Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Zklamaly nás okolní země“

Česko

JERUZALÉM Desetitisíce lidí na celém Blízkém východě včera opět protestovaly proti váhavým postojům vlád okolních muslimských zemí k izraelským náletům na Gazu. Zklamaní se cítí hlavně Palestinci.

„Není to poprvé, co se arabské státy otočily k Palestincům zády. Nechci zmiňovat konkrétní země, ale ve světě se vždy rády ohánějí zájmy Palestinců a v praxi pak sledují jen vlastní cíle,“ řekl LN telefonicky přímo z města Bajt Hanún v pásmu Gazy pan Anvar, který si nepřál dále upřesňovat vlastní totožnost.

Hlavní výtky přitom dopadají většinou na Egypt, který má s Gazou společnou hranici. „Je neuvěřitelné, jak malá podpora přichází Palestincům z okolních muslimských států. Jen doufám, že humanitární pomoc z Egypta nebude nakonec stejně vlažná jako postoj její vlády. Čekali jsme, že po tom, co se stalo, Egypťané otevřou své hranice. Izrael má plnou podporu Spojených států, a na jakou pomoc se mohou spoléhat Palestinci? Je to ostuda,“ říká ve východním Jeruzalémě také padesátiletý obchodník pan Badr.

Proti nečinnosti muslimských vlád po izraelské ofenzivě do Gazy protestují lidé po celém Blízkém východě. V Jemenu včera část demonstrantů zaútočila na egyptský konzulát a spálila před ním egyptskou vlajku. Mezi útočníky byli podle očitých svědků i Egypťané.

Zklamání i rozhořčení nad vlastními politickými špičkami se ozývá také v ulicích sousedního Libanonu a v Jordánsku. Důvod takové oficiální liknavosti je přitom více méně shodný: obavy, že podpora Gaze a radikálnímu hnutí Hamás, které zde vládne, by mohla posílit islamistické skupiny v jejich vlastních zemích. Káhira se nařčením brání už i na oficiální úrovni: podle mluvčího ministra zahraničí Husáma Zakího je za dění v Gaze zodpovědný Izrael a takto výraznou podporou by na sebe Egypt převzal odpovědnost a zbavil Izrael tíhy důsledků jeho vojenského tažení.

Podle včerejšího vyjádření egyptského prezidenta Husního Mubaraka jeho země neotevře hranici s Gazou do té doby, dokud nebude její opačná strana pod plnou kontrolou palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Kritice čelí i Abbás V souvislosti s bombardováním Gazy ovšem čelí těžké kritice i Abbás, jehož hnutí Fatah vládne na Západním břehu. Palestinský prezident ztrácí na popularitě coby „prodloužená ruka Západu a Izraele“ dlouhodobě. Poté co obvinil ze zodpovědnosti za krveprolití v Gaze hlavně palestinský Hamás, obviňují prezidenta „ze zrady národních zájmů“ už i umírnění Palestinci.

O autorovi| Eva Turečková, spolupracovnice LN v Izraeli

Autor:

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...