Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

WikiLeaks: Češi pomáhali, aby EU přitlačila na Írán

Česko

Česká republika během předsednictví EU pomáhala Američanům dotlačit Unii k nekompromisnímu postoji vůči Íránu, vyplývá z depeší amerických diplomatů.

LONDÝN Čeští a britští diplomaté navrhovali v březnu 2009 Američanům, aby mezi členskými zeměmi Evropské unie bilaterálními kontakty vyčlenili a izolovali odpůrce sankcí proti Íránu a přispěli tak k vytvoření jednotné pozice EU. Vyplývá to z depeše z amerického zastoupení při EU, kterou zveřejnil server WikiLeaks.

Depeše z 8. dubna 2009 shrnuje jednání vysokého představitele amerického ministerstva financí Daniela Glasera, který začátkem března 2009 informoval experty 27 členských zemí EU o sankcích proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. Na okraj oficiálního briefingu Glaser jednal s vysokými představiteli EU a velvyslanci Švédska, Británie, Francie, Německa Španělska a České republiky, která tehdy předsedala EU a jejíž diplomacii vedl nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Češi i Britové navrhovali, aby americká vláda usilovala o to, aby bilaterálními kontakty „vyčlenila“ a „izolovala“ oponenty sankcí a aby tak bylo dosaženo nezbytného konsenzu v EU pro přijetí tvrdších opatření, uvádí telegram.

„Vedle toho Češi zdůraznili potřebu projevů vysoce postavených amerických představitelů při počátečních kontaktech s EU, aby bylo jasné, co nová americká administrativa od EU očekává,“ píše se v depeši, která uvádí jako příklad setkání americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s takzvanou trojkou EU.

Depeše v této pasáži zdůrazňuje nutnost chránit české zdroje, když za zmínkou o Češích uvádí v závorce „prosím, chránit“. Stejná výzva je i u několika dalších zdrojů uvedených v telegramu.

Všichni evropští diplomaté zdůraznili význam americké prezentace o íránských sankcích.

„Velvyslanec českého předsednictví (politický ředitel ministerstva zahraničí) Ivo Šrámek se domnívá, že prezentace posílí vyjednávací pozice 80 až 90 procent (členských států), které jsou přesvědčeny, že by za rezolucemi OSN měl být tvrdší a větší klacek. Šrámek vyzval americkou vládu, aby přišla s naléhavě potřebným impulzem, který by posunul EU směrem k sankcím,“ píše se v depeši.

Autor: