Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žebráci se vyhlášce ubránili

Česko

Jak trestat žebrání? V Brně pouze pomocí sankce za jiné související prohřešky.

Speciální vyhláška o žebrání a pití alkoholu v ulicích u politiků znovu neprošla.

BRNO V ulicích Brna není žebrání výslovně zakázáno. Ani městská policie tak počty žebráků, s nimiž si strážníci musejí poradit, statisticky nevykazuje. A protože příslušná statistika neexistuje, není zase jednoznačně „úředně“ jasné, jestli je žebrání v ulicích problém.

Denně se přitom v ulicích moravské metropole pohybují desítky lidí, kteří žebrají o „korunu“, o příspěvek na vlak či jen tak do klobouku. „Pokud si na ně lidé stěžují, řeší to strážníci jako buzení veřejného pohoršení. A takových případů je i několik denně,“ poznamenal mluvčí městské policie Zdeněk Novák. Většinou skončí u řešení na místě, někdy si musí strážníci nasadit sterilní rukavice a muže či ženy podroušené pitím alkoholu, levného vína, okeny či jiné lihoviny odvézt. I když ale takový člověk skončí na záchytce, pokutu s velkou pravděpodobností nikdy nezaplatí.

Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS) se tento týden pokusil v městském zastupitelstvu znovu prosadit vyhlášku, která by žebrání a veřejné pití alkoholu konkrétně vymezovala. A pod pokutou až třicet tisíc korun zakazovala. „Je to problém centra Brna, jiné čtvrti ho takový nemají,“ poznamenal.

Jenže neuspěl. Spěchal s ním tak, že ho nestihla „předjednat“ městská rada, v níž ODS nezasedá. Atudíž ho koalice na „velké“ radnici zatím odložila a vůbec nezařadila na program schůze. Vyhlášku prý nelze přijmout tak narychlo.

Vyhlášky zakazující žebrání a pití alkoholu na veřejných prostranstvích přitom platí v desítkách měst po celé Moravě. „Předložím ji znovu. Mezitím shromáždím podklady ze všech městských částí, aby byla skutečně za celé město, i když třeba malé čtvrti na okraji Brna podobný problém nemají,“ dodal Šťástka.

Odpůrci vyhlášky už loni při prvním pokusu o její schválení argumentovali tím, že předpisy nejsou dobře připraveny. Bylo je možné obejít. protože výjimku měli mít například pouliční hudebníci. I sami Brňané jsou totiž o něco vstřícnější k těm, kteří žádost o peníze nebo nastavený klobouk doplní ještě alespoň něčím navíc, třeba hrou na nějaký nástroj nebo žonglováním.

„Ze všeho nejvíc mi vadí skupina relativně mladých lidí, kteří se namísto práce jen se psy povalují někde v centru města pokřikují paní, neměla byste drobásek,“ postěžovala si Brňanka Renata Kožíšková. Návrh vyhlášky přitom už dopředu počítal s tím, že by omezení platilo automaticky ve všech ulicích v historickém jádru města a na veřejném prostranství před obchodním domem Tesco u hlavního nádraží. To je totiž jedna z nejvyhlášenějších lokalit, kam se právě skupiny těch agresivnějších bezdomovců a žebráků stahují.

Města, kde vyhlášku proti žebrákům a opilcům zavedli, si ji pochvalují. Strážníci totiž nemusí u kolemjdoucích zjišťovat, zda „budí pohoršení“, ale prostě zasáhnou. I když přiznávají, že vymahatelnost pokut za porušení vyhlášky je často velice obtížná.

***

Změna Zákazy měly platit v celém centru

Návrh brněnské protialkoholové vyhlášky počítal se zákazem konzumace alkoholu ve stometrovém okruhu kolem škol, dětských hřišť, sportovišť, kostelů, hřbitovů a zdravotnických zařízení. Výjimku měly tvořit restaurační zahrádky a místa významných akcí.

Vyhláška proti žebrání měla zakazovat žebrání ve všech ulicích v historickém jádru města a také na prostranství před obchodním domem Tesco. Výjimku by tvořily veřejné sbírky, ale také shromažďování peněz pro církve či tzv. poslední zvonění.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč