraji Miloslav Vlček měl u svých kolegů poslanců lobbovat za schválení dotace ve výši 25 milionů pro podnikatele Petra Vrtala, který se později stal jeho poradcem. Peníze určené pro neziskové sportovní centrum v Harrachově navíc údajně skončily v luxusním hotelu.

Nejde ale o jedinou věc, která teď Vlčka trápí. Řadu otazníků totiž vzbuzují i jeho půjčky. Při jedné porušil zákon tím, že ji splatil v hotovosti, ačkoliv činila 1,1 milionu. Druhou, ve výši 2,5 milionu, zase neuznává a soudí se.

Dalším sociálním demokratem, který má co vysvětlovat, je exposlanec a současná trojka liberecké kandidátky ČSSD Michal Kraus. V době, kdy se začalo jednat o výše zmíněné dotaci pro Harrachov, byl totiž předsedou rozpočtového výboru sněmovny. Jeho syn si navíc ve stejné době koupil v Harrachově byt od firmy, která měla za státní peníze postavit uvedený hotel.

Autor: