Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žába, která nepotřebuje plíce

Česko

Jediný známý druh žab, který dýchá výhradně kůží, byl objeven na Borneu

WASHINGTON Na Borneu žijící žáby druhu Barbourula kalimantanensis patří k velmi vzácným živočichům. Vědci o jejich existenci vědí od konce sedmdesátých let, ale nevšimli si na nich ničeho mimořádného. Pak jim na třicet let zmizely z očí.

O znovuobjevení tvorů s plochou hlavou se zasloužila expedice vedená Davidem Bickfordem z Národní singapurské univerzity. Vědci měli šanci živočicha lépe prozkoumat, díky čemuž došli k šokujícímu objevu: žáby druhu Barbourula kalimantanensis nemají plíce. Jsou jedinými příslušníky žabí rodiny, u nichž se něco podobného zjistilo. O objevu vědci informovali v posledním čísle specializovaného čtrnáctideníku Current Biology.

Funkci plic u bornejských žab s plochou hlavou supluje kůže. Tou přijímají kyslík i jiní živočichové, ale vždy se příspěvek tohoto způsobu dýchání dá vyjádřit v řádu procent, hlavní práci vykonávají plíce. Ty u znovuobjevených žab zcela chybí. Fakt, že přesto dokážou přežít je výsledkem kombinace tří okolností: velikosti, teploty vod, které jsou jejich domovem, a rychlosti proudění.

Plíce - pro potápěče překážka

Žabky žijí v chladných potocích. Rychlost jejich toku zabezpečuje vysoké okysličení vody. Žába má díky malé velikosti příhodný poměr povrchu těla k hmotnosti, takže jí povrchové zásobení kyslíkem stačí. Studenokrevní živočichové jsou navíc obecně mnohem skromnější na dodávku energie a kyslíku než tvorové teplokrevní. Zůstává zodpovědět otázku, proč se žabky plic zbavily. Bickford a jeho kolegové se domnívají, že vzduchem nafouklé plíce překážely při potápění a bez nich byl pohyb snazší. Dokonalé přizpůsobení životu v rychle proudící vodě se ale žabkám může stát osudné. V oblasti, kde žijí, se nyní rozšiřuje těžba zlata. Vinou hrází a kanálů se toky rychle prohřívají. V takové vodě už Barbourula kalimantanensis přežít nedokáže.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...