Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za epopejí vyrážejí tisíce lidí

Česko

„Epopej patří Krumlovu.“ Neznámý sprejer za svůj nápis na zdi zámku v Moravském Krumlově výjimečně sklízí souhlas místních i návštěvníků.

MORAVSKÝ KRUMLOV Teploty šplhají přes třicet stupňů. Je sobota kolem poledne. V parku před vchodem do zámku v Moravském Krumlově ale postávají či posedávají desítky lidí. Jindy by vyrazili k vodě, teď se navzdory vedru rozhodli využít poslední víkend, kdy je na zámku k vidění Slovanská epopej Alfonse Muchy. Ta tam bude už jen do 15. července a pak ji odvezou do Prahy.

„Nikdy jsem tady ještě nebyl. Ale když jsem se dočetl. že se obrazy mají stěhovat do Čech, přijel jsem se podívat. V Praze to bude pro mne mnohem hůř dostupné, a kdo ví, jak to tam vůbec s obrazy dopadne,“ vysvětluje například Jan Dolák, který se do Moravského Krumlova vydal z Olomouce.

Slovanská epopej byla v Moravském Krumlově sedmačtyřicet let. Poté, co se však s definitivní platností rozhodlo, že Muchovo dílo poputuje do hlavního města, vzali návštěvníci zámek útokem. „Všichni ji prostě ještě chtějí vidět tady,“ krčí rameny pracovnice zámku Marie Makovičková. „Zhruba od počátku prázdnin máme ve všední dny tak asi dvojnásobek a o víkendech trojnásobek návštěvníků než dřív,“ ukazuje na přeplněnou chodbu. Jen za uplynulý víkend si Muchovo dílo prohlédlo na 1500 lidí.

Pracovníci zámku dělají pro zájemce maximum. Každá z padesátičlenných skupin má na prohlídku s průvodcem hodinu. Zatímco jedna už čeká seřazená v chodbě u pokladny, kde není k hnutí ani k dýchání, druhá si musí chvíli počkat stranou na balkonku v patře, aby ta třetí zase mohla sejít do přízemního sálu s obrazy. Rozšířila se i otevírací doba. „Nedodržujeme ani polední pauzu. Otevřeno máme už od devíti a provádíme i o dvě hodiny déle,“ vypočítává Makovičková. Přesto se například na druhý červencový státní svátek na dvě stovky lidí nedostalo. „Mnozí z nich přijeli až v týdnu a nakonec si to docela pochvalovali, nebylo totiž tak plno,“ podotkla Makovičková.

To, že epopej v Moravském Krumlově končí, si prý nepřipouštějí ani místní. „To bychom se museli zbláznit,“ říká starosta Jaroslav Mokrý. Co bude se zámkem dál, není jasné. Objekt patří pražské společnosti Incheba. „Smlouvu máme do čtvrtka, takže nezamkneme a nehodíme klíč do studny. Musíme dojednat způsob dopravy, ale nebudeme nikomu pomáhat,“ neskrývá nesouhlas starosta.

Obdobně smýšlejí i ostatní, kteří nahonem míří na moravskokrumlovský zámek. „Nevím, proč o to v Praze tak usilují, jenom aby měli zase něco navíc,“ podivuje se Růžena Kostelecká z Brna.

***

MORAVSKÉ LOUČENÍ SE SLOVANSKOU EPOPEJÍ

* Dvacet obřích pláten Slovanské epopeje je vystaveno v rytířském sále a kapli zámku v Moravském Krumlově od roku 1963.

* Dílo, jímž Alfons Mucha vzdal hold slovanským národům, vznikalo v letech 1910 až 1928. Malíř je dokončil ve věku osmašedesáti let.

* Epopej původně Mucha věnoval Praze s podmínkou, aby obrazy byly důstojně umístěny v budově postavené k tomu účelu. Pavilon, který si malíř představoval na Petříně, však nikdy nevznikl.

* Za války byla plátna ukryta a poté se dostala do Moravského Krumlova v blízkosti Ivančič - Muchova rodiště.

* Po sedmačtyřiceti letech strávených v krumlovském zámku začne transportní četa tento týden stěhovat Slovanskou epopej do Prahy. Plátna pocestují svinutá v tubusech. * Zájem hlavního města o epopej vygradoval, když zámek koupila Incheba, s níž Praha vede spor o Výstaviště.

* Muchovi potomci počátkem června požádali soud, aby přestěhování díla do pražského provizoria zabránil.

Ten jim však nevyhověl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!