Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zeman chystá atomovou návštěvu. V Maďarsku navštíví elektrárnu, kterou dostaví Rusové

Česko

  5:00
PRAHA - Při nedávném setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem se Miloš Zeman zastával „maďarské cesty“ v dostavbě jaderných bloků elektráren v Česku. Budapešť zadala budování dalších reaktorů ruské společnosti Rosatom. Udělala to bez výběrového řízení, formou mezistátní dohody. Na stavbu dvou nových bloků elektrárny ležící u města Paks si navíc půjčila částku deset miliard eur od Moskvy, kterou bude 21 let od spuštění prvního ze dvou bloků splácet.
Miloš Zeman (ilustrační snímek)

Miloš Zeman (ilustrační snímek) foto:  Petr Topič, MAFRA

Přístup Budapešti Zemana zaujal natolik, že si chce elektrárnu Paks osobně prohlédnout během své cesty do Maďarska. Podle informací LN bude hlava státu u partnerů z visegrádské čtyřky od 14. do 16. května. Poslední den hodlá navštívit jaderné zařízení a osobně obhlédnout, jak „maďarská cesta“ funguje v praxi.

Mynář se pokoušel ovlivňovat justici. Ústavnímu soudci říkal, jaký výsledek by si přál Zeman

Prohlídka jednoho z neuralgických bodů maďarské energetiky je citlivá záležitost. Snad proto Hrad odmítá několik měsíců předem potvrdit, že se prezident do elektrárny skutečně podívá.

Vizualizace maďarské jaderné elektrárny Paks II.

„Program budeme teprve detailněji připravovat,“ odpověděl na dotazy LN mluvčí Jiří Ovčáček. Jeho nadřízený ale jistě udělá vše pro to, aby se do elektrárny podíval. Zeman je fandou jádra, zastání u něj najde i ruský Rosatom, který bloky v Paksi postaví.

Naopak premiér Andrej Babiš po setkání s Orbánem na konci listopadu řekl, že Praha nezvolí stejný způsob dostavby jádra, jaký vybrali partneři z V4. „Neuvažujeme o podobné mezivládní dohodě, jakou má Maďarsko,“ řekl tehdy Babiš. O stavbu jaderných bloků v Česku se pere hned několik vážných zájemců, v Praze si proto podávají kliku významní světoví politici. Nedávno zemi navštívil americký ministr energetiky Rick Perry, aby lobboval za zámořský Westinghouse. Krátce po něm u Babiše prezident Mun Če in horoval za jihokorejskou společnost KHNP.