Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Česka dorazily první bojové vrtulníky z USA. Armáda jich koupila dvanáct

Přílet transportního letounu C-17 americké armády s dodávkou prvních dvou bitevních vrtulníků Bell AH-1Z Viper na 22. základnu vrtulníkového letectva. (26. července 2023) foto: ČTK

Čtyři minuty po poledni přistál na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou transportní letoun amerického letectva. Na palubě měl mít první dva nové bojové vrtulníky AH-1Z Viper z USA. Česko objednalo celkem dvanáct strojů, dalších osm získá k modernizaci.
  12:44aktualizováno  13:40

„Odkupujeme jich dohromady 12, jsou to typy Venom a Viper,“ potvrdila mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková. „Letoun s prvními z nich měl přistát okolo poledne,“ dodala.

U transportního letounu je otevřená zadní část, vevnitř jsou vidět bedny. Pracovníci základny mají připravenou techniku na vykládku, uvedl z místa fotoreportér ČTK půl hodiny po poledni.

Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H1. Celkem pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35.

„Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Kromě 12 nových vrtulníků armáda ze Spojených států amerických získá i osm starších strojů. Tyto vrtulníky čeká modernizace. Česko ji zaplatí z peněz, jež od USA dostane jako kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko.

Spolu se dvěma vrtulníky do Česka dorazila i početná skupina amerických specialistů, kteří s českými kolegy v následujících dvou týdnech vrtulníky zkompletují, zprovozní a takzvaně zalétnou. Společně pak také na strojích provedou certifikaci.

V průběhu srpna přiletí z USA mobilní výcvikový tým (MTT – Mobile Training Team), jenž od 1. září začne cvičit letecký personál 22. základny vrtulníkového letectva. Oficiální představení vrtulníků se v Náměšti uskuteční 17. srpna za účasti ministryně obrany, náčelníka Generálního štábu a dalších představitelů resortu a armády.

Armáda bude mít dohromady deset viperů a deset venomů

Česká republika si od USA objednala vrtulníky už koncem roku 2019, mezivládní dohodu na jejich nákup podepsal tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Objednávka zněla na osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, a to celkem za 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s daní).

Loni v srpnu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) oznámila, že ČR získá od Spojených států amerických zdarma dalších osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní.

Celkem tak česká armáda bude mít deset viperů a deset venomů, které nahradí sovětskou techniku, v první řadě bitevníky Mi-24, z nichž část už ČR darovala Ukrajině.

Simulátor k přeškolení personálu na nové vrtulníky Viper, který nabízí veškeré ovládací prvky jako ve skutečném vrtulníku, převzala náměšťská základna 12. března. Provoz simulačního centra bude mít na starosti státní podnik LOM Praha. V budově budou k dispozici učebny, místnost pro plánování misí i zázemí.

Skupina pilotů a palubních techniků ze základny v Náměšti se už na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper přeškolovala na americké základně námořní pěchoty Pendleton. Další kurzy budou pokračovat už v ČR pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu po dobu dvou let, než si piloti a technici zcela osvojí systém provozu a údržby strojů.

Bitevníky Viper i víceúčelové Venomy vynikají palebnou silou, systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. Stroje jsou v porovnání s ruskými Mi-24 také nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby.

„Systém H-1 zásadně zvýší palebné schopnosti vrtulníkového letectva české armády, a to především s přesně naváděnou municí, kterou mohou používat oba vrtulníky systému,“ podotkl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Podle generálmajora Petra Čepelky, velitele Vzdušných sil AČR, představují nové vrtulníky ucelený systém. „Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně plnit operační úkoly. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu. Venomy samostatně nebo ve spolupráci s Vipery zabezpečují blízkou palebnou podporu a logistiku,“ vyzdvihl Čepelka.

Kromě digitálního kokpitu s rozměrnými LCD panely, automatického letového kontrolního systému s integrovanou satelitní a inerciální navigací, je další výhodou shoda v konstrukční (motory, rotory, elektronika a avionika) i letové oblasti.

„Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. Systém H-1 umožňuje i výměnu dílů mezi Venomy a Vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ dodal.

Česká armáda dostane s vrtulníky také příslušnou výzbroj: řízené rakety vzduch-země Hellfire a APKWS, neřízené střely a munici do kanónu a kulometů.

Autoři: ,