Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví Jobse zajímá i regulátory

Česko

WASHINGTON Zdravotní stav zakladatele a šéfa společnosti Apple Steva Jobse nezajímá jen lékaře, ale i americkou Komisi pro dohled nad kapitálovým trhem (SEC).

Steve Jobs se minulý týden vrátil do práce po pěti a půl měsících zdravotní dovolené. Během ní absolvoval transplantaci jater.

Regulátoři chtějí zjistit, co Jobsově zdravotní dovolené předcházelo. Zajímá je, jaké mělo představenstvo Applu informace mezi pátým a čtrnáctým lednem, kdy Jobs seznámil veřejnost se svým zdravotním stavem. Nejprve oznámil, že trpí hormonální nerovnováhou a o devět dní později již ohlásil svůj odchod na zdravotní dovolenou. Vyšetřovatelé SEC se proto chtějí ujistit, zda Jobsova rozdílná lednová vyjádření nepoškodila akcionáře. Vyšetřování nicméně podle informovaného zdroje neznamená, že by se SEC chystal obvinit Jobse nebo Apple z nekalého jednání. Ředitelé Applu Art Levinson a Bill Campbell byli v té době lékaři o zdravotním stavu Jobse informováni, řekla jiná osoba seznámená s případem.

Experti na řízení firem a právníci se nemohou shodnout, zda Apple v lednu zveřejnil dostatečné informace o Jobsově zdraví. Někteří argumentují, že Jobs má zásadní význam pro budoucnost celé firm y, a proto je jeho zdraví materiální informace, která by měla být sdílená s investory.

„Lidé si myslí, že jeho kreativita, vize a plánování jsou velmi důležité pro fungování firmy. Pokud jste se dostali do stavu, že se nacházíte na horních místech místech seznamu čekatelů na transplantaci, tak je to závažné,“ říká chicagský právník Allan Horwich. Druhá strana naopak tvrdí, že právo na soukromí je nadřazené nad právo investorů znát detaily o jeho zdraví. Všichni právníci se však shodují, že pokud jde o zveřejňování informací o zdravotním stavu šéfů firem, je zákon nejasný.

Podle bývalého federálního žalobce a právníka Komise pro dohled nad kapitálovým trhem Petera Henninga by se kvůli nejasnosti zákona mohli regulátoři zdráhat tlačit na vyšetřování případu.

„Myslím, že by se mohli ptát, co se stalo mezi prvním a druhým prohlášením, aby zjistili, co se změnilo,“ řekl Henning. „Pokud zde byla jasná lež a on znal diagnózu a věděl, že bude potřebovat transplantaci ještě před prvním prohlášením, pak je tu problém. Pochybuji však, že by společnost nebo on lhali,“ dodal Henning.

První spekulace o zdravotním stavu Jobse se objevily již v červnu 2008. Apple však odmítal komentovat jeho zdravotní stav s tím, že jde výhradně o Jobsovu soukromou záležitost.

Autor: