Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Éto váše dělo

Názory

  13:45
Sláva! Vedení strany zelených, a zprostředkovaně i vláda a celá Česká republika překonaly další nebezpečnou překážku. Evropská strana zelených na svém zasedání v Lublani se totiž chystala postavení americké radarové základny v Brdech zakázat.

Martin Bursík má důvod k úsměvu. Evropští zelení mu vyšli vstříc. Konečné rozhodnutí zda podpořit, či nepodpořit výstavbu radaru v Brdech je výhradně na českých zelených. foto: Stanislav Zbyněk ČTK

Přesněji řečeno odmítnout, ale to by znamenalo, že by se její odmítnutí spolu s odmítnutím republikové rady českých Zelených propojilo v louskáček, který by pořádně zmáčkl liberálnější křídlo ministrany v čele s předsedou Bursíkem. Tvrdou rezoluci navrhli holandští Zelení. České deputaci ve složení předseda Bursík, Kateřina Jacques, ministr Liška a předseda zahraniční sekce Čáslavka se však podařilo zelený koncil tak říkajíc „uhovořit“, takže nakonec přijal jiné usnesení podle návrhu předsedy Bursíka. Evropská strana zelených v něm (podle svědectví českých účastníků) vzala na vědomí závěry Summitu NATO a potvrdila vyjednávací pozici české Strany zelených, ve které čeští Zelení podmínili souhlas s umístěním radarové stanice jejím začleněním do struktury NATO Zároveň vyjádřila přesvědčení, že umístění radaru na bilaterálním základě není v souladu s Evropskou bezpečnostní strategií. Konečné rozhodnutí je ponecháno plně na české Straně zelených.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.


Usnesení vzdáleně přípomíná to, s čím přijel v prosinci 1968 z Moskvy do Prahy Brežněv. Konečné rozhodnutí bylo ponecháno na KSČ, ovšem jak záhy se ukázalo, Leoind Iljič si to nepředstavoval tak, že Dubčekovo křídlo v zápalu vnitrostranického boje zruší cenzuru a bezděčně otevře stavidla nevítané svobodě. Doufejme, že evropská věrchuška zelených bude ve své ideologii tolerantnější.

Můžeme si tedy trochu vydychnout. Jen trochu, protože usnesení sjezdu váže souhlas českých zelených s radarem na splnění dalších podmínek, týkajících se postoje Američanů a Rady EU, podmínek, o nich ti, co je navrhovali, nejspíš předem věděli, že jsou nesplnitelné.

Situace vlády je poněkud tristní: o bytí a nebytí radaru rozhodne ministrana, v níž je namíchána ekologická sekce ČSSD, protitemelínská lobby, excentričtí ochránci broučků a leví liberálové z někdejšího OH. Jaké politické rozhodnutí tato pestrá směsice vyprodukuje, je nemožné odhadnout. Premiér Topolánek sedí na odjištěném granátu. V tuto chvíli se zdá, že v příštích několika vteřinách nevybuchne.