Středa 3. července 2024, svátek má Radomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Sto let bez Kafky. Nepřináší i dnešní západní svět své odcizení?

Franz Kafka foto: Profimedia.cz

Názor
Víte, že Franz Kafka je hrdinou TikToku? Nástroje digitální mládeže, jež by se o mrtvé spisovatele neměla zajímat? A přece nabízí sto tisíc „kafkovských“ videí. Třeba takových, v nichž si dívky přejí, aby si jich partneři cenili jako Kafka svých snoubenek. Ke 100. výročí Kafkova odchodu to píše Der Spiegel.
  5:00

Je otázka, jak by Kafka nahlížel dnešní svět, ale i jak dnešní svět nahlíží Kafku. Vtírá se dojem, že jeho rodné Česko ho za svého až tak moc nebere. Alespoň ve srovnání s jeho jazykovou, německou, vlastí.

Kafka v 60. letech posloužil za symbol liberalizace. Ovlivnil slavné filmy. Když Ludvík Vaculík na sjezdu spisovatelů řekl, že za dvacet let nebyl vyřešen žádný lidský problém, jako by zaznělo kafkovské pojetí odcizení. Jenže normalizace Kafku vytěsnila coby dekadenta.

Kafkou jsem tak prorostlý, že někdy nevím, co jsem četl a co jsem si vymyslel, říká výtvarník Jaroslav Róna

A teď? Je skvělé, že vyšlo už celé Kafkovo dílo. Ale nepřináší i dnešní západní svět své odcizení? Je to svět digitální, sterilní, bezemisní, biologicky bezpohlavní, cení si víc skupinových identit než jednotlivce. Kafkovské inspirace sám nabízí. Odpovídá tomu naše znalost i přijetí slavného spisovatele?

Domácí rychlé langoše
Domácí rychlé langoše

Ze surovin vypracujeme tužší těsto, které rozválíme na cca půl cm a vykrajíme věští kolečka (např. od sklenice).