Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zrádce nezrazuje žánr

Česko

Americký špionážní thriller se i přes směs výbuchů a lidského poselství drží průměru

Kdyby Zrádce vstupoval do amerických kin nyní, mohl by být chápán jako provokace. Černošský herec Don Cheadle v něm totiž hraje teroristu. Uhlazený Afroameričan, nominovaný na Oscara za výkon v Hotelu Rwanda, se změnil v muže, který po světě zabíjí nevinné lidi ve jménu Alláha. Mluví dokonalou angličtinou, pětkrát denně se modlí a Korán by mohl odříkávat zpaměti. Je jen dobře, že si film o něm zámořskou premiéru odbyl už loni v srpnu. Kdyby jeho uvedení kolidovalo s Obamovou inaugurací, mohla se na film přilepit nemístná kontroverze.

Ta by samozřejmě záhy splaskla. Zrádce je věren svému podrazáckému názvu i sloganu „pravda je komplikovaná“. Jako ve většině filmů o zabijácích a tajných agentech se i zde bohatě pracuje s falešnými identitami, krysami a překvapivými zvraty. Zároveň se snímek pokouší prokousávat do hlav teroristů a nutí je alespoň v náznacích diskutovat o výbojné americké politice i obecně o vztahu Západu a islamistů. Padnou obligátní citáty z muslimské věrouky a přijdou krátká zamyšlení, proč zabíjet nevinné, aby film mohl obstát jako efektní akční thriller i coby seriózní zamyšlení nad problematikou terorismu. Naplno sice neobstojí ani v jedné rovině, jeho selhání ovšem není dramatické. Jako průměrný hollywoodský napínák Zrádce nepochybně funguje.

Freneticky těkavý svět Nejvíc mu schází režijní osobitost. Rukopis Jeffreyho Nachmanoffa v mžiku evokuje desítky jiných, mnohem výraznějších žánrových souputníků, zejména trilogii o Jasonu Bourneovi. Hojně se tu užívá ruční kamera a tvůrci se snaží své postavy prosadit do podobně freneticky těkavého světa, v jakém operuje právě agent Bourne. Jenže jejich ambice jsou limitovány rozpočtem (Zrádce vypadá jako dražší americký televizní film) i vlastními schopnosti a neoriginalitou, což platí zejména o hudbě Marka Kiliana, kterého musí z vykrádání „bourneovského“ skladatele Johna Powella ještě teď pálit taktovka.

Nachmanoff jako režisér neoslňuje, nabízí slušnou rutinu s několika vrcholy (útok v Nice, přestřelka v garážích), ale i s delšími pauzami, v nichž tempo upadá na úroveň řadové kriminálky. Podobná nevyrovnanost charakterizuje i onu přemýšlivější linii filmu. Nachmanoff scenárista se zprvu projevuje jako inteligentní tvůrce, který se nespokojil jen s šablonkami a stereotypy, o problematice něco ví a má osvojené reálie, nebo si do týmu přizval schopného rešeršéra. Může se to zdát jako samozřejmost, Nachmanoff však naposledy psal scénář k meteorologickému spektáklu Den poté, což je jeden z nejdementnějších filmů historie. I proto potěší i takové „maličkosti“.

Zrádce mimoto vytahuje pár zajímavých motivů a ve zkratce nastoluje i nezodpověditelná morální dilemata týkající se víry či lidských obětí ve jménu vyššího dobra. Náznaky komplexnějších úvah jsou ale nakonec rozbity a zůstává jen u standardně povrchního pohledu na věc: výbuchy a výstřely se míchají s humanistickým poselstvím, kdy černoch podává ruku bělochovi a oba se při tom zdraví „salam alejkum“. Zpráva je jasná: Mějte se rádi bez ohledu na vyznání a barvu pleti. A ty šílence se semtexem pod bundou raději rychle postřílejte. Sešli totiž z pravé Alláhovy cesty. Fakt, že to nahlas říká zrovna americký film, je přinejmenším ironický.

HODNOCENÍ LN ***

Zrádce (Traitor)

USA 2008 Scénář a režie: Jeffrey Nachmanoff Kamera: J. Michael Muro Hudba: Mark Kilian Hrají: Don Cheadle, Guy Pearce, Saíd Taghmaoui, Neal McDonough, Jeff Daniels, Archie Panjabiová a další Distribuce v ČR: Palace Pictures Premiéra: 22. 1. 2009

Autor:

Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích
Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích

Francouzské brambory jsou skvělé především proto, že vše máte nakrájené a promíchané za 20 minut. Pak stačí nasázet do pekáčku a za hodinku obědváte.