Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vojáci OSN těží z války a znásilňují

Česko

Počet případů je prý mnohem vyšší, než o kolika se doslechnou šéfové OSN.

LONDÝN Organizace spojených národů čelí pravidelně jednou za čas kritice za to, co dělají a jak se chovají vojáci, kteří pod její hlavičkou zasahují ve válkou zmítaných zemích. Sotva v médiích odezněla aféra, jejímiž protagonisty byli ugandští vojáci, kteří na mírové misi v Somálsku prodávali zbraně, už je na světě další. Tentokrát jde přímo o vojáky a humanitární pracovníky ve službách OSN, kteří prý na misích ve velkém znásilňují dospívající děvčata.

„Popadli mě a povalili na zem. Pak se na mně jeden po druhém vystřídali... Bránila jsem se, ale bylo jich deset. Nemohla jsem nic dělat,“ citovala BBC výpověď třináctileté dívky z Pobřeží slonoviny. Obvinění proti vojákům mírových sborů, ale i humanitárním pracovníkům OSN vznesla britská příspěvková organizace Save the Children, jejíž pracovníci nashromáždili během uplynulého roku výpovědi 250 dětí a 90 dospělých z Haiti, Súdánu a z Pobřeží slonoviny. Z rozhovorů s nimi vyšlo najevo, že je ve válkou postižených oblastech poměrně běžným jevem vynucený sex, slovní obtěžování, dětská prostituce a pornografie.

S dětmi se navíc obchoduje a nezřídka končí jako prostituti bez identity někde daleko od svých domovů. Znásilňování se nejčastěji týkalo dětí ve věku 14 až 15 let, ale i mladších (nejmladšímu prý bylo deset let).

Zdaleka nejhorší pověsti se těší vojáci, které označilo za násilníky dvacet z osmatřiceti skupin zpovídaných dětí. Obvinění se ale nevyhnula ani humanitárním pracovníkům - v souvislosti s obtěžováním a znásilňováním padla jména třiadvaceti organizací.

„Chtějí jen holky mého věku. Často jich je na dvě tak osm nebo deset. Když jim dohodím starší, říkají, že stojí jen o mladé,“ řekl lidem z Save the Children čtrnáctiletý mladík, který pracoval v táboře mírových sborů na Pobřeží slonoviny. Podobná obvinění byla v uplynulých letech hlášena i z jiných misí, například z Demokratické republiky Kongo. Podle zprávy organizace Save the Children OSN celou věc podcenila. K násilnostem (nejen na dětech) ze strany vojáků a humanitárců totiž evidentně dochází v daleko větší míře, než se vědělo. „Mezi počtem obtěžování, které eviduje OSN, a výsledky výzkumu, provedeného v terénu, je velký rozdíl,“ konstatuje zpráva organizace Save the Children.

Mluvčí OSN Nick Birnback k tomu podotkl, že je nemožné uhlídat „200 tisíc lidí“, kteří pro OSN pracují po celém světě. „Jediná možnost je dát důrazněji najevo, že něco takového nebudeme tolerovat,“ dodal.

Autor: