Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlatý triumf má pomoci i hale

Česko

Olympijské vítězství přinese Martině Sáblíkové nové sponzory a českému rychlobruslení lepší budoucnost

PRAHA Když se v roce 2005 v Calgary rozjela ke svému prvnímu velkému závodu, doma v Česku o tom vědělo jen několik nadšenců.

V neděli těsně před půlnocí už jízdu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové za zlatou olympijskou medailí na trati 3000 metrů sledovalo v televizi 1,3 milionu diváků.

Spousta z nich možná viděla přímý přenos z rychlobruslení poprvé v životě, ale příběh dívky, která si splnila sen a ze zamrzlých rybníků na Vysočině to dotáhla až k triumfu na olympiádě, je strhnul.

„Nevěřila jsem, že mi to vyjde hned na trojce,“ rozplývala se v cíli Sáblíková. „Říkala jsem si: Nemysli na bolest a ukaž, na co máš. Naštěstí se to povedlo,“ culila se.

Po Jiřím Raškovi, Kateřině Neumannové a Aleši Valentovi je teprve čtvrtým individuálním sportovcem, který Česku přinesl zlatou medaili na zimních olympijských hrách. Přesto Sáblíková tvrdí: „Snad zůstanu taková, jaká jsem.“

Ba ne, její medaile může změnit hodně. Co konkrétně?

Sponzoři a peníze. Sáblíková dostane prémii 1,5 milionu korun od Českého olympijského výboru a statisícové bonusy od sponzorů, ale to hlavní má teprve přijít.

„Titulem olympijského vítěze se moc sportovců pyšnit nemůže, což z marketingového hlediska znamená strašně moc,“ říká David Trávníček ze společnosti Sport-Invest, která Sáblíkovou zastupuje.

Za čerstvou šampionkou stojí v současnosti šest stálých sponzorů a Trávníček věří, že se pro ni nyní podaří získat i globálního partnera. Tvář Sáblíkové by tak mohla zářit z billboardů i za českými hranicemi, což se v minoritním sportu v Česku dosud nikomu nepovedlo.

„Byla by chyba klást si malé cíle. Pokud získá medaili na 5000 metrů, může se stát hvězdou celých her. Byla by to prezentace, kterou dosud neměla,“ tvrdí Trávníček.

A to by se mělo odrazit i na jejích příjmech. Už nyní Sáblíková vydělává odhadem 8 milionů korun ročně a po Valentovi by mohla být teprve druhým sportovcem, který se zlatou medailí ze zimní olympiády zabezpečí na celý život.

„Martina Valentu překonat může, ale i pokud zůstane zdravá, bude to mít kvůli finanční krizi těžší,“ připomíná Trávníček.

Rychlobruslení v Česku. Loni kvůli úspěchům českých tenistů rozbalovaly děti pod vánočním stromečkem rakety, letos by to zásluhou Sáblíkové mohly být brusle. „Věřím, že zájem o rychlobruslení vzroste,“ neskrývá šéf rychlobruslařského svazu Ondřej Brada.

Jen považte: exotickému sportu se v Česku věnuje jen 70 lidí, další tři stovky pak holdují short tracku, rychlobruslení na krátké dráze.

„Z rychlobruslení u nás nikdy hokej nebo fotbal nebude, ale rád bych, aby vznikla česká rychlobruslařská škola,“ zasní se Brada.

Má to však podstatný háček. V Česku dodnes chybí jediný rychlobruslařský ovál. A třeba bývalý rychlobruslař Jiří Kyncl tvrdí: „Bez haly se ten sport u nás nikam nepohne. To je ten klíč.“

Brada proto plánuje, že úspěch Sáblíkové přitáhne pozornost alespoň k short tracku. „Snad se Martina neurazí. Na dlouhé tratě nemáme halu, ale na short track stačí obyčejný hokejový stadion,“ míní. Hala ve Velkém Oseku. Kdy se začne stavět? To je oříšek, už jednou odložený. „Medaile Martiny by nám měla pomoci,“ doufá starosta obce u Kolína Jiří Otta.

S investory projektu za 1,5 miliardy korun je prý domluvený. „Po sezoně, v dubnu, vystoupí z anonymity. Je tady nestabilní prostředí, za tři měsíce tu bude nová vláda. Záruku může dát stát. Chceme si sednout s investory a svazem, a ne aby svaz rychlobruslení za dva roky řekl – sorry,“ připomíná.

Starosta upozorňuje, že prvním krokem ke stavbě haly musí být změna samotné koncepce sportu. „Rychlobruslení má dva miliony na rok, a když Sáblíková letí na Světový pohár, kupuje letenky pro mančaft za půl milionu ze svého. Nicméně platí, že v dubnu bychom rádi informovali veřejnost a představili konkrétní podobu projektu,“ říká.

***

Jaký dopad bude mít zlatá olympijská medaile Martiny Sáblíkové?

Marketingová přitažlivost Společnost Sport-Invest, která Sáblíkovou zastupuje, chce tvář dvaadvacetileté rychlobruslařky „prodat“ i v zahraničí. K šesti stávajícím sponzorům by tak měl přibýt sedmý, globální, což je uvnitř českého sportu ojedinělé. Sáblíková, která už nyní vydělává ročně zhruba 8 milionů korun, by se také mohla více objevovat v televizní reklamě.

Popularita rychlobruslení Umění Sáblíkové v Česku skutečně rozumí jen sedm desítek lidí. Právě tolik rychlobruslařů na dlouhých drahách registruje rychlobruslařský svaz. Teď by jejich počet mohl vzrůst, ale masivnímu rozšíření brání absence rychlobruslařského oválu. V Česku se dá lépe provozovat dynamičtější verze short-track - stačí na ni obyčejný zimní stadion.

Hala ve Velkém Oseku O stavbě nové rychlobruslařské haly se v Česku mluví už třetím rokem, kvůlí ní se Sáblíková dokonce přestěhovala ze Žďáru nad Sázavou do Velkého Oseka u Kolína. Hala za 1,5 miliardy korun sice už měla původně dávno stát, starosta města Jiří Otta však navzdory neustálým zpožděním věří, že hala stát bude.

S medailí budu spát i v noci. Doufám, že se při tom neuškrtím. A asi budu mít pěkné modřiny.

Před startem se mi vybavil film Pokojný bojovník. A poslední slova z něj zní: Kde jsi? Tady. Kdy je to? Teď. A kdo jsi? Tahle chvíle.

Při hymně jsem si užívala tu radost. Chtěla jsem zpívat, ale prostě to nešlo. Ani nešlo brečet, byla to taková směsice se smíchem.

Autor: