Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zloději identit řádí na Facebooku

Česko

PRAHA Jestliže jste na Facebooku nebo na nějaké jiné sociální síti, hrozí vám nebezpečí, že se stanete obětí internetových podvodníků. Podle odborníků se tyto internetové stránky staly zlatým dolem pro kybernetické zloděje.

Podle údajů americké agentury Internet Crime Complaint Center (IC3), která se zabývá bojem s počítačovou kriminalitou, bylo od roku 2006 v USA zaznamenáno téměř 3200 případů krádeže účtu. V roce 2008 obdržela organizace 72 tisíc stížností na internetové podvodníky, kteří způsobili škodu ve výši 264,6 milionu dolarů (více než 4,5 miliardy korun).

Všechno to přitom začíná, když internetový přítel aktualizuje svůj status nebo vám pošle zprávu s nevinně vyhlížejícím internetovým odkazem na video.

Po otevření zprávy nebo odkazu jsou uživatelé nalákáni na falešné internetové stránky, které po nich chtějí vyzrazení osobních údajů a hesel. Tento proces, známý jako phishing, umožňuje útočníkům infiltrovat uživatelské účty obětí bez jejich svolení.

Jakmile se takový zloděj s pomocí vyzrazených přihlašovacích údajů dostane do cizího účtu, získá přístup k seznamu přátel nebo kontaktů, a může tak zopakovat útok na další uživatele. Vzhledem k tomu, že průměrný uživatel Facebooku má 120 přátel, naskýtá se mu dostatek příležitostí.

„Bezpečnost je ustavičný závod ve zbrojení. Zločinci neustále útočí na síti a to, co vidíte, je ve skutečnosti jen malé procento z toho, o co se pokusili,“ řekl CNN spolupracovník Facebooku Simon Axten.

Některé sociální sítě se stávají díky svému monstróznímu růstu pro kybernetický zločin mimořádně lukrativním polem působnosti. Facebook uvádí, že má více než 300 milionů uživatelů, čímž se blíží velikosti populace Spojených států, a nic nenaznačuje, že by zájem nových uživatelů polevil. Počet uživatelů mikroblogovací služby Twitter od února 2008 do února 2009 vzrostl o 1382 procent na více než sedm milionů.

„Oni (internetoví zločinci) jsou velmi zkušení ve využívání sociálního inženýrství,“ řekl Donald de Bolt z internetové bezpečnostní firmy CA, podle kterého zneužívají podvodníci především přirozené lidské zvědavosti.

Autor: