Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zákulisní šachy o ministerská křesla

Česko

Jiří Pospíšil chtěl být ministrem spravedlnosti a Jan Vitula ministrem školství. Nyní bude možná vše jinak.

PRAHA Od uzavření volebních místností uplyne dnes týden. Vládní koalice má už jasné kontury a boj o ministerská křesla vypukl naplno. Jistotu v tuto chvíli nemá nikdo, když se intrikuje i v rámci jednotlivých stran. Jak vypadá rvačka o funkce zblízka, dobře ilustruje případ překvapivě úzce propojených ministerstev školství a spravedlnosti.

Nejvážnějším kandidátem na post ministra spravedlnosti byl před volbami (pokud by tedy netriumfovala levice) Jiří Pospíšil z ODS, který resort vedl v letech 2006 až 2009. Podle zákulisních informací ovšem Pospíšilovy šance momentálně dramaticky klesly, a to kvůli lobbování jeho stranických kolegů – předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře a mocného exnáměstka ministerstva zdravotnictví Marka Šnajdra – u šéfa ODS Petra Nečase. Šnajdr i Tluchoř přitom v minulosti patřili mezi muže Mirka Topolánka, který Pospíšila zrovna nemusel. Šnajdr dokonce pomáhal expremiérovi v Pospíšilově resortu „hasit“ kauzu Čunek. Vyjádření Šnajdra se LN sehnat nepodařilo. Tluchoř i Nečas lobbování v neprospěch Pospíšila popřeli. Hned několik zdrojů z justice však existenci „spiknutí“ proti Pospíšilovi potvrdilo. „Pospíšil je odstavený. Mezi státními zástupci nyní panují obrovské obavy, že ,justiční mafie‘ povládne dál. Renata Vesecká by tak mohla zůstat nejvyšší státní zástupkyní nebo by ji nahradil někdo, kdo bude navázán na stejné lidi a bude pokračovat v její politice,“ řekl LN jeden z vlivných žalobců, který si přál zůstat v anonymitě.

Na křeslo ministra spravedlnosti proto můžou najednou pomýšlet i další kandidáti a kandidátky. Spekuluje se třeba o Vlastně Parkanové z TOP 09 nebo o Karolíně Peake z Věcí veřejných. O svých šancích ovšem obě ženy zatím spekulovat odmítají.

Pospíšil, který patří do nejbližšího Nečasova kruhu, o návrat na spravedlnost velmi stál, nyní ale pomalu „driftuje“ na ministerstvo školství. ODS ho jmenovala členem expertní komise pro školství a sám Pospíšil k tomu říká: „Pokud by přišly nabídky vést tyto dvě ministerstva, považoval bych je za naprosto rovnocenné.“ A tady přichází druhá část příběhu o zrazených ambicích. Velkým adeptem na post ministra školství je totiž Jan Vitula z TOP 09, který údajně měl podle některých informací ministerské křeslo slíbené od předsedy strany Karla Schwarzenberga za to, že nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny.

A faktem je, že Vitula, ačkoliv byl zvolen šéfem TOP 09 v Jihomoravském kraji, do sněmovny nakonec nekandidoval. Podle Vituly, který na ministerstvu školství zastává post vrchního ředitele strukturálních fondů, za tím ovšem byla jen zaneprázdněnost: „Na ministerstvu dělám dva a půl roku strukturální fondy. Když vznikala kandidátka, vrcholilo zde přijímaní a hodnocení projektů. Odejít v tento okamžik z ministerstva prostě nešlo.“

Vzdělávání Vitula, který je podobně jako Pospíšil členem expertní školské komise, považuje podle svých slov za důležité. Navíc tvrdí, že ho baví, a postu ministra by se proto nebránil: „Pokud by ministerstvo připadlo TOP 09, pak bych asi byl adeptem na ministra,“ připustil.

Snížením nadějí Pospíšila na „spravedlnost“ ovšem Vitulovy šance klesly. A to jsou ve hře ještě Věci veřejné. Ty mají jako experta na školství místopředsedu strany a psychologa Josefa Dobeše.

***

Pospíšil, který patří do Nečasova nejbližšího kruhu, o návrat na spravedlnost velmi stál, nyní ale pomalu „driftuje“ na ministerstvo školství

MOŽNÍ MINISTŘI * Velkým kandidátem na post ministra dopravy je bývalý šéf tohoto resortu Petr Bendl z ODS. Ten se netají tím, že by se do čela ministerstva rád vrátil. Cestu by mu ale mohl zkomplikovat exlidovec Jiří Kubínek (nyní TOP 09). Současný náměstek ministra financí už na dopravě působil v době, kdy byl šéfem tohoto resortu lidovec Milan Šimonovský. Existuje však i varianta, že by v ministerském křesle zůstal současný ministr dopravy Gustav Slamečka, kterého tam dosadila ODS. Jeho setrvání ve funkci si prý přejí zejména stavební firmy, které v Česku budují dopravní stavby. * O ministerstvo zdravotnictví projevuje zájem ODS. Věří, že díky pohodlné většině koaliční vlády by mohla prosadit své reformy. Do čela resortu by se mohl postavit třeba dlouholetý náměstek Marek Šnajdr, ale také senátorka a exministryně Daniela Filipiová. Svého kandidáta do čela zdravotnictví mají i Věci veřejné, a to Martina Jana Stránského, majitele soukromé polikliniky. * Šance Jiřího Pospíšila (ODS) na křeslo ministra spravedlnosti poklesly. Spekuluje se třeba také o Vlastě Parkanové z TOP 09 nebo o Karolíně Peake z VV. * O post ministra školství budou „bojovat“ například Jiří Pospíšil z ODS, Jan Vitula z TOP 09 a za VV pravděpodobně Josef Dobeš.

Autor: