Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženy proti bezpráví

Česko

Festival Jeden svět letos nabídne několik příběhů silných žen z různých částí světa

Růžová je někdy označovaná jako barva srdce. Barva, která je symbolem ušlechtilých duševních stavů, něhy, oddanosti a lásky bez její pudové smyslnosti a vášně. Možná i proto si skupina indických dívek, která bojuje proti diskriminaci a nerovnému postavení žen ve společnosti, zvolila pojmenování Pink Gang (Růžový gang). A růžové sárí, jak ukazuje stejnojmenný snímek z festivalové kategorie Ženským hlasem, si jako svou uniformu pravidelně obléká také vůdčí osobnost těchto aktivistek Sampat Pal.

Spása indických žen „Jsem spásou indických žen,“ prohlašuje o sobě Sampat Pal, pro kterou se pomoc diskriminovaným dívkám stala životním posláním. Mnoho žen je v druhé nejlidnatější zemi světa hned ve dvojnásobné nevýhodě - do pozice diskriminovaných občanů se dostávají kvůli svému pohlaví i příslušnosti k nejnižší společenské kastě. Lidem z této kasty se říká nedotknutelní a možnost žít ve vztahu s člověkem z vyšší kasty je pro ně prakticky nulová.

Sampat Pal se proto zastává dívek, které se zamilovaly do chlapce z lépe postavené rodiny a naivně věří tomu, že jejich láska překlene most nad společenskou nerovností. Sama přitom prožila podobný příběh - před lety utekla z dohodnutého sňatku a začala žít s mužem, jehož v očích společnosti „nebyla hodna“. Síla indické aktivistky spočívá v její neohroženosti a nezlomnosti. Nebojí se říct na rovinu, co si o kom myslí, navíc zná dobře zákony a pravidla společnosti, v níž žije. Nejeden spor se jí daří vyřešit tak, aby zachránila osud dívek, jimž hrozí za jejich prohřešky vyhnání z rodiny či smrt.

Žít naplno až do konce Být oporou těm, kteří ji potřebují, se rozhodla i africká dívka Thembi, u níž lékaři v šestnácti letech diagnostikovali virus HIV. Dívka přes své vážné onemocnění nepodléhá beznaději, ale naopak začne veřejně vystupovat, aby povzbudila ostatní se stejnou diagnózou. Také ona díky své energii, humoru a nadhledu přiměje obyvatele Jihoafrické republiky k tomu, aby začali na toto onemocnění pohlížet jinak. Její životní příběh se stal také námětem pro dokument Thembi, který uvede letošní festival Jeden svět.

Thembi si celý rok natáčí audio deník, v němž líčí své každodenní pocity a myšlenky. Zahájí přednáškové turné a začne cestovat po celém světě, aby ukázala, že žít naplno se má až do úplného konce. Její záznamy vyslechnou lidé v USA, Velké Británii, Austrálii či v Kanadě. Nebere svou situaci tragicky, i svému onemocnění navzdory se jí podaří například založit rodinu. Její otevřená povaha a bezprostřednost, její samotný život se staly klíčem k myslím mnoha lidí, kteří do té doby žili v beznaději svého onemocnění či předsudky spojovanými se zasaženými lidmi. S jejím příběhem se nakonec seznámí více než padesát milionů lidí z celého světa.

Nezdolný ženský hlas Obě ženy se však kromě svého veřejného působení musí potýkat s osobními problémy. Sampat Pal má potíže uvnitř vlastní rodiny, která se postupně rozšířila i o dívku zavrženou rodiči, jejíž případ se Sampat snažila řešit. Bojovat bez ustání za ostatní totiž znamená zapomínat na svůj osobní život, v němž čekají manžel a děti. Sampat Pal se proto ve svém úsilí někdy cítí osamocená, byť má kolem sebe zástup dalších žen v růžovém sárí.

Přesto zůstává stále odhodlaná a neúnavně bojuje proti nerovnému postavení neprivilegovaných skupin - zejména žen - v indické společnosti. Řada mužů se zalekne její kuráže a přistoupí proto na vyjednávání o řešení, které by bylo přijatelné pro obě strany. Často je ovšem zapotřebí přistoupit na kompromis, protože největším nepřítelem Sampat Pal je samotný systém, který diskriminaci umožňuje.

Thembi zase musí myslet na to, že konec může přijít v podstatě znenadání a že po sobě zanechá přítele a dcerku. Otevřeně mluvit o tématu, které bylo dosud tabuizováno, znamená velkou dávku osobního nasazení a životní energie, která není nevyčerpatelná. Těžké je také připravit blízké na to, co ji čeká. V jedné z kapitol deníku přemýšlí o tom, jak sdělí otci, že je HIV pozitivní: „Mohla bych to říct celému světu, jen ne právě jemu. Ale bude lepší, když to uslyší ode mě.“ Thembi po osmi letech od zjištění diagnózy umírá.

Navzdory takto krátkému životu však dokázala vykonat obrovský kus práce v boji proti předsudkům a beznaději. Být nezdolným ženským hlasem vyžaduje značnou dávku odhodlání. A to i v západní společnosti, naslouchající stížnostem diskriminovaných obyvatel přece jen o něco pozorněji. V oblastech, kterým vládnou strnulá pravidla minulosti a právo jedince na důstojný život je spojeno s jeho původem, musí ženy přidat i pořádný kus odvahy. A Thembi i Sampat Pal v sobě tu odvahu objevily.

***

Související filmy

Dobré ráno, Afriko Snímek ukazuje život žen ze čtyř afrických států, které se liší kulturou, náboženstvím i sociálními problémy. Vymykají se stereotypům, což přináší naději na společenskou změnu.

Růžová sárí Dokument o indické aktivistce Sampat Pal, která bojuje proti nerovnému postavení žen ve společnosti. Ženám, které se prohřeší proti tradici, hrozí za jich „pochybení“ i smrt. Thembi Jihoafričanka Thembi onemocněla v šestnácti letech AIDS, o osm let později nemoci podlehla. Portrét naprosto otevřené a obdivuhodně energické dívky, která svůj život využila naplno.

Rodinné prokletí Volání krve vyslyšela režisérka Linda Thorgren, poloviční Kubánka. Vypravila se proto na Kubu, kde se zamilovala. Láska vyústila ve svatbu, vztah však měl v Evropě tragické pokračování. Servírky Proč chtějí řidiči kamionů, aby je obsluhovaly ženy? Proč v luxusních restauracích pracují číšníci? Dokument ukazuje, jakým způsobem společnost vyděluje muže a ženy a jaké jim určuje role.

Exmatka Role rodičů a dětí se někdy mohou prohodit. Dokument přibližuje pocity Nadine, která je rozpolcená láskou ke své na drogách závislé matce a potřebou zbavit se tohoto břemene. Salam Rugby Prosadit v Íránu sportování žen je nelehký úkol. Ragbyová federace se snaží, aby byl tento sport otevřený i ženám, které o něj mají velký zájem. V cestě však stojí řada překážek.

O autorovi| IVA BASLAROVÁ, Autorka je spolupracovnice festivalu Jeden svět

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!